לשבור את סטריאוטיפ האישה היפה

תערוכה חדשה בבית האמנים באשדוד מנסה לחדור את המעטפת החיצונית של נפש האישה, ולחשוף את פנימיותה החבויה

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
XX חודרות את המעטפת - תערוכה בבית האמנים באשדוד
פרשנות אישית וחדשה לגוף הנשי. "XX חודרות את המעטפת"צילום: ריקי איתן בירנבוים

מהו בעצם יום האישה? ולמה נשות העולם בעצם צריכות אותו? האם כדי למחות על אי השוויון הקיים בשוק העבודה? או אולי על הסטריאוטיפים שמייצרים עבורנו המפרסמים שחושבים את כל המין הנשי לאותו הדבר? שאלות רבות צפות סביב ציון יום האישה שהתקיים בשבוע שעבר, ומלוות את התערוכה חדשה בבית האמנים באשדוד בו 11 אמניות מציגות את תפיסת עולמן הרגשית והרוחנית, ונותנות את הפרשנות שלהן לגוף הנשי דרך צילום, מיצב, וידיאו ארט, רקמה, פיסול ועוד. על התערוכה מספרת היוזמת ריקי בירנבוים, מעצבת פנים וצלמת במקצועה, "התערוכה היא יוזמה שלי ושל האוצרת אנוק יוסבשוילי, אוצרת התערוכה. רצינו להציג יצירה נשית, ממקום קצת אחר. לא בעניין של לוחמה, אלא ממקום של להתחבר לתכונות המיוחדות שלנו".

» XX חודרות את המעטפת - לכל הפרטים
» עכבר אמנות - לכל הכתבות והתערוכות
» ניחוחות של התחדשות: הצמיחה האמנותית של אשדוד

צילום: ריקי איתן בירנבוים
צילום: ריקי איתן בירנבוים

בתור תושבת העיר אשדוד, פנתה בירנבוים עם הרעיון לתערוכה אל נעמי אדר הופמן, משנה למנכ"ל בחברה ומנהלת מוסדות האמנויות בעיר שהתחברה אליו, ואיפשרה לחלום להתגשם. "רצינו בתערוכה בעיקר אמניות שמתעסקות בטקסטיל", מסבירה בירנבוים על הבחירה בעבודות. מלאכות הטקסטיל כגון רקמה, נחשבו בעבר כנשיות וביתיות, ולכן גם נחותות. "דווקא בשנים האחרונות, מי שמכיר את עולם העיצוב רואה שזה תופס יותר תאוצה ומעמד של כבוד, ואותן רצינו בתצוגה". 

בתערוכה מציגה בירנבוים שישה צילומי תקריב של גוף נשי, עליהן היא רקמה בעבודת יד. "מאוד הפריעה לי ההחפצה של נשים במדיה, הרבה פעמים יש עירום ופרובוקציה שלא לצורך וזה משהו שמאוד הפריע לי בתור אישה ואמא. הבנתי שאני רוצה להדפיס על בד ולרקום עליו את הרגש והכאב, זה התחיל ממקום של התמודדות שלי עם בעיה רפואית, של המון שנים שיש פער מאוד גדול בין החוץ לחיצוניות, זה לא נכות שרואים בחוץ אלא משהו מבפנים". בירנבוים מקבילה זאת לשימוש הגובר של כולנו ברשתות החברתיות, "אנחנו מציגים תמונה מאוד חלקית ומעוות של המציאות, ש'החיים שלנו תותים', לדעתי זה פוגע בנו בתור חברה. בעיניי התערוכה מאוד חשובה, ומעניקה לנו דרך אלטרנטיבית בצורה שאנחנו היינו רוצות לראות ביטוי נשי, ובנימה האישית אני יכולה לומר שיזמתי אותה בשביל הבנות שלי, כדי שלבנות שלי יהיה עולם אחר".

צילום: ריקי איתן בירנבוים

התערוכה "XX חודרות את המעטפת" תוצג עד ה-4 במאי בבית האמנים, אשדוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ