האמן גוסטב מצגר מת בגיל 90

מצגר, שתיאר את עצמו כאמן של הרס עצמי, יצא נגד אספנים וסוחרים שמבקשים לדבריו "לתמרן את האמנות המודרנית לצורך עשיית רווחים"

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות של גוסטב מצגר בתערוכה שלו בניו מיוזיאום בניו יורק
עבודות של גוסטב מצגר בתערוכה שלו בניו מיוזיאום בניו יורקצילום: נתן דביר

האמן הגרמני־בריטי גוסטב מצגר מת אתמול (רביעי) בביתו בלונדון והוא בן 90. כך דיווח "גרדיאן". מצגר נולד באפריל 1926 בנירנברג שבגרמניה להורים יהודים פולנים. הוא היגר לבריטניה עם אחיו ב–1939 כחלק ממשלוח הצלה של ילדים. ב–1944 עבר לקומונה טרוצקיסטית־אנרכיסטית בבריסטול, עבד בחווה והתוודע לרעיונות של האנליטיקאי וילהלם רייך. מאוחר יותר למד פיסול ורישום בבית הספר לאמנות של קיימברידג' ואחר כך בבית הספר לאמנות של אוקספורד. בו בזמן עבד בחקלאות, סחר גרוטאות ובבניין.

בסוף שנות ה–50 החל להיות פעיל בתנועות אנטי־קפיטלסטיות, אנטי־צרכניות ונגד נשק גרעיני. ב–1959 פירסם מניפסט שבו תיאר את עצמו כאמן של הרס עצמי. הוא יצא בו בין השאר נגד אספני וסוחרי אמנות שמבקשים לדבריו "לתמרן את האמנות המודרנית לצורך עשיית רווחים".

במשך השנים הוצגו עבודותיו ותערוכותיו ברחבי העולם, בין השאר בטייט בריטן ב–2004 ובניו מוזיאום בניו־יורק ב–2011. ב–2014 הוצגה תערוכה שלו, "עדות ופעולה", במוזיאון תל אביב. היא כללה עבודות מהסדרה "תצלומים היסטוריים" שבהם החל לעסוק בשנות ה–90 — סדרה המשחזרת תצלומי עיתונות וארכיון באופני תצוגה התובעים מהצופה פעולות מסוימות או דרכי התבוננות לא שגרתיות.

בביקורת על התערוכה, שפירסמה באותה שנה מבקרת האמנות של "גלריה", גליה יהב, היא כתבה כי "מחקרו הגדול של מצגר, באמנות, במניפסטים ובהרצאות, הוא יצר ההרס העצמי של האדם, אובססיית ההשמדה והממד הטראומטי הנלווה לה. בין שאלה מחנות ריכוז, נשק גרעיני, טכנולוגיות רשע, חידושים מדעיים אנטי־סביבתיים, כמות מפלצתית של טיסות בכל רגע נתון, הסכסוך במזרח התיכון או חברת צריכה המייצרת כמות ידע בלתי ניתן לעיכול הקורס אל תוך עצמו".

עבודות של גוסטב מצגר בתערוכה שלו בניו מיוזיאום בניו יורקצילום: נתן דביר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ