למרות הדרישות לביטול: הופעתו של זאב אנגלמאיר בירושלים תתקיים כמתוכנן

אנגלמאיר יופיע בדמותו המעורטלת "שושקה" לאחר שהעירייה קבעה כי אינו פוגע ברגשות הציבור. חבר המועצה אריה קינג איים להתפטר אם המופע יתקיים. אנגלמאיר: "ניצחון קטן"

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמה ריבה

הופעתו של המאייר והאמן זאב אנגלמאיר בפסטיבל האמנות "שאון חורף" תתקיים היום כמתוכנן, חרף הדרישות לבטלה מטעמי דת וצניעות. אנגלמאיר צפוי להופיע עם דמותו המעורטלת "שושקה". במכתב שהעביר היועץ המשפטי לעירייה אלי מלכה לראש העיר ניר ברקת ולבעלי תפקידים בעירייה, קבע כי המופע של שושקה אינו פוגע ברגשות הציבור ולא מנוגד לסטטוס קוו. "אין בה משום עברה פלילית, ואין לעיריית ירושלים כל כוונה להתערב באופי המופע או בתכניו", כתב מלכה.

בעיריית ירושלים הוסיפו אמש כי "לאחר בחינת הנושא, אין לעיריית ירושלים כל כוונה להתערב באופי המופע או תכניו. חופש הביטוי האמנותי וחופש היצירה הנם חלק אינטגרלי מחופש הביטוי. המופע המדובר מתקיים במקום סגור, מי שמגיע לראותו מגיע מרצונו החופשי ומי שאינו רוצה לא חייב לקחת בו חלק".

אנגלמאיר כשושקה במצעד הגאווהצילום: AMIR COHEN / רויטרס

שושקה היא דמות מאוירת ופרובוקטיבית שאנגלמאיר יצר לפני כעשרים שנה. בעקבות התערוכה "הארץ המובתחת", שמוצגת בחודשים האחרונים במוזיאון "בית העיר" בתל אביב, הוא יצר תלבושת בדמותה והקים אותה לתחייה.

בשבוע שעבר איים חבר המועצה אריה קינג במכתב ששיגר לראש העירייה ניר ברקת כי אם הופעתו של אנגלמאיר תתקיים כמתוכנן הוא יתפטר מהקואליציה. "אני דורש להסיר את מופעי הזימה", כתב. לדבריו, זהו "מיצג שאין לו מקום בחברה בעלת מוסר מינימלי, בוודאי לא ברחובה של עיר הקודש ובמימון עירוני מלא".

בעירייה ציינו כי הם קיבלו גם פניות "מארגוני נשים" על כך שדמותה של שושקה מחפיצה נשים, אך לא מסרו עד היום מי הארגונים שפנו אליהם. לאנגלמאיר הוצעה האפשרות 'להלביש' את שושקה, אך הוא סירב.

במוצאי שבת הצטרפו לקינג התנועה למדינה יהודית במכתב לברקת בדרישה לבטל את ההופעה. לטענת התנועה, "ההופעה תפגע בסטטוס קוו הקיים בעיר הקודש והיא נוגדת את הערכים הבסיסיים של כבוד האדם והיצירה". עוד איימו בתנועה לפנות בעתירה לבג"ץ בגין פגיעה ברגשות הציבור, ברגשות הדת ובמעמד האשה וכן בגין ניצול משאבים ציבוריים שלא כדין. 

בתגובה להחלטה להמשיך עם המופע, חזר קינג על האיום להתפטר ואמר ל"הארץ" כי "ההופעה של שושקה והקראת שירי זימה הערב הם חלק מההובלה של ניר ברקת את העיר לחילוניות ולתת-תרבות". לדבריו, אלה הם אירועים "הקשורים לפריצות, זימה והחפצת נשים בצורה בוטה ואני מתכנן, אם האירועים יתקיימו ובהמשך להתייעצות עם רבנים ושותפים לדרך, לפרוש מהנהלת העיר". 

בשיחה עם "הארץ" אמר אנגלמאיר: "זה ניצחון קטן. וזה משמח שיש אפשרות לקיום מופעים שאינם בקוצנזוס. עדיין יש לא מעט על מה להילחם". אנגלמאיר הסתייג מהדגש שהעירייה שמה על כך שהמופע יתרחש במקום סגור ואמר כי "חופש אמיתי זה לקיים ארועים אמנותיים גם במרחבים פתוחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ