דיוקן צעיר: האמן שפורץ את גבולות המציאות

הוא בוגר בצלאל, מגדיר את עמו כריאליסט ותופס את האמנות כמקום מחבר - הכירו את הצייר דוראר בכרי, המציג בימי אלו תערוכת יחיד ראשונה ברמאללה, וחושב שהשמיים הם הגבול

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוראר בכרי - עבודה
צילום: דוראר בכרי

לחובבי האמנות המקומיים לא קשה לדעת היכן לחפש אמנות חדשה. תמיד יש את החשודים העיקריים: המוזיאונים הגדולים, הגלריות על ציר רחוב גורדון-דיזינגוף וירידי העיצוב הרבים, אבל מה עם אמנות הנמצאת מעבר לגדה, ברשות הפלסטינית? כנראה שקצת פחות. אחד מהאמנים הנמצאים בתפר, שניתן לראות את עבודותיהם גם פה וגם שם, הוא האמן דוראר בכרי (34), יליד עכו שמציג החל מתחילת חודש מרץ תערוכת יחיד במרכז התרבות "חליל סכאכיני", שנמצא ברמאללה. 

» עכבר אמנות - לכל הכתבות והתערוכות
» לשבור את סטריאוטיפ האישה היפה

» אמנים צעירים - לכל הכתבות

צילום: יח"צ

"זאת פעם ראשונה שאני מציג ברמאללה, ואני מאוד מתרגש מזה", מספר בכרי, "יש שם הרבה גלריות, וסצנת אמנות גדולה, רוב הדעות אצל הישראלים הם בגלל שהם לא יודעים. רמאללה שונה משאר הערים ברשות הפלסטינית, היא מאוד מתקדמת, מהמהמת, חיי לילה, מועדונים, ברים, אין משהו שאין שם. האופנה שמגיעה לרמאללה, תקופה ארוכה עד שהיא מגיעה לתל אביב. זה מרגש, מלא אנשי רוח שלא פוגשים ביום יום ואני אפגוש אותם בפתיחה". בתערוכה יציג בכרי עבודות ציור אותן הוא מגדיר כ'ריאליסטיות' עם נושאים אותם ניתן לקשר למצב הפלסטינים בשטחים. כאדם בעל שתי זהויות של ערבי ישראלי, בכרי טוען שהעיסוק בנושא לא כל כך אקטואלי "זה כבר לא חדש. כל ערבי ישראל הוא בעל שתי זהויות. כל העיסוק הזה במי אתה ומה אתה, הוא נושא כבר לעוס, אני לא אוהב לגעת בזה. אני מי שאני, השפה של האמנות לא מבדילה בין גזע וצבע, אני באמנות שלי שאני מציג בתל אביב או בחוץ לארץ או אפילו בבגדד אם יזמינו אותי, כי אם לא בזה אז במה?".

בכרי מגיע ממשפחה חובבת אמנות, אח שלו פסנתרן, אחותו באופרה של ונציה והוא בחר בציור. "ניגנתי במשך 14 שנה על הפסנתר, פרשתי אחרי שראיתי שאח שלי בולע אותי, ואז בחרתי בציור. מאז שאני זוכר את עצמי, ציירתי. ההורים שלי תמיד מספרים כשהייתי קטן, הייתי מוכר ציורים לילדים בבית ספר, כל אחד היה מבקש שאצייר לו משהו, אז הייתי מצייר מהדמיון, ומבקש שקל בתמורה, וכך הכל התחיל". בתחילה למד בכרי שיעורים פרטיים בציור בעכו, לאחר מכן, המשיך למכללת הגליל המערבי ולבסוף למד תואר ראשון באמנות בבצלאל. "מילדות תמיד הייתי ריאליסט", מעיד בכרי על עצמו. "ניסיתי הרבה דברים: פיסול יציקות, שרטוטים, אבל מה שאני יודע שאני, זה משהו חזק ממני, שאני מתחיל ציור, משהו ביד שלי יעשה את הריאליזם הזה שיראה משכנע. משהו שהצופה מסתכל על ציור ויעשה 'וואו', שיגיד איך זה קיים כך בקנווס, וזה הקסם. האמנות תמיד הייתה משהו חשוב מאוד בשבילי, לא הפוליטיקה, לא הזבל שרואים באקטואליה של היום יום. אני אוהב חיבור בין אנשים".

צילום: דוראר בכרי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ