האמן אניש קאפור ביקש לבטל את טקס קבלת פרס "בראשית" בישראל

האמן ההודי־יהודי יקבל את הפרס — בגובה מיליון דולר — כסדרו ויתרום אותו למען הפליטים מסוריה. לדבריו, אין זה ראוי לקיים טקס חגיגי בישראל, הסמוכה כל כך למקום בו מתרחשת המלחמה

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אניש קאפור
אניש קאפורצילום: אי־פי

לבקשתו של האמן ההודי־יהודי אניש קאפור, הטקס שבו היה אמור לקבל את פרס "בראשית" יבוטל. הטקס היה מתוכנן לחודש הבא. לפי קרן הפרס, קאפור יעניק את כספי הזכייה — בשווי כמיליון דולר — לפליטים מהמלחמה בסוריה. לטעמו, כיוון שהזוועות במדינה מתרחשות בסמוך כל כך לישראל, לא יהיה ראוי לערוך טקס יוקרתי במקום כה קרוב. מקרן "בראשית" נמסר שכעת הם עמלים לשלוח הודעות ביטול למאות ממכובדי העם היהודי שהיו אמורים להגיע לטקס.

בהודעת הקרן נכתב כי "מר קאפור וקרן פרס בראשית הסכימו שלאור התגברות המלחמה בסוריה וההדרדרות במצבם של הפליטים שם כתוצאה מכך, יהיה זה בלתי ראוי לערוך טקס חגיגי לכבוד מר קאפור ועבודתו למען פליטים, בזמן שילדים נהרגים בנשק כימי וכלי מלחמה נוראיים אחרים על ספה של מדינת ישראל", לשון ההודעה. ההודעה ציינה מפורשות את התקיפה הכימית בסוריה בתחילת אפריל ואת הפצצתו של אוטובוס נוסעים כמה ימים לאחר מכן כנקודות המפנה, שלאחריהן הוחלט שלא להמשיך בתוכנית המקורית לטקס.

חתני פרס בראשית, המוענק מאז 2014, מחויבים להשתמש בכספי הזכייה ליוזמות פילנתרופיות. בהודעתו לרגל קבלת הפרס בפברואר, ציין: "אני אמן, לא פוליטיקאי, ואני מרגיש שאני חייב לצאת נגד אדישות לסבלם של אחרים. ישנם מעל 60 מיליון פליטים בעולם כיום — לא משנה מהי הגיאוגרפיה של העקירה, משבר הפליטים הוא ממש כאן על סף דלתנו".

קאפור, יליד 1954, נולד בהודו לאם יהודייה ממוצא עיראקי ואב הודי. בתחילת שנות ה–70 התגורר במשך זמן מה בישראל. הוא ניסה להתקבל ללימודים בבצלאל ומשלא הצליח עבר לבריטניה, שם נהפך לאחד האמנים הבולטים בעשורים האחרונים. הוא זכה ב–1991 בפרס טרנר וב–2013 קיבל תואר אבירות מטעם המלכה. בין עבודותיו נמנה פסל "היפוך העולם, ירושלים" המוצג במוזיאון ישראל בירושלים, "שער העננים" בפארק המילניום שבשיקגו ו"אורביט" בפארק האולימפי של לונדון. קאפור יצר גם את גלעד הזיכרון לשואה בבית הכנסת הליברלי בלונדון ואת פרויקט 70 הנרות ליום השואה הבינלאומי ב–2015 לציון 70 שנה לשחרור אושוויץ.

את הפרס מעניקה קרן בראשית לאנשים אשר, לדברי מנהליה, מגלמים בפעילותיהם והישגיהם את אופי העם היהודי באמצעות מחויבות לערכים, לקהילה או למדינת ישראל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ