משלומי שבת ועד אייל גולן: התערוכה שנותנת כבוד למוזיקה המזרחית

כרזות, קסטות, תקליטים ובעיקר הרבה אהבה לז'אנר יחכו לכם במוזיאון לאמנות באשדוד בתערוכה שכולה מוקדשת למוזיקה המסלסלת - הצצה

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זמר בודד הוא הלב - תערוכה
שלומי שבת, "מן החושך חזרתי" ,1987, צילום העטיפה: אליצור ראובניצילום: אלעד שריג
מנחה נופה

מאז קום המדינה, פריצתה לזרם המרכזי של המוזיקה הישראלית בסוף שנות ה-90 ועד ימינו נראה שהמוזיקה המזרחית תופסת עמדה מכובדת של קהל מעריצים ואמנים התופסים עמדות מכובדות בתרבות הישראלית. "זמר בודד הוא הלב" היא תערוכה חדשה שאוצר ערן ליטוין, עורך מוזיקה בקול-ישראל ב-20 שנים האחרונות וכיום בתאגיד השידור החדש, שעוקב באדיקות אחר עלילות המוזיקה המזרחית. "אני אוסף תקליטים מגיל 20 וליקטתי במשך השנים פריט אחר פריט, גם את הנדירים ביותר. תערוכה על מוזיקה עוסקת גם במוזיקה עצמה אבל גם בטרנדים שמלווים אותה כמו סגנונות מוזיקה ייחודיות, לבוש מיוחד, הקסטה כטכנולוגיה חדשה שכבשה את השוק בשנות ה-80 ושינתה את מפת המוזיקה המקומית ועוד", הוא מסביר "במהלך השנים אספתי תקליטים, תקליטונים, כרזות, קסטות בנושא של המוזיקה המזרחית ששימשו בסיס מחקרי לתערוכה. התחלתי לעבוד ברדיו ברשת ג' ב-1997 בדיוק ברגע שאייל גולן ואתניקס התחברו ויצרו את הצליל הזה שאת האפקט שלו אנחנו מרגישים עד היום, כשהגעתי לרדיו, לא הכרתי בכלל מוזיקה מזרחית כי בכפר סבא לא היו בחנויות הדיסקים מוזיקה מזרחית. אבל אז התחלתי לאסוף תקליטים, ודרך האזנה, תוך האספנות, התחלתי להכיר, אני בא מלהיכנס לארץ לא נודעת, ולהכיר אותה".

» זמר בודד הוא הלב - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

צילום: מנחה נופה
להיכנס לארץ לא נודעת. "זמר בודד הוא הלב"צילום: מנחה נופה

התערוכה בנויה כסיפור המתפתח בסדר כרונולוגי: מהגירתם לישראל של מוזיקאים בעלי שיעור קומה מארצות מוסלמיות בשנות ה-50 ועד הצלחתו הגדולה של אייל גולן. בתערוכה מוצגים קטעי ארכיון לצד יצירות של אמנים ישראלים עכשוויים. בין קטעי הווידאו שיוקרנו בתערוכה תוכלו למצוא את הופעתו של ג'ו עמר משנות ה-60 בהיכל התרבות, תזמורת קול ישראל בערבית משנות ה-70, הזמרת זוהרה אלפסייה בקטע נדיר מאירוע פרטי ועוד, זאת לצד, תצוגה של עטיפות תקליטים וכלי נגינה ופריטים מקוריים של היוצרים החשובים במוזיקה המזרחית. על מיקום התערוכה במוזיאון באשדוד אומר ליטוין: "התערוכה שלי באה לאשוד כמו כפפה ליד, זה המקום הנכון לתערוכה הזאת בגלל שיש כאן רב תרבותיות שמכניסה למוזיאון תרבות פופולרית, מה שאגב לא היה כאן אף פעם, זאת התערוכה הראשונה".

למה בעצם צריך תערוכה על מוזיקה מזרחית?
"אחת ממטרות התערוכה היא לעשות צדק עם העושר התרבותי של המוזיקה המזרחית שלא קיבל ביטוי ראוי לאורך השנים בתקשורת הישראלית. התערוכה היא קודם כל לזמרים המזרחיים, ולאנשים שאהבו לשמוע אותם, אבל יש עוד מאגר של אנשים שקופים שלא נחשפו לתרבות הזאת ולעושר התרבותי הגדול הזה. תרבות המזרח הודרה מהזרם המרכזי וההגמוניה האשכנזית ששלטה בתקשורת בחרה שלא לתת לה את הביטוי הנאות וזו הזדמנות לתיקון היסטורי. חשוב שהצעירים ידעו מה הם המקורות של המוזיקה שנעשית היום על ידי זמרים וזמרות צעירים. מאיפה הכל התחיל. לסיכום, זאת תערוכה כוללת על תרבות ולא רק על המוזיקה הספציפית".

צילום: מנחה נופה

כמה מהעבודות שיוצגו בתערוכה:

אייל גולן וזאב נחמה,1997, צילום: אדי ישראל, ארכיון עיתון מעריב

צילום: אדי ישראל. ארכיון עיתון מעריב

ג'ו עמאר, Ron-Ly, 1962

צילום: אלעד שריג

זוהר ארגוב במועדון הפלאקה, תל-אביב, שלושה חודשים לפני מותו, 1987, צילום: משה שי

צילום: משה שי

שלומי סרנגה, 2003, דוד עדיקא ואורי גרשוני 

צילום: דוד עדיקא ואורי גרשוני

נטע אלקיים "שרית", 2011' אקריליק על עץ, 90x70 ס"מ

צילום: יח"צ

התערוכה "זמר בודד הוא הלב" תוצג עד ה-14 באוקטובר במוזיאון אשדוד לאמנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ