התגלו פרטים חדשים על אמו המסתורית של לאונרדו דה וינצ'י

במשך שנים לא היו כמעט פרטים על קתרינה, אמו של דה וינצ'י. כעת טוען אחד המומחים הגדולים בתחום כי היתה יתומה בת 15, שפותתה על ידי עורך דין מאורס. את המידע הוציא מהחזרי מס שאיתר

"הארץ"
"הארץ"

במשך שנים ארוכות היתה אמו של לאונרדו דה וינצ'י, האמן הגאון, ידועה רק בשמה הפרטי: קתרינה. מעט מאוד פרטים אחרים התגלו, והרבה השערות וספקולציות צפו בין החוקרים. ספר חדש שייצא לאור בחודש הבא טוען כי פיענח מי היתה ומה היה הרקע שלה — ושל לידת לאונרדו, בנה הממזר. פרופ' מרטין קמפ, אחד המומחים הגדולים לדה וינצ'י, טוען כי מדובר בקתרינה די מאו ליפי, יתומה ענייה בת 15 בלבד, שפותתה על ידי עורך דין המבוגר ממנה — אביו של דה וינצ'י.

קמפ, פרופסור לתולדות האמנות באוקספורד, טוען כי גם מקום לידתו של דה וינצ'י ב-1452 הוא שונה ממה שנהוג לחשוב: בעוד הדעה הרווחת היא שדה וינצ'י נולד בקאסה נטאלה, ליד העיירה וינצ'י — מקום שהפך למוקד עלייה לרגל בשל הקשר שלו לאמן — קמפ גורס כי הצייר נולד דווקא בבית סבו בעיירה וינצ'י עצמה, שם גם גדל.

לאונרדו דה ונצ'י, דיוקן עצמי

את המידע פיענח קמפ מהחזרי מס רכוש שאיתר בארכיונים בווינצ'י ובטוסקנה. לדבריו, כיוון שמדובר במסמכים כלכליים רשמיים ומשעממים, חוקרים רבים לא השקיעו מאמץ בעיון מעמיק בהם. "טוסקנה כוננה מערכת מסים על עושר ונכסים בשלב מוקדם מאוד", הסביר קמפ ל"גרדיאן", "אז זהו תיעוד נפלא, כיוון שכולם היו צריכים לשלוח דוחות... כמובן שכולם הצהירו כי הם עניים וכי הבתים של מתפרקים לגמרי, אבל הפקחים חקרו את הטענות. הם אישרו שלאביה של קתרינה, שהיה די בטלן, היה בית מתנדנד שלא חיו בו והם לא יכלו לגבות ממנו מס... בסוף הוא נעלם, וכנראה מת צעיר, כך שסיפורה של קתרינה היה סוחט דמעות".

לדבריו, לקתרינה היה אח חורג וגם סבתה מתה מוקדם, מה שהותיר אותה ללא קרובים או תמיכה. על פי קמפ, היא פותתה על ידי עורך דין בן 25 — סר פיירו דה וינצ'י, שהכניס אותה להריון על אף שעמד להינשא לאחרת. לבסוף, התחתנה קתרינה עם אדם במעמדה, איכר מקומי בשם אנטוניו די פיירו בוטי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ