מנהל המטרופוליטן פרש מתפקידו

תומס פ' קמפבל יעזוב את המוזיאון הניו־יורקי בתום כהונה של שמונה שנים, ככל הנראה בגלל מחלוקות בינו לבין מנהלים בכירים

מלני שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומס פ' קמפבל
תומס פ' קמפבלצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס

מנהל מוזיאון המטרופוליטן שבניו יורק, תומס פ' קמפבל, פרש אתמול (שלישי) מתפקידו בתום כהונה של שמונה שנים. קמפבל ימשיך בתפקיד עד סוף יוני, לצד הנשיא ומנהל התפעול הראשי דניאל ה' וייס, שיתפקד באופן זמני גם כמנכ"ל. במכתב ההתפטרות כתב קמפבל כי הסיבה לעזיבתו נובעת מרצונו להמשיך הלאה בקריירה, אך על פי "ניו יורק טיימס" הסיבה האמיתית נעוצה בלחצים שהופעלו עליו מצד אנשי צוות ומנהלים בכירים במוזיאון, ביניהם המילטון א' ג'יימס, יושב ראש הוועדה הפיננסית של המוסד.

על פי הדיווח, נראה כי נוצר אי אמון בקרב אנשי המוזיאון בנוגע ליכולות הניהוליות של קמפבל. בשנים האחרונות סובל המוזיאון היוקרתי מגרעון של כמעט 40 מיליון דולר, והטענות הן כי להחלטות הכלכליות של קמבפל כגון יוזמותיו להרחיב את שטחי המטרופוליטן יש חלק משמעותי בכך.

קמפבל בן ה–54 הצטרף לצוות המוזיאון בשנת 1996 כאוצר המתמחה בגובלן, והוא מונה למנהל ב–2009. במהלך כהונתו, המוזיאון הגדיל את מספר המבקרים השנתי לכמעט שבעה מיליון בני אדם בשנה שעברה — המספר הגבוה בתולדותיו. עם זאת, רבות מהתוכניות שהגה קמפבל עבור המוזיאון לא הוצאו לפועל; יוזמתו לבנות אגף לאמנות מודרנית ועכשווית לכבוד יום השנה ה–150 למטרופוליטן, בשווי 600 מיליון דולר, נדחה לתאריך לא ידוע. כמו כן, פוטרו רבים מהצוות הדיגיטלי שהרכיב ואנשי צוות אחרים שמינה. ב–2015, הצטרף וייס, נשיא מכללת האברפורד לשעבר, לשורות המוזיאון, מינוי שנתפש בעיני רבים כניסיון של המטרופוליטן לפצות על היכולות הניהוליות המוגבלות של קמפבל. לצד זאת, גם ועד המנהלים של המוזיאון ספג ביקורות בקשר לטיב החלטותיו, למשל התמיכה בהצעת קמפבל להרחיב את הצוות הדיגיטלי.

עד כה, לא נראה כי המוזיאון מחפש מחליף לקמפבל. במכתב מיו"ר המוזיאון דניאל ברודצקי נכתב כי "איננו מחפשים למנות מנהל חדש באופן מיידי, אלא ניקח את הזמן לחשוב על הצרכים הניהוליים של המוזיאון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ