שר החינוך נפתלי בנט ביטל את הענקת פרס ישראל לאמנות פלסטית, לאחר שחברי הוועדה לא הגיעו להסכמה פה אחד על זהות הזוכה. ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר כי אחד המועמדים הסופיים היה האמן יאיר גרבוז. בראש הוועדה עמד הפסל והצייר יעקב דורצ'ין וחברים נוספים בה היו ישראל דהן, ד"ר איה לוריא ופרופ' חיים מאור.  

הוועדה דנה במספר שמות נוספים כמועמדים סופיים, אך לא הצליחה להגיע להסכמה על מועמד אחד שיזכה בפרס. חברי הוועדה אמרו כי הם מנועים מלמסור מי היו השמות האחרים שדנו בהם. ההחלטה על הזוכה עוברת לשר החינוך אם חברי הוועדה לא מסכימים פה אחד. 

לפי לשכת בנט, "השר בנט לא היה מעורב בשום שלב במהלך עבודת הוועדה. לכשהובאה חוסר ההסכמה לידיעתו, פעל השר בהתאם לנהלים". ואולם, בתקנון פרס ישראל, המפורסם פומבית באתר הפרס, מופיע רק סעיף המאפשר לשר להקים ועדה חדשה במקרה של אי הסכמה על זהות הזוכה: "אם ועדה מסיימת דיוניה תוך חילוקי דעות בין השופטים שר החינוך יהיה רשאי/ שרת החינוך תהיה רשאית לבחור ולהרכיב ועדה חדשה לאותו התחום".

"אני חושב שצריך להעביר את המשקל וכל ההתייחסות לעובדה שפרס ישראל לאמנות פלסטית לא חולק השנה", אמר יו"ר הוועדה דורצ׳ין בשיחה עם "הארץ". "אם זה היה מקרה בודד או משהו יוצא דופן אז היה אפשר להרים גבה, אבל אם מסתכלים סביב זה מצטרף לתופעות אחרות בחברה. אלה דברים שאי אפשר להילחם בהם, אפשר להצביע עליהם. אם אפשר להעביר ככה גוף עבודות של 50 שנה ולהעלים אותן, זה רק עניין של זמן שיעלימו גם אנשים. הדיונים של הוועדה היו מקצועיים וקורקטיים". 

חבר הוועדה, פרופ׳ חיים מאור מאוניברסיטת בן גוריון הוסיף כי "מתברר שזה קורה הרבה פעמים וכבר היו תקדימים אמרו לנו שאנחנו לא הראשונים ולא האחרונים. היו עוד שמות שדנו בהם, מעולים לא פחות מגרבוז". ד"ר איה לוריא, גם היא חברה בוועדת הפרס, אמרה: "אנחנו חתומים על חסיון לגבי כל מה שנוגע בכל הדיונים בפרס. הדבר היחיד שאוכל להגיד שההודעה שיצאה מדברת בעד עצמה והוועדה לא הגיעה למועמד מוסכם. לא יכולה לומר מי היו המועמדים הנוספים". 

בנט אמר היום לאחר הפרסום בכנס בירושלים כי הוא מגבה את החלטת ועדת הפרס. הוא הוסיף "אני לא מומחה באומנות פלסטית אבל יותר מדי שנים הגדירו שיש פה תרבות על ותת תרבות, ואלה הרוב ואלה הקומץ". 

גרבוז עורר סערה ציבורית לפני הבחירות בשנת 2015 בנאום שנשא בכיכר רבין בתל אביב ומכונה מאז "נאום הקמעות". בין השאר הוא תהה בו כיצד "מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתטחים על קברי קדושים" הם השולטים במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ