הצייר הבריטי הווארד הודג'קין, מגדולי האמנים בבריטניה, מת בגיל 84

הודג'קין, שהגדיר את עצמו כ"אמן פיגורטיבי של מצבים אמוציונליים", זכה בין השאר בפרס טרנר ותערוכותיו הוצגו ברחבי העולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הווארד הודג'קין ליד עבודתו "As Time Goes By", 2009

הצייר הבריטי הווארד הודג'קין מת ביום חמישי בבית חולים בלונדון והוא בן 84. הודג'קין היה מגדולי האמנים העכשוויים בבריטניה. הוא נודע בזכות נטייתו לבטא רגשות וזיכרונות דרך הצבעוניות העזה של יצירותיו המופשטות. הוא טען שמעולם לא צייר תמונה אבסטרקטית ולמעשה הוא "אמן פיגורטיבי של מצבים אמוציונליים".

הוא נולד בלונדון ב–1932. בזמן מלחמת העולם השנייה הוא אמו ואחותו עברו להתגורר בארצות הברית. לאחר מכן הוא חזר לאנגליה, אבל עזב את לימודיו כדי להגשים את חלום ילדותו להיות אמן. מאוחר יותר למד בבית הספר לאמנות קמברוול ובאקדמיה לאמנות בבאת שבה גם לימד. את תערוכת היחיד הראשונה שלו הציג ב-1962. הוא ייצג את אנגליה בביאנלה בוונציה ב–1984 ושנה לאחר מכן זכה בפרס טרנר. ב–1992 הוענק לו תואר אבירות. במשך השנים הוצגו תערוכות רטרוספקטיביות שלו במוזיאון המטרופוליטן בניו־יורק, בגלריה הלאומית לאמנות מודרנית בסקוטלנד, בטייט בריטן בלונדון ועוד.

היצירה "הלו" של הודג'קיןצילום: VIA BLOOMBERG NEWS

מנהל הטייט ניקולס סרוטה, שאצר את התערוכה המוזיאלית הראשונה שלו ב–1976, אמר ל"גרדיאן" כי הוא "אחד האמנים וציירי הצבע הגדולים של דורו. לתוך ציוריו החושניים והאינטנסיביים השתרשו אהבתו והבנתו של הציורים הצרפתים של סוף המאה ה–19, ושל דגה, וילאר ובונאר במיוחד, ורגישותו לחום ולצבעוניות של הודו, שם ביקר פעמים רבות. ב–30 שנה האחרונות, עלה מעמדו הבינלאומי של הווארד, עם תערוכות גדולות באירופה ואמריקה. הנושאים האופייניים של ציוריו, זיכרון של מפגש או שיחה עם חבר, נהיו לציורים שהקרינו את רגשות החיים: אהבה, כעס, יוהרה, יופי ורעות".

הודגק'ין עבד עד יומו האחרון, בין השאר על שתי תערוכות גדולות. אחת מהן תיפתח בסוף החודש בגלריית הדיוקנאות הלאומית בלונדון. תערוכה נוספת, ובה יצירות המושפעות מביקוריו בהודו, תיפתח ביוני בגלריית הפוורת וייקפילד שביורקשייר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ