לא רק מירון: כשישוע ותולדות אהרון נפגשים

המזבח של השומרונים, שריפת חמץ בבני ברק וחגיגות ל"ג בעומר הם רק חלק מצילומיו של דן (דנצ'ו) ארנון המוצגות בתערוכה שכולה אש ואמונה

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
על האש - בחגים ובטקסים - תערוכה
אקסטזה דתית. "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

מה יש בטקסים דתיים שמושכים אליהם גם אנשים לא מאמינים? כאלה שנוסעים ברחבי העולם כדי לחזות באמונתם של אחרים ובפולחני דת שרחוקים מרחק שנות אור מאמונתם שלהם. אם תשאלו את הצלם דן (דנצ'ו) ארנון המציג בימים אלו תערוכת צילומים בשם "על האש - בחגים ובטקסים" הסוקרת את הנושא, הוא יענה "כי זה מסע במנהרת הזמן אל עולם הולך ונעלם". ארנון, שעבר כבר את גיל 80, עבד במהלך השנים בשורה של מקצועות מעיצוב גרפי, עיתונות, סרטים דוקומנטריים, הוראת דרך וצילום, והוא רואה בטקסים את התיאטרון של החיים. "המשתתפים בטקסים דתיים עוברים לעיתים קרובות מין מטמורפוזה, מאדם רגיל לאדם ששרוי באקסטזה דתית. אנשי הדת המובילים את הטקסים מושכים את ליבי ברצינות שבה הם מתייחסים לפרטי הפרטים של הטקסים ובאמונה שהם ממלאים תפקיד נעלה בקהילתם", הוא מסביר. 

» על האש - בחגים ובטקסים - לכל הפרטים
» 
מתכוני פויקה לל"ג בעומר
» סמור'ס על האש
» מתכון למרשמלו תוצרת בית
» טיפים למדורה המושלמת
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

בתערוכה ניתן לראות צילומים של טקסים העוסקים באש: כמו טקס האש הקדושה, ל"ג בעומר, בדיקת חמץ לפני פסח, טקס רחיצת הרגליים אצל הנוצרים הסורים ועוד. על הקושי לצלם אומר ארנון שנתקל בקשיי תאורה, שהם לרוב לא פשוטים, ובתנועת אנשים רבה. "קשה לצלם טקסים דתיים ולכן יש בכך המון אתגר. קודם כל צריך רשת של מודיעים כדי לדעת על 'טקס פטר חמור' שנערך במושב למרגלות הכרמל או על טקס ארמני שנערך ליד המעיין בוואלוג'ה. אחר כך צריך לרוב לבקש רשות לצלם ולא תמיד קל לקבל אותה, למשל אצל חרדים קיצוניים. אחר כך צריך להידחק, להידחף, למצוא נקודה מתאימה לצילום ויחד עם זאת לא להפריע ולא להתבלט. לפעמים הצילום נעשה בתנאים קשים במיוחד. למשל בטקס האש הקדושה, טקס אקסטטי שצילמתי פעמים רבות, הדוחק והאלימות רבים והרבה פעמים עמדתי דום במשך שעות על פינה זעירה של עמוד גבוה, נושא את ציוד הצילום הכבד, מצלם ומנסה לא ליפול על הקהל הרוגש מתחתי. בפעמים אחרות כמעט נמחצתי. לא ממליץ על החוויה הזאת לאף אחד, אבל עבורי הצילומים שהצלחתי לצלם שווים את המאמץ".

כמה מהעבודות שיוצגו בתערוכה:

טקס האש הקדושה בכנסיית הקבר
"הטקס מתרחש בשבת שלפני הפסחא ומציין את התחייה של ישוע ביום זה. אלפי מאמינים גודשים את כנסיית הקבר, אוחזים בצרורות של 33 נרות כמניין שנות חייו של ישוע. בשיא הטקס נכנס הפטריארך האורתודוקסי של ירושלים למבנה שעל הקבר עם שני צרורות של נרות גדולים כבויים ואחרי תפילה קצרה יוצא והנרות דולקים באש הקדושה. אלפי הנוכחים נדחפים להדליק באש את צרורות הנרות שבידיהם ותוך דקות ספורות נמלאת הכנסייה באלפי נרות דולקים בידיהם של אלפי אנשים צוהלים".

טקס האש הקדושה בכנסיית הקבר. "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

ל"ג בעומר בישיבת "תולדות אהרון"
"תולדות אהרון היא אחת מהעדות היותר קיצוניות בירושלים שלא מכירות במדינה הציונית. בל"ג בעומר מדליקים אש לא גדולה ביותר, אבל בסמוך לה רוקדים החסידים בהתלהבות במעגלים קונצנטריים".

ל"ג בעומר בישיבת "תולדות אהרון". "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

חג הדירננדראז' הארמני
"החג הנוצרי מציין את הצגת ישוע בבית המקדש - 'פדיון הבן' אבל מקורו, כנראה, בימים שהארמנים עבדו את האש. ביום זה מוארת הכנסייה הארמנית היפה רק באור נרות ומנורות שמן. השירה הליטורגית הארמנית נהדרת והאווירה בכנסייה האפלה קסומה".

חג הדירננדראז' הארמני. "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

קבר מרים הקדושה
"נערך ביום המציין את עלייתה לשמיים, 'האסמפטיון'. ביום זה יוצאת בארבע לפנות בוקר תהלוכה גדולה שבה נושאים איקונה גדולה של מרים הקדושה מחצר כנסיית הקבר לקברה שבקדרון. בתהלוכה משתתפות בעיקר נשים, וכשהן יורדות במדרגות לקבר הן מניחות עליהן עשרות נרות דולקים".

קבר מרים הקדושה. "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

טקס רחיצת הרגליים אצל הנוצרים הסורים בכנסיית סנט מרק
"בערב של הסעודה האחרונה ישוע חגר סינר ורחץ את רגלי שניים עשר תלמידיו, ללמדם שאין אדם עולה על רעהו. היה זה שיעור בענווה. ביום חמישי שלפני הפסחא מתקיימים בכנסיות רבות טקסי רחיצת הרגליים ובהם הבכיר בעדה רוחץ רגלי שניים עשר פחותים ממנו. שניים עשר מאנשי 'סיריאנית', העדה הסורית הקטנה, לבושים בגלימות טקס ונרות בידיהם, ממתינים לבישוף שלהם שיבוא לרחוץ את רגליהם".

טקס רחיצת הרגליים. "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

אש על המזבח של השומרונים בזבח הפסח בהר גריזים
"המזבח של השומרונים הוא מזבח אדמה, בור עמוק חפור שבו בוערת אש וממנו נמשכת תעלה שמשני צדיה שוחטים את הכבשים. את חלקי הכבש שאינם נאכלים שורפים על המזבח ולאחר שאוכלים את הזבח שורפים עליו את השאריות".

אש על המזבח של השומרונים. "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

שריפת חמץ ערב הפסח בבני ברק
"לפני הצהריים של ערב הפסח, סמוך לשעה שבה אסור יותר להחזיק בחמץ, שורף האדמו"ר מדאראג את החמץ שלו בנוכחות כל חסידיו".

שריפת חמץ. "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

עלייה לקבר אלעזר בן אהרון הכהן בעוורתה
"השומרונים עולים מידי פעם אל קבר אלעזר בן אהרון הכהן בכפר עוורתה שממזרח להר גריזים. הם מדליקים נרות על המצבה, מקיפים אותה כמה פעמים בתפילה ומסיימים עם שחר בפיקניק לאור הזריחה".

עלייה לקבר אלעזר בן אהרון הכהן. "על האש - בחגים ובטקסים"צילום: דנצ'ו ארנון

התערוכה ''על האש - בחגים ובטקסים'' תוצג עד ה-25 ביולי, 2017 במוזיאון ארץ ישראל, תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ