נעמה ריבה
נעמה ריבה

האמן והאקטיביסט הסיני איי וייוויי השיק היום (חמישי) עבודת אמנות ביקורתית לרגל 100 ימים להשבעת דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב. העבודה בוצעה בשיתוף עם אתר היזמות החברתית "סקייטרום", שמזמין אמנים ליצור סדרות מוגבלות של סקייטבורדים שעליהם מוטבעות יצירות אמנות, וההכנסות ממכירתן נתרמות למוסדות אמנות או לפרויקטים שלא למטרות רווח. הארגונים שבהם בחר איי וייוויי הם "בצלם" ו"גשרים בין בני אדם" הטורקי, אשר מקדם סולידריות ופועל נגד גזענות, לאומנות וסקסיזם במדינתו.

בשנתיים האחרונות עובד איי על הסרט התיעודי "הזרם האנושי" הדן בבעיית הפליטים העולמית, ובמסגרתו הוא מבקר ברחבי העולם. בשנה שעברה הגיע גם לישראל ולשטחי הרשות הפלסטינית. "המלה האהובה עלי היא פעולה (act)", הסביר מדוע השתתף בפרויקט. "בזמן הצילומים פגשתי אנשים הפועלים ב'בצלם' וב'גשרים בין אנשים'. מה שהארגונים האלה עושים הוא חיוני לחברה — הן בלחימה נגד אי צדק והן בסיוע לאלו שלא זכו להזדמנויות בחייהם".

מהדורת הסקייטבורדים של איי וייוויי תופץ במספר עותקים מוגבל של 666 פריטים מעץ מייפל קנדי, 66 מהם חתומים בידי האמן. בין עבודותיו שמוצעות למכירה ניתן למצוא את סדרת התמונות "מחקר על פרספקטיבה: הבית הלבן", שצולמה בין 1995 ל–2003 ומתעדת את האמן מניף אצבע משולשת מול מבנים שונים ברחבי העולם וסמלים של סמכות ומשטר. לטענתו, הסדרה היא הצהרה אוניברסלית להתנגדות פוליטית וגם כיום היא מהווה תגובה מוחצנת לאקלים הפוליטי הנוכחי בארצות הברית.

בראיון ל"הארץ" לפני כשנה, סיפר על המסע בעולם בעקבות הפליטים: "התחלנו באי לסבוס שביוון, המקום שאליו מגיעים הפליטים הסורים, ואז דרך הבלקן הגענו לטורקיה, ומשם ללבנון ולירדן. אנחנו מראיינים הרבה אנשים — פוליטיקאים, נציגים של ארגונים הומניטריים, אנשי דת. בירדן ובלבנון ראינו כמה מחנות גדולים שגרים בהם פלסטינים, וזה מה שהביא אותי לרצות לצלם גם כאן. כיוצר דוקומנטרי אין לי שום תירוץ לא לבוא לכאן. מובן שיש לי סקרנות גדולה בנוגע לישראל ולתרבות כאן".

בתחילת 2016 בוטלה תערוכה משותפת של איי והצלם מיקי קרצמן במוזיאון תל אביב, ככל הנראה משיקולים פוליטיים. תערוכה אחרת של איי, "אולי, אולי לא", צפויה להיפתח בחודש יוני במוזיאון ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ