תחריטים נדירים של גויה נמצאו בטירה בצרפת

האמן הספרדי יצר את סדרת "מלחמות השוורים" בשנים 1816-1815. שוויה מוערך בחצי מיליון ליש"ט

מאב קנדי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודה של פרנסיסקו גויה
מאב קנדי, גרדיאן

סט תחריטים מוקדם של פרנסיסקו גויה, ששווי מוערך בחצי מיליון ליש"ט, התגלה בסוף השבוע בספרייה של טירה בצפון צרפת. לדברי סוורין נאקרס, ראש מחלקת הדפסים בבית המכירות הלונדוני "סותביס", זאת "תגלית של פעם בחיים".

את התחריטים מצאו הבעלים של טירת מונטיני שבמחוז אר ולואר, בעת שסידרו את הספרייה במקום — ככל הנראה לראשונה זה שנים. התחריטים הסתתרו בספר שהונח על מדף אחורי ובלוי, שאיגד 90 הדפסים מלחמתיים. מדובר בסדרה שלמה מהמהדורה הראשונה של "מלחמות השוורים" (La Tauromaquia) שיצר גויה לפני כ–150 שנה. התחריטים מוצעים למכירה "בגלל שכמו בעלי טירות רבים, גם את מונטיני צריך לשפץ", הסבירה נאקרס.

גויה (1746–1828), שזירות שוורים העסיקו אותו ביצירותיו (המוכרת שבהן היא דיוקן עצמי שבו הוא לובש ג'קט מצועצע של מטדור), יצר את 33 התחריטים בשנים 1815–1816 בזמן שעבד במקביל על סדרת "אסונות המלחמה". בניגוד לציורים הפוליטיים השנויים במחלוקת הללו, קיווה האמן הספרדי למכור את תחריטי השוורים במטרה להתפרנס.

גם בראשית המאה ה–19 היתה הסדרה השלמה נדירה למדי, שכן התחריטים נמכרו בנפרד. המרקיז דה לאוול, שנמלט מצרפת לאנגליה לאחר המהפכה ובעלי הטירה הנוכחיים הם מצאצאיו, ככל הנראה רכש את הסדרה במדריד, זמן קצר לאחר פרסומה.

לפני ארבע שנים נקבע מחיר שיא ליצירות של גויה, כאשר סדרה שלמה של  "מלחמות השוורים" נמכרה תמורת 1.9 מיליון דולר בניו יורק. התחריטים מטירת מונטי יוצעו למכירה פומבית ב"סותביס" ב–4 באפריל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ