אבנר שפירא

מקומה של דורותיאה לאנג בהיסטוריה של הצילום במאה ה–20 כבר מובטח, אבל תערוכה חדשה במוזיאון אוקלנד של קליפורניה (OMCA) מנסה לפרוש הבנה חדשה של יצירתה של הצלמת האמריקאית עתירת המוניטין, שתיעדה את החיים האמריקאיים.

תצלומה של דורותיאה לאנג מ-1934 לערך ,”May Day Listener at Rally", המוצג בתערוכה במוזיאון אוקלנד של קליפורניה צילום: The Dorothea Lange Collection/ Collection of the Oakland Museum of California

התערוכה, "פוליטיקה של התבוננות", מוצגת לציון 50 שנה להעברת ארכיונה הפרטי של לאנג, שמתה ב–1965 בגיל 70, לרשות המוזיאון. התערוכה כוללת כ–130 תצלומים, בהם יצירות איקוניות כמו "אם נודדת" אך גם כאלה שהוצגו לעתים נדירות; לצדם מוצגים חפצי זיכרון אישיים, השופכים אור על חייה של הצלמת, ומוצגים היסטוריים. רבים מהתצלומים מתארים את מצוקתם של מהגרים ברחבי ארצות הברית בעקבות הבצורת, סופות החול ותנאי האקלים במדינה בתקופת "השפל הגדול" בשנות ה–30.

" 1942 ,”One Nation Indivisible, דורתיאה לאנגצילום: The Dorothea Lange Collection/ o

נדבך אחר מוקדש לתצלומים החושפים את הכליאה האכזרית במחנות של עשרות אלפי אמריקאים ממוצא יפני במלחמת העולם השנייה. אף שלאנג התנגדה לכליאה, היא הסכימה להצעת הממשלה לצלם אותה מכיוון שהאמינה כי "תיעוד אמיתי של הפינוי (של האזרחים ממוצא יפני) יהיה בעל ערך בעתיד", כדבריה. תצלומים אלה צונזרו בימי חייה והוצגו לראשונה רק לפני כעשור.

המוזיאון באוקלנד מסר כי "תצלומיה של לאנג ממחישים את עוצמתו של הצילום כצורה של אקטיביזם חברתי ומדגימים כיצד אמפתיה וחמלה, כשהן מוצגות באמצעות אמנות, יכולות להביא לפעולה פוליטית". התערוכה תינעל ב–13 באוגוסט.

"Crossroads General Store", 1938, דורתיאה לאנגצילום: The Dorothea Lange Collection/ Collection of the Oakland Museum of California

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ