ציור של מאיר פיצ'חדזה נגנב מתערוכה

היצירה נגנבה בשעות הפעילות של גלריה חזי כהן בתל אביב, המנהלת את עיזבונו של האמן

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 הציור שנגנב
נעמה ריבה
נעמה ריבה

ציור של מאיר פיצ'חדזה נגנב אתמול (רביעי) מתערוכת היחיד שלו ”זמן שקיעה“, המוצגת כעת בגלריה חזי כהן בתל אביב. הגנב נכנס בשעות פעילות הגלריה, הוריד את העבודה מן הקיר בקומת הכניסה, והסתירה בשקית. בגלריה, המנהלת את עזבונו של האמן, סירבו למסור מה שווי היצירה.

זו התערוכה הראשונה של פיצ׳חדזה בגלריה חזי כהן מאז מותו בשנת 2010 ממחלת הסרטן, ומוצגות בה עבודות מוכרות ולא מוכרות של האמן. העבודה שנגנבה היא קטנת ממדים — 21 ס"מ על 15 ס"מ בלבד — אך לדברי דנה גרודברג, אוצרת בגלריה, היא בעלת ערך סנטימנטלי גבוה. "זאת עבודה יוצאת דופן שצוירה ברגישות ובקפדנות שכה איפיינו את פיצ׳חדזה. העבודה ייחודית מכיוון שהוא לרוב צייר ציורים גדולים. ייתכן שהציור הקטן הוא ניסיון לבחון את הפורמט".

מאיר פיצ'חדזה ב-2008צילום: טלי שני

לאחר מותו, כתבה עליו סמדר שפי ב"הארץ": "העבודות של פיצ'חדזה היו ציורים ריאליסטיים שכללו שפת סימנים והופיעו בהם סמלים כמו לב מדמם שנראה לקוח ישירות מציור איקונות. הן הציעו שפה שלא היה לה תקדים באמנות הישראלית". בראיון ב–2008 לחגית פלג ב"גלובס" אמר פיצ'חדזה כי "אחד הדברים היפים באמנות זה שאתה לא חייב להתאים למסגרות, אתה יוצר את המסגרות בעצמך. אמנות היא כמו כדור שלג, שכל מה שעברתי בחיים נדבק ומתעבה סביבו, ואז זה יוצא החוצה. הקסם הזה לא נעלם. 30 שנה אני צייר מקצועי והקסם הזה לא פג, זה קורה בכל פעם שאני נכנס לסטודיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ