אי הבנה גרמה לביטול של סיור תורמים בגלריה באום אל־פחם

30 נציגים מאגודת הידידים הבריטית של מוזיאוני האמנות בישראל לא הגיעו אל העיר לאחר בירור מול חדר המצב המקומי. המשטרה: אין מניעה לבקר במקום

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגלריה באום אל פחם, יוני 2016
הגלריה באום אל פחם, מאי 2016צילום: דניאל צ'צ'יק

קבוצת אספנים ותורמים מאגודת הידידים הבריטית של מוזיאוני האמנות בישראל, המונה כ–30 נציגים, ביטלה אתמול (שני) ביקור בגלריה לאמנות באום אל פחם. הקבוצה ביטלה את הגעתה בעקבות פנייתה לחדר המצב של המשטרה המקומית, שם נמסר כי הפגנה תיערך במועד ביקורם בעיר. במשטרה לא הכירו את הדיווח ומסרו ל"הארץ" כי אין מניעה לבקר במקום.

מנהל הגלריה, סעיד אבו שקרה, היה נסער בגלל הביטול: "אני מרגיש נורא. בשביל הרגעים האלה הקמתי את הגלריה, בשביל שיבואו אורחים וקבוצות מיוחדות. אמנות היא הדרך הכי טובה לקרב בין אנשים וכל פעם קורה משהו אחר — או שיש מלחמה, או הפגנות, או שאנשים מפחדים. אני כל הזמן מנסה להילחם בתדמית של האוכלוסייה הפלסטינית כאלימה".

לדבריו, אין זאת הפעם הראשונה שאירוע שכזה מתרחש. "ב–2014, כשהתחילה המלחמה בעזה, תוכנן סיור בתערוכה של אמנים גרמנים שהוצגה בגלריה והיו אמורים להגיע אורחים מתל אביב באוטובוסים במימון שגרירות גרמניה", אומר אבו שקרה. "ממש כשהאוטובוסים עמדו לצאת, ביטל השגריר הגרמני את הסיור. גם המכללה האקדמית לחברה ולאמנויות בנתניה ביטלה סיור לאחר שהורים חששו לשלוח את הסטודנטים". הוא מוסיף כי האירועים הללו מחייבים אותו להשקיע אנרגיה בפוליטיקה על חשבון האמנות: "אני רוצה לבצר את עצמי כגלריה רצינית ולהבהיר כי אום אל פחם היא חלק מישראל. ההפגנה היום היתה על האלימות ביישוב עצמו ועל חוסר הטיפול של המשטרה בה. אין כאן אלימות נגד אורחים".

בגלריה מוצגות כעת שתי תערוכות: תערוכתו של הצלם עמאר יונס, וזאת של פריד אבו שקרה, אחיו הצעיר של סעיד. בשיחה עם אגודת הידידים הבריטית נמסר כי הם קיבלו בשבוע שעבר דיווח מהמשטרה שלא צפויים אירועים חריגים בעיר, אך הדיווח האחרון — לו ככל הנראה אחראי שוטר זוטר — גרם להם לשנות את לוח הזמנים. על השאלה מדוע לא ערכה אגודת הידידים בירור מול גורם בכיר יותר, נמסר כי אין זה מתפקידה לבדוק מי הסמכות המשטרתית האחראית על הדיווח. עם זאת, האגודה תפצה את את הגלריה על ההוצאות הכספיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ