כרטיס ביקור: מוזיאון פתח תקוה לאמנות

אמנות ישראלית מודרנית, פעילויות לילדים וארכיון היסטורי לתולדות העיר הם רק חלק מההיצע הרחב שיש למוזיאון מפתח תקוה להציע

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוזיאון פתח תקוה לאמנות
פנינה במרכז. מוזיאון פתח תקוה לאמנותצילום: אלעד שריג

הוא ממוקם במתחם קריית המוזיאונים, במבואות העיר פתח תקוה, ומציע אסופה משובחת של עבודות אמנות צעירה לצד ותיקה, ציור לצד פיסול, וידיאו לצד צילום. הסיפור של מוזיאון פתח תקוה לאמנות בחיינו קיים כבר מ-1964, הוא ממוקם במתחם קריית המוזיאונים, במבואות העיר, ונושק לגן העצמאות, שתכנן אדריכל הנוף, ליפא יהלום. בתצוגות המוזיאון תמצאו מגוון עבודות של אמנים ישראלים (מירי סגל, סיגלית לנדאו, אביטל גבע, מיכה אולמן) ובינלאומיים (אנדי וורהול, סופי קאל, מרק וולינג'ר, אנט מסאז'ה) בכל המדיומים האפשריים.

» מוזיאון פתח תקוה לאמנות - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

עבודה של קליף אוונס. מתוך התערוכה "אזרחים"צילום: יח"צ

לצד התערוכות המוצגות במקום, פועלת במתחם גלריית האוסף המציגה יצירות מאוסף המוזיאון שכולל למעלה מ- 3000 יצירות של אמנות ישראלית מודרנית ועכשווית, בשילוב יצירות של אמנים עכשוויים שמוזמנים ליצור עבודות כחלק מדיאלוג עם האוסף. בנוסף, ב- 1980 החל לפעול במקום הארכיון ההיסטורי לתולדות העיר, בו תמצאו: אוספים נדירים, מסמכי יסוד המושבה, פרוטוקולים, צילומים, אוסף מפות וכרזות ייחודי וארכיונים אישיים שונים. בין השנים 2001-2004 עבר המוזיאון שיפוץ במסגרתו הוכנה תשתית חדשה ומצוידת הכוללת חללי תצוגה חדשים. המוזיאון נפתח מחדש כמוזיאון לאמנות עכשווית בשלהי 2004, ובנובמבר הקרוב יציין שמונה שנים לפתיחתו המחודשת. 

לקטנים ולגדולים

המוזיאון מפעיל לאורך כל השנה תוכניות חינוך ופנאי שמטרתן לחשוף ילדים ונוער לאמנות- ודרכה לתרבות ולחברה הישראלית העכשווית, כאשר ביקור במוזיאון כולל: סיור מודרך בתערוכה, סדנת יצירה או הרצאה המותאמות לתלמידים מקבוצות גיל שונות.  הסיורים, הסדנאות וכל התוכניות החינוכיות מועברות על ידי מחלקת החינוך של המוזיאון הכוללת אמנים הפעילים בשדה האמנות הישראלית, חוקרי תיאוריה של אמנות, ואנשי חינוך, בהם מומחים בטיפול באמנות. 

התערוכות שמוצגות במוזיאון

אזרחיםנוכח חוסר היציבות המורגש ברחבי העולם, מתעוררות שאלות בדבר חוסנה של הדמוקרטיה העכשווית - "אזרחים" היא תערוכה המבקשת לעורר דיון ומחשבה ביחס לתפיסת האזרחות ולהיבטים שונים הנגזרים ממנה ולבחון את יחסי הגומלין בין האדם למדינה בעידן הניאו-ליברלי. בתערוכה יוצגו עבודות פיסול, רישום, מיצב, וידאו, צילום ואמנות אינטראקטיבית, של אמנים מישראל, ארה"ב, ספרד, איטליה, קנדה ופולין, הנקראות לאורן של תיאוריות, שכבר בשנות ה-50 למאה הקודמת התריעו על סכנת הגלישה מליברליזם לטוטליטריות. האמנים המשתתפים בתערוכה, מעלים שאלות על המתח המובנה בין זכויות האזרח לסמכויות השלטון ומאירים את אתרי ההתנגשות ביניהן. הם בוחנים את הקונפליקט בין חובת המדינה להגן על עצמה ועל אזרחיה, לבין חובתה הנגדית לשמור על חירויות אדם בסיסיות, דוגמת חופש ההתאגדות, הזכות לפרטיות וחופש הביטוי.

משתתפים: גל וינשטיין, יעל פרנק, סשה סרבר, ג'וליה קורק, זוהר גוטסמן, מיקה ואבי מילגרום, דניאל פרסאי, צח חכמון, אייל סגל, בועז אהרונוביץ', כריסטינה לוקאס, ארנון בן-דוד, נייט האריסון,קליף אוונס, ג'אן מריה טוסאטי, רפאל לוזאנו המר, פדריקו סולמי.

לתת כבוד. "התערוכה שלא הייתה: מקרה נחום ארונסון"צילום: אלעד שריג

התערוכה שלא הייתה: מקרה נחום ארונסון - תערוכה המוקדשת ליצירותיו של הפסל היהודי נחום ארונסון. התערוכה מבקשת לדמיין את השבתם של פסליו של נחום ארונסון אל מוזיאון הלובר –"גן העדן" שמהלך ההיסטוריה מנע מהם. בעודם שמורים במרתפי מוזיאון הלובר בפריז, היו פסליו של ארונסון מצויים לרגע אחד בלימבו. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ופלישת הצבא הגרמני לפריז ב- 1940, נמלט הפסל היהודי לארצות הברית, אך טרם צאתו הפקיד את יצירותיו בידי מוזיאון הלובר – מעט מפסליו שכבר הוצגו במוזיאון ואחרים מן האטלייה, שנאלץ לפנות. פסליו של ארונסון הוחרמו על ידי הנאצים, יחד עם אינספור יצירות אחרות מאוסף מוזיאון הלובר, והוטענו על רכבת שיצאה לכיוון ברלין.עובדי הרכבת הצרפתים לא ששו לבצע את משימתם והחליטו למנוע את גניבת היצירות. וכך, הם "טיילו" עם הרכבת ברחבי צרפת, נמנעים מלהמשיך את דרכם לגרמניה,וברגע המתאים פרקו את תכולת הקרונות באזור כפרי והפסלים עברו לידי המחתרת הצרפתית. 

חברי המחתרת היהודים העבירו את פסלי ארונסון לאכסניית ילדים בכפר הצרפתי אנדליס, שם נותרו הפסלים גם לאחר המלחמה. ב- 1952, במסגרת משלחת מטעם ההסתדרות הציונית, ביקר סגן ראש עיריית פתח תקוה דוד טבצ'ניק באותה אכסניית ילדים, שאז כבר שיכנה את יתומי המלחמה ונקראה על שמו של ארונסון. שם, הופתע טבצ'ניק לגלות את הפסלים פזורים ברחבי חצר האכסניה ומשמשים כמטרות במשחק קליעת אבנים. עם שובו ארגן את הבאת הפסלים לארץ וצירופם לאוספי האמנות של מוזיאון יד לבנים - כיום מוזיאון פתח תקוה לאמנות.

שעות פעילות המוזיאון: 
ב', ד', ו', שבת: 10:00-14:00
ג', ה': 16:00-20:00

מוזיאון פתח תקוה לאמנות, קריית המוזיאונים, בית יד לבנים, ארלוזורוב 30, פתח תקוה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ