הרעשן כיצירת אמנות

ביקור אקראי בשוק הפשפשים באמסטרדם הוליד אצל המעצב הישראלי יעקב קאופמן השראה ליצירת 150 רעשנים העשויים ממגוון חומרים וחפצים ממוחזרים, המוצגים בימים אלו בתערוכה במוזיאון ישראל

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תערוכה המציגה רעשנים שעיצב המעצב הישראלי יעקב קאופמן
עיצוב קצת אחרצילום: אלי פוזנר

הימים הם ימי טרום פורים, חנויות תחפושות צצות כמו פטריות אחרי הגשם, המרכולים מציעים דילים על הממתקים ונראה שרק דבר אחד נשכח והוא הרעשן. מה מקורו של חפץ מרעיש זה, והיכן נכתב שבזמן שמיעת מגילת אסתר צריך לעשות בו שימוש מרעיש? ובכן, מתברר שבשום מקום לא נכתב ציווי לשימוש בו, וכי הפעולה הזו בכלל שאולה מהכנסייה הקתולית. בימי הביניים היו מזעיקים באמצעות רעשן את המאמינים לתפילה בארבעת הימים האחרונים שלפני חג הפסחא. תערוכה חדשה באגף לאמנות ותרבות יהודית של מוזיאון ישראל, המוצגת בימים אלה, מנסה להחזיר את הכבוד לרעשן בעזרת עיצובים מיוחדים שיצר המעצב יעקב קאופמן, מוותיקי המעצבים בארץ.

"במהלך ביקור בשוק הפשפשים באמסטרדם, ראיתי רעשן שעשוי מבמבוק", מספר קאופמן על ההשראה, "זה היה חריג מבחינתי, כי במסורת האירופאית אין בעצם במבוק. ראיתי שהמבנה של הרעשן היה קצת שונה, כמו מוטציה במבנה, דבר שמאוד סיקרן אותי. אמנם לא קניתי את הרעשן, אבל זכרתי אותו, עשיתי גרסה דומה בפלסטיק, וכך דברים התגלגלו עד לתערוכה העכשוויות". במשך כשנתיים יצר קאופמן רעשנים בעבודת יד: הוא פירק את הרעשן לרכיביו, עיצב אותם מחדש ויצר מגוון המשקף את הלימוד הצורני של החפץ וניתוחו.
בתערוכה מוצגות כ-150 רעשנים העשויים ממגוון של חומרים וחפצים ממוחזרים, זאת לצד פעילות מיוחדת לילדים שבה הם יוכלו להרכיב רעשנים מחומרים ממוחזרים. כיאה לעבודותיו של קאופמן, גם הפעם הוא הלך בגדול על תצוגה קבוצתית של יצירותיו "כמו במשפט 'מילה רודפת מילה, ומשפט רודף משפט', ובכלל כמו בכתיבה שיש ערך לסיפור, זה אופי הדברים אצלי. אני אוהב להציג במוזיאונים בקבוצות, ולא בודדים", הסביר.

צילום: אלי פוזנר

נוכל לראות את הרעשנים שיצרת גם בחנויות?
"למעשה באגף הנוער הם השיקו את אחד מהרעשנים כדי שהילדים יוכלו לייצר בעצמם. הרבה מאוד מהרעשנים האלו יכולים להיות מיוצרים באופן המוני, אבל כרגע זה פחות מעניין אותי. יותר מעניין אותי לעסוק בארגון של דברים".

על מה אתה עובד בימים אלה?
"אני עסוק במעבר הסטודיו שלי מיפו לבת ים, מסדר דברים, זורק הרבה עבודות, העברת הסטודיו היא דבר מאוד לא יצרני".

צילום: אלי פוזנר

התערוכה "רעשנים רועשים" תוצג עד ה-10 בספטמבר, 2017 במוזיאון ישראל, ירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ