נעמה ריבה
נעמה ריבה

ד"ר ערן נוימן לא ייכנס לתפקידו כמנכ"ל מוזיאון ישראל, ובמקומו תמונה איילת שילה תמיר. תמיר תכהן בתפקיד עד אשר ייבחר מנכ"ל קבוע. לפי מקורות שדיברו עם "הארץ", נוימן החליט שלא להיכנס לתפקיד משום שהמנכ"ל הפורש, ג'יימס סניידר, מוסיף להיות מעורב בנעשה במוזיאון.

ד"ר ערן נוימןצילום: אלי פוזנר, מוזיאו
ג'יימס סניידרצילום: יעל אנגלהרט

בחודש ינואר, לאחר תקופת חיפוש ארוכה דיווח מוזיאון ישראל כי נוימן, ראש המחלקה לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב ומנהל ארכיון עזריאלי במוזיאון תל אביב, נבחר למשרת המנכ"ל לאחר שג'יימס סניידר סיים כהונה של 20 שנה בתפקיד. בהודעה שפרסם המוזיאון צויין כי סניידר ימשיך לפעול מטעם אגודות הידידים של המוזיאון מול אספני אמנות ומוסדות תרבות ברחבי העולם, ויפעל לגיוס משאבים כספיים.

נוימן היה אמור להתחיל בתפקידו כבר בפברואר ואף נאם בפני עובדי המוזיאון בהרמת כוסית שנערכה לאחרונה. ואולם, בינתיים החוזה עם נוימן כלל לא נחתם ולפי מקורות סניידר מוסיף לשהות במוזיאון ולקבל החלטות שאינן קשורות רק לגיוס כספים. בנוסף, סניידר מקבל משרד בשטח המוזיאון, בבית ברגמן, והוא חתום על ההזמנה לכנס הבינלאומי השנתי של המוזיאון בעוד נוימן אינו חתום עליה. לדברי מקורות שונים, העובדה שסניידר המשיך לכהן, הלכה למעשה, כמנכ"ל, גרמה למחלוקות בין נוימן להנהלת המוזיאון והיא שהובילה לעזיבתו עוד בטרם החל בתפקיד.

ממוזיאון ישראל נמסר ש"ג'יימס סניידר סיים את תפקידו כמנכ"ל המוזיאון ב–31.12.2016 ומאותו מועד הוא איננו עובד המוזיאון ואין לו כל סמכות ניהולית בו. באשר לכניסתו לתפקיד של המנכ"ל החדש, קיימים פערים בנוגע לתנאי העבודה ותפיסת התפקיד ומתקיימים דיונים בנושא". ערן נוימן בחר לא להגיב לכתבה.

בינואר פורסם ב"המקום הכי חם בגיהנום" כי סניידר קיבל לאורך 20 שנות כהונתו כמנכ"ל המוזיאון תשלום כפול: במקביל לשכרו כמנכ"ל הוא קיבל שכר גם עבור גיוס תרומות מעמותת הידידים האמריקאית של המוזיאון, AFIM.

השכר השנתי של סניידר כמנכ"ל המוזיאון עמד על 333-343 אלף שקלים בשנה. ואולם, בין השנים 2010 ו-2015 הוא קיבל בנוסף גם 8.3 מיליון דולר במצטבר מ-AFIMM, הגוף התורם המוביל של המוזיאון. הסכומים שקיבל סניידר מופיעים באתר עמותת הידידים. כך למשל, ב-2012 שלשל לכיסו סכום של 2.715 מיליון דולר, ב-2014 1.429 מיליון דולר וב-2015, 1.447 מיליון דולר.

ממשרד האוצר מסרו על הפרשה כי "לאחר התייעצות של אגף השכר במשרד האוצר עם יועציו המשפטיים, פרקליטות המדינה ומשרד התרבות הגענו למסקנה שנבצר מאתנו לטפל בתשלומי היתר ששולמו לכאורה למר ג'יימס סניידר על ידי אגודת הידידים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ