מציצנות בשם האמנות: תערוכה חדשה במוזיאון חיפה

מועדוני חשפנות, חיי זונות ופפראצי של זוגות אוהבים הם רק חלק מהנושאים בהם דנה "מראה רחוב", החוקרת דרך הצילום את הצורך להוריד את מחסומי הפרטיות ולתעד הכל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מראה רחוב - תערוכה

אנחנו רגילים להעביר ביקורת על צופי ''האח הגדול', על המציצנות לחיים של אחרים והצורך לראות תככים בשידור חי. אבל לא רק אנחנו נופלים לבור, גם האמנים מביאים אל החזית את מה שאינו מיועד למבט. ''מראה רחוב'' היא תערוכה חדשה במוזיאון חיפה לאמנות הנפתחת בשבת ה-18 בפברואר, ושייכת לאשכול תערוכות חדש של המוזיאון הנקרא: "אנונימX: סוף עידן הפרטיות". "התערוכות מבקשות לחשוף את התפיסות החברתיות החדשות לגבי רעיון הפרטיות, ולשקף היבטים שונים ומגוונים של המציאות העכשווית, בה כל צעד שלנו מצולם ומתועד" מסבירה אוצרת התערוכות, סבטלנה ריינגולד. 

» מראה רחוב - לכל הפרטים

» עכבר אמנות - לכל הכתבות והתערוכות

ב''מראה רחוב" מוצגים צילומים בעלי מוטיב מציצני מתקופות שונות, המתעדים את המקומות החשוכים של החיים המודרניים. "היצירות בתערוכה מבטאות את המודעות החריפה של האמנים להתרחשויות בתוככי הבתים – לצורה חסרת החוק, ועם זאת העסקית, של יחסי האישות ויתר היחסים בתוכם, לתאווה האכזרית הנחבאת בתשתית המוסרנות הבורגנית, לכוח הליבידינלי המתפרץ תחת יסודות ההסדרה החברתית התקנית", מסבירה ריינגולד. תהליך איסוף החומרים לתערוכה החל ממחקר על ההיסטוריה של הצילום המציצני – צילום שהחל את דרכו בפעילות של צלמים כמו בראסאי, אנרי קרטייה-ברסון, ווקר אוואנס, רוברט פרנק ואחרים.

"אלו היו צלמים שהרבו לעסוק בצילומי 'הרגע המכריע', שנועדו לתעד את המידיות של המבט והאקראיות של הרגע", אומרת ריינגולד. "גם אמנים עכשוויים, בארץ ובעולם, נמשכים לעיסוק בהתרחשויות במרחב העירוני היומיומי. אלא שכיום ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת לצלמים העכשוויים לפלוש ביתר קלות למרחב הפרטי של האחר. גם הגישה לפרטיות השתנתה מהקצה אל הקצה: מציצנות הפכה לנורמה חברתית מקובלת שזולגת מן המרחב הדיגיטלי אל המציאות היומיומית. הקיום בחברת ה'אח הגדול', בה כל צעד שלנו מצולם ומתועד, ושבתוכה נדמה שרוב האנשים מוכנים למסור את פרטיותם על מזבח האלים החדשים: החשיפה והפרסום" היא מסכמת.

כמה מהעבודות שיוצגו בתערוכה:

"קאמי טולויי היא צלמת אמריקאית המציגה בתערוכה את הסדרה 'Lusty Lady', שצולמה בתחילת שנות ה-90, בזמן שהאמנית עבדה כחשפנית במועדון בסן פרנסיסקו כדי לממן את לימודיה. טולויי צילמה את עצמה, את עמיתיה לעבודה ואת הלקוחות במועדון. העבודות בסדרה מאפשרות להציץ לעולם שבדרך כלל חבוי בין הצללים". 

עבודה של קאמי טולוייצילום: יח"צ

"שירין פאהד היא אמנית אוסטרלית המציגה בתערוכה שתי סדרות: בסדרה ראשונה, 'הישנים', היא מצלמת פארק ציבורי בעיר סידני מחלון ביתה ואת ההומלסים המגיעים לישון במקום. בסדרה השנייה, 'הרקדנים', היא מצלמת אנשים רוקדים בסלון ביתם וכמו מציצה לחלל האינטימי שלהם".

"עופר בסודו הוא אמן צעיר המציג בתערוכה עבודות מן הסדרה '30-15', שבה הוא מצלם מן החוץ לתוך הבתים. בכך הוא מציץ אל חייהם של אחרים ופולש בעזרת מצלמתו לסיטואציות יומיומיות". 

עבודה של עופר בסודוצילום: יח"צ

"יפתח בלסקי מציג בתערוכה את הסדרה 'איקונוסטזיס', קופסאות אור המזכירות את החלל הקטן המוקדש לפולחן בבתיהם של נוצרים אורתודוקסים. העבודות מאפשרות להציץ לתוך הקופסאות ולקחת חלק ברגע אינטימי של אמונה". 

עבודה של יפתח בלסקי צילום: יח"צ

"יובל יאירי מציג בתערוכה עבודות מתוך הסדרה 'מלון סבוי'. בסדרה הוא חושף סיטואציות אינטימיות מדומיינות בתוך חדר בית מלון. העבודה מאזכרת גם את אירוע הטרור שהתרחש במלון התל אביבי בשנות ה-70 ומתמודדת עם הטראומה באמצעות יצירה של חלל מלאכותי ומדומיין". 

צילום: יח"צ

"קוהי יושייוקי הוא אמן יפני המציג בתערוכה את הסדרה האיקונית 'הפארק', שצולמה בגנים ציבוריים בטוקיו בסוף שנות ה-70. בסדרה זו חשף יושייוקי תופעה לילית בחיי הפארקים ביפן ותיעד זוגות אוהבים שהגיעו למקום להתייחד, ואת הגברים שהתגנבו לעברם וניסו לצפות בהם ולפעמים אפילו לגעת בהם. האמן השתתף ב'ספורט המציצני' הזה במשך כמה חודשים לפני שהחל לתעד את הנעשה במצלמתו". 

עבודה של קוהי יושייוקיצילום: יח"צ

"מאי דעאס היא אמנית צעירה המציגה עבודה הבוחנת את מוטיב המבט: מבטה של האמנית על הדמויות והמבט של הדמויות מן הפנים אל החוץ. במרכז ניצב העיסוק בנשים, כפרט וכחלק מקהילה, כאשר הנשיות המתוארת חסרה זהות מובהקת – לא שחורה ולא לבנה. הציורים מציגים נשים באפור, שהן בו-זמנית חשופות ומסתתרות, עוצמתיות ומפגינות חולשה, מישירות מבט ועוצמות עין".

התערוכה ''מראה רחוב'' תוצג עד ה-19 באוגוסט במוזיאון חיפה לאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ