הסאטירה המאוירת חוזרת לעיתון

אורי פינק, עמוס אלנבוגן, מושיק לין, בני לוין ונוסקו הם רק חלק מהקריקטוריסטים ואמני הקומיקס שישתתפו בכתב עת חדש שכולו יוקדש למציאות בארץ

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרה דוקס - איור של אורי פינק
איור של אורי פינקצילום: יח"צ

בימים בהם "ארץ נהדרת" ו"גב האומה" מככבות על המסך, נראה שחסר ביטוי סאטירי למצב גם במקומות אחרים, למשל בעיתון. אולי בשביל לתקן את המעוות, ואולי גם בגלל שיש ליוצרים מה להגיד, יושק בחמישי הקרוב, 18 במאי בבית אריאלה - "פרה דוקס", כתב עת קומיקס סאטירי חדש. בין המשתתפים והיוצרים שלוקחים חלק בשמחה הזאת תוכלו לפגוש את אורי פינק, ניר מולד, מושיק לין, עמוס אלנבוגן, איתמר דאובה, בני לוין, נוסקו (ניסים חזקיהו) ועוד. על החזון של העיתון החדש אומר נוסקו, עורך העיתון: "חזון 'פרה דוקס' הוא להתפרסם בקביעות מידי חודשיים ולשמש במה ל'תגובה ציורית הולמת' לכל מה שמתחולל בארצנו המטריפה והמוטרפת. בעיתון יש קריקטורות, טקסטים וגם נגיעות בתחום האנימציה".

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

איור של מושיק ליןצילום: יח"צ

העיתון שואף לתת במה לקריקטוריסטים ואמני הקומיקס בארץ שנתקלים בקושי למצוא במה בעיתונים היומיים. נוסקו שאחראי על הפרויקט אומר שהוא נעשה בהתנדבות מצד כל האמנים, מתוך החשיבות שהם רואים בחופש הביטוי והיצירה. "בימים הקרובים ניתן יהיו לרכוש את 'פרה דוקס' בסכום עתק של 30 שקלים לגיליון בחנויות הספרים המובחרות. פורמט הפרינט מתבקש בגלל אופי היצירות וגם בגלל הכוונה לפנות לקהלים מבוגרים שאינם בהכרח מכורים למסכים מרצדים, אבל הכוונה בהמשך ליצור גם עותק דיגיטאלי שיהיה זמין לרכישה והורדה בטבלטים ובסמארטפונים. זה מתבקש".

בעידן שלנו, בו כל המידע שאנו רואים הוא מידי וקצת "עובר לנו מעל לראש", אתה חושב שהקומיקס עוד יכול להשפיע ככלי לביקורת פוליטית? 
"דווקא בעידן של ימינו, עם שטפון המידע והגודש חסר הפרופורציה של מידע ברשת - מתבקש כתב עת ממוקד, שמביע ביקורת אנטי מימסדית, כפי שמקובל בדמוקרטיות אמיתיות, בשפה מאויירת מקורית, שנונה, נשכנית, אינטלגנטית ויחד עם זאת לא וולגרית וזולה. בשלה השעה".

איור של נוסקוצילום: יח"צ
שער העיתון "פרה דוקס"צילום: יח"צ

משהו השתנה בעולם הקומיקס בעידן הדיגיטלי?
"מעמד הקומיקס רק הולך ומתחזק עם הזמן ומתחיל לחדור גם לקהלים מבוגרים תחת המותג המכובס 'רומן גרפי'. העידן הדיגיטלי רק מנגיש יותר את השפה. ועדיין מוקדם להספיד את הפרינט בתחום. יש כמה חנויות קומיקס בארץ שפורחות ומשגשגות כבר כמה שנים".

קיבלתם כבר בקשות לצנזורה?
"לגבי צנזורה - נתמודד כשנגיע לשלב. אני מאמין שאפשר להעביר מסרים ביקורתיים, חריפים ונוקבים באופן אינטילגנטי לא מתלהם ולא וולגרי. הזכרתי את 'גב האומה', אז אם תירצו - 'פרה דוקס' תהיה 'קו האומה'. ואגב: יש כוונה להימנע מתיוג 'שמאלני' של המגזין. לא כל הסאטירה בארץ היא שמאלנית. יש לגמרי מקום גם להומור ביקורתי מצד ימין, בתנאי שיהיה מצחיק, כמובן".

איור של ליאו אלטמןצילום: יח"צ

אירוע ההשקה של "פרה דוקס" יתקיים ביום חמישי ה-18 במאי, 19:00 בבית אריאלה, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ