איך בונים עדלאידע?

תערוכה חדשה בחולון חוגגת חצי יובל לצעדת הפורים המפורסמת. איך נולד רעיון משלב הסקיצות ועד המשאית, והאם חל שינוי במהלך השנים? ראיון עם מעצבת העדלאידע

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משנכנס אדר - 25 שנה לעדלאידע בחולון - תערוכה
חגיגות 60 שנה למדינה. העדלאידע בחולון, 2008צילום: יח"צ
מנחה נופה, עכבר העיר

העדלאידע של פורים הפכה כבר להיות חלק בלתי נפרד מהחג הכי שמח בשנה. כל עיר חייבת להתהדר בצעדה שמחה עם בובות מושקעות ולהקות מחול מקומיות. אחת מהערים הראשונות שממנה יצאה העדלאידע היא חולון, שב-1992 הוציאה את הגרסה הישראלית לחגיגת הקרנבל הבינלאומית בברזיל. לרגל חגיגות חצי היובל, נפתחת בימים אלה תערוכה חדשה בה תוכלו לראות סקיצות מקוריות של המיצגים השונים: תלבושות, תמונות וסרט וידאו מאז ועד היום. התערוכה תוצג בין התאריכים 4-18 במרץ בגלריית החווה, בחולון.

» עדלאידע חולון - לכל הפרטים
» משנכנס אדר - 25 שנה לעדלאידע בחולון
 - לכל הפרטים על התערוכה
» אירועי פורים 2017 - לכל הפרטים

» תחפושות לפורים - כל הכתבות
» תחפושות לבנות
» תחפושות לבנים
» מדריך תהלוכות - פורים 2017
» המלצות לפעילויות - פורים 2017

אז עם כל הכבוד למסורת היהודית, את ההשראה לעדלאידע החולונית קיבלה המעצבת ציפי יפעת דווקא במהלך לימודיה מעבר לים. "מתוך הידע שלמדתי באיטליה עיצוב תפאורות והיסטוריה של אמנות, פניתי לעיריות אחדות ברחבי הארץ בהצעה לקיים עדלאידע מרובת משתתפים ומייצגים גדולים", מספרת יפעת, שהיא גם אוצרת התערוכה הנוכחית. "אלא שהערים האחרות נבהלו מגודל הפרויקט, ראש העיר דאז של חולון, פסק נעשה ונראה. התנאי היה שיתוף מקסימלי של ילדי חולון. והעסקת עולים חדשים בבניה. בשנות ה-90 חולון  קלטה עולים מחבר העמים ובהם היו אומנים מוכשרים למדי. חברת "סימני דרך" לקחה על עצמה את המשמה לבנות את המייצגים והעסיקה אומנים עולים חדשים. וכך לאורך השנים בראשותו של ראש העיר מוטי ששון ובניהולו ובהפקתו של דורון שלום הפכה העדלאידע למפעל קבוע. כשאני מלווה אותו בעיצוב לאורך השנים".

מה התפקיד שלך?
"אני לוקחת חלק בצוות ההיגוי ולאחר בחירת הנושא ותתי הנושא תפקידי הוא ליצור את התמונות למייצגים, ולצייר מתווים, לנושאים ולתלבושות. כמו כן להכין סקיצות לביצוע המייצג עם מפרטים טכניים מדויקים, מפרטי חומרים ומפרטים בטיחותיים".

שלב הסקיצה - מאכלים דרום אמריקאיםצילום: יח"צ
שלב הסיום - מאכלים דרום אמריקאיםצילום: יח"צ

איך נולד רעיון?
"מרגע שהוחלט על נושא העדלאידע אנו בצוות ההיגוי מתחילים לחשוב על התמונות בתהלוכה. אני הכנתי סקיצות שונות שנבחרו על ידי כבעלות נראות מעניינת, יפה ומצחיקה. מתוך כל הסקיצות בוחרים את הסופיות. בשלב השני אני מכינה תכניות עבודה לאישור המהנדס ואחר כך מפרטים טכניים ומידות. האמנים ושאר בעלי המקצוע מהחברה שביצעה את המיצגים ברוב העדליידות מתחילים לבנות, המסגרים בונים את שלד הברזל, והפסלים מגלפים בקלקר את הפסלים לפי המתווים שלי ובהסתמך על המידות שניתנו להם. שלב הבא הוא חיבור בין הקל קר לשלד הברזל. ובסוף מגיע שלב הציפוי על ידי פולאוריטן והצביעה על ידי הציירים. מכוניות גרר גדולות מביאות את המיצגים לחולון".

25 שנה זה הרבה זמן, חלו שינויים במהלך הזמן?
"בשנותינו הראשונות פיסלנו בשיטות פשוטות יותר. לצורך פיסול הדמויות יצרנו שלדים מברזל ומרשת ועל זה ציפינו בשכבות עיתונים עם דבק. העבודה לקחה זמן רב כי היה צורך לחכות להתייבשות של כל שכבת נייר, וגם הפסל היה פחות מדויק. עם הזמן עברנו לפיסול בקלקר, בעזרת חומר זה אפשר להגיע לתוצאות מדויקות ויפות. כמובן שאם השנים גודל העגלות השנה. הן גדלו משנה לשנה והגענו עד 12 מטר. בנינו מייצגים חזקים דיים והעלנו ילדים על המייצגים. השתתפות הילדים על המייצגים הוסיפו חן רב. הרעיונות שציירתי בוצעו במלואם, מלבד דברים מסוימים  שלא אושרו על ידי המהנדסים. למשל על מנת להניע חלקים במייצג נעזרנו באנשים מפעילים כי לא אישרו לנו מנועים על המייצג ליד הילדים". 

שלב הסקיצה - אוכל שילדים אוהביםצילום: יח"צ
שלב הסיום - אוכל שילדים אוהביםצילום: יח"צ

העדלאידע של חולון תתקיים ביום ראשון ה-12 במרץ, החל מ-12:00 לאורך הרחובות סוקולוב, הנשיאים וויצמן ותסתיים בפינת הרחובות ויצמן פינת גולומב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ