שמחת הקריאה: ספרים מומלצים לשבוע הספר

מהחדש של הנס פאלאדה, להרפתקאות חדשות של הדב פדינגטון ועד הרבי מלובביץ' וקשריו עם הצמרת המדינית בישראל - שבוע הספר בפתח, ואיתו עשרות ספרים חדשים ומסקרנים שכדאי לכם לבדוק - מדריך

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שבוע הספר
צילום: Duskbabe | Dreamstime.com
צילום: יח"צ, איור: ליאורה

אחרי כל הרעש שהיה סביב אירועי שבוע הספר ברחבי הארץ, והמאבק בין התאחדות הוצאות הספרים לבין משרד התרבות, אולי כדאי לפנות ולתת מקום לספרים וליוצרים עצמם. לכבוד החג של אוהבי המילה הכתובה, שיחול השנה בתאריכים 7-17 ביוני, קבלו את הספרים המומלצים והחדשים שיחכו לכם בדוכנים ובחנויות הספרים.

» אירועי שבוע הספר ברחבי הארץ
» ספרים לילדים לשבוע הספר 2017

מתורגם

אנחנו רגילים לקרוא ספרי מתח בקונספט די ידוע. יש בלש (בדרך כלל לצד בלשית), יש עיירה שכוחת אל, יש רוצח שמסתובב חופשי, וכולם רודפים אחד אחרי השני. ב-"קליפת אגוז" של איאן מקיואן, בוחר הסופר לשבור את הקונספט הידוע. מה קורה שהגיבור הוא בכלל עובר, שנמצא בבטן אימו ושומע את מזימתה להרוג את אביו. האם ביכולתו של עובר חסר אונים להטות את העלילה?

"קליפת אגוז" - איאן מקיואן, תירגום מאנגלית: מיכל אלפון, עם עובד - 82 שקלים

החדש של איאן מקיואן. "קליפת אגוז"צילום: יח"צ

1945, ברחובות גרמניה נראה שהמלחמה תמה, אבל בליבם של התושבים המלחמה עדיין חיה ובועטת. ד"ר דול הוא ראש עיר קטנה בצפון-מזרח גרמניה, הנרדף על ידי סיוטים על הפצצות, עליו ועל כל גרמניה. בניסיון לשקם את חייהם, נמלטים ד"ר דול ואשתו לברלין, אך כשהם מגיעים לשם הם מגלים עיר מוכת עוני, שם הם מוצאים מפלט בהתמכרות למורפיום. "השיבה לברלין" הוא ספר נוסף של הנס פאלאדה (או בשמו האמיתי רודולף דיטצן) שכתב את רב המכר "לבד בברלין".

"השיבה לברלין" - הנס פאלאדה, תירגום מגרמנית: יוסיפיה סימון, הוצאת פן וידיעות ספרים - 98 שקלים

סיוטים על הפצצות. "השיבה לברלין"צילום: יח"צ

מחברת רב המכר "שומרת אחותי", ג'ודי פיקו חוזרת עם ספר חדש בשם "צעד גדול קטן", המביא את סיפורה של רות ג'פרסון, אחות אפרו-אמריקנית הנתקלת בדילמה מוסרית בעת טיפול בתינוק, דבר שמוביל לאישומה ולעמדתה לדין בבית המשפט. ג'ודי פיקו כתבה עד כה עשרות רומנים שתורגמו ל־21 שפות ונמכרו ב־14 מיליון עותקים ברחבי העולם. 

"צעד גדול קטן" - ג'ודי פיקו, תירגום: קטיה בנוביץ׳, הוצאת כנרת זמורה ביתן - 96 שקלים

דילמה מוסרית. "צעד גדול קטן"צילום: יח"צ

הם אמנם עדיין לא בעמדה של שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון, ואולי גם לא יהיו, אבל לקורמורן סטרייק ושותפתו רובין אלקוט, גיבורי ספרה של ג'יי. קיי. רולינג, הכותבת בשם העט רוברט גלבריית, יש פונטנציאל לא קטן. "דרך הרשע" הוא הספר השלישי בסידרה. קדמו לו רבי המכר "קריאת הקוקייה" ו"תולעת משי".

"דרך הרשע" - רוברט גלבריית, ספרי עליית הגג וידיעות ספרים - 98 שקלים

המשך עלילותיהם של קורמורן סטרייק ורובין אלקוט. "דרך הרשע"צילום: יח"צ

מסיבת התאבדות, נישואים עם דובים ומחנות ריכוז לעניים הם רק חלק מהנושאים נכללים באסופת סיפורים סאטירית של הקולנוען פיליפ קלודל. הספר "לא אנושיים" מביא בשנינות את הרעות החולות של התקופה המודרנית, ונוגע בין היתר בניכור בין בני הזוג בחיי הנישואים, יחסי הורים וילדים ופערי מעמדות.

"לא אנושיים" - פיליפ קלודל, תירגום: לי עברון, הוצאת תמיר סנדיק - 88 שקלים

הרעות החולות של התקופה המודרנית. "לא אנושיים"צילום: יח"צ

מקור

נעמי חושבת שזהו, הכל מהיום הולך להיות חלק בחיים שלה. היא קיבלה הצעת נישואים מבן זוגה, אסף, אבל אז מתחילה מתקפת טילים, הבן זוג גוייס, ונעמי פונה אל המחשב, שם היא יכולה להיות כל מה שרצתה להיות. "אין א ריליישנשיפ" הוא רומן גרפי של תמר בלומנפלד, כותבת, קומיקסאית ומאיירת, בעלת הבלוג "קשקושי רחוב" וטור הקומיקס "לשון הרע" שמתפרסם במוסף גלריה של עיתון הארץ. 

"אין א ריליישנשיפ" - תמר בלומנפלד, עריכה: יערה שחורי, כתר - 88 שקלים

פשוט להיות. "אין א ריליישנשיפ"צילום: יח"צ

ניסיונותיו של שאול לזר, עיתונאי צעיר לשקם את חייו ואת כבודו המקצועי הם לב ליבו של הספר "ביחד ולבד" של אייל דותן, מרצה לספרות ולאמנות באוניברסיטת תל אביב. לזר הוא האויב הכי גדול של עצמו, מחביבו של המו"ל הפך למנהיג מאבק עובדים שמעמיד במבחן את נאמנותו ואת ערכיו, אשתו האהובה סולדת מהמילה "סוציאליזם", וסימנים משמים פוקדים עליו לבצע טקסים מפוקפקים. "ביחד ולבד" מציג את אחורי הקלעים של עולם התקשורת ושל המאבק בכוחות ההון והשלטון.

"ביחד ולבד" - אייל דותן, ידיעות ספרים - 98 שקלים

אחורי הקלעים של עולם התקשורת. "ביחד ולבד"צילום: יח"צ

בגידה מנפצת את תמונת הזוגיות המושלמת שאן מוריני חשבה שהיא נמצאת בה. היא עוזבת הכל מאחור ונוסעת למילאנו, העיר האהובה עליה, אך גם שם אן רדופת פחדים וזיכרונות העבר אינם מרפים ממנה, עד שהיא פוגשת את תומס אמורטי, השכן החדש, המגלם את כל מה שאן לא מחפשת בגבר.

"בינתיים לתמיד" - ענבל כהן זיליאני, הוצאת אהובות - 75 שקלים

הפתעות החיים. "בינתיים לתמיד"צילום: יח"צ

ילדים

"לאן לוקחים גוזלים שהלכו לאיבוד? אולי לרופא? אולי לוטרינר" הוא אחד ממשפטי המפתח בספרם שובה הלב של יונתן יבין והמאיירת, ליאורה גרוסמן, המביאה את סיפורה של ילדה בשם רעמה שיש לה גוזלים בראש. החיות הקטנות נאבדו לאימם, ורעמה לוקחת אותם לסיבוב בעיר, היא מסתובבת בין החנויות, שואלת אנשים, סופגת עלבונות, אבל בעיקר איתנה מול משימתה, והיא לעזור לגוזלים לחזור הביתה.

"גוזלים בראש" - יונתן יבין, איורים: ליאורה גרוסמן, עם עובד - 68 שקלים

"לאן לוקחים גוזלים שהלכו לאיבוד?". "גוזלים בראש"צילום: יח"צ

מה קורה לריינה שתמיד חלמה תמיד להיות אחות גדולה, אבל שזה קורה, זה פחות להיט כמו שהיה נשמע? "אחיות" הוא ספרה של ריינה טלגמאייר, יוצרת קומיקס עטורת פרסים, המביא סיפור משפחתי דרך הקומיקס אודות אחים חדשים שמגיעים למשפחה, וגורמים לשיבושים.

"אחיות" - ריינה טלגמאייר, תירגום: אורנה כץ, הוצאת כנרת - 78 שקלים

בעיות במשפחה. "אחיות"צילום: יח"צ

מעמד של סלבס יש כבר לדב פדינגטון. מעל 35 מיליון עותקים נמכרו ברחבי העולם מסדרת הספרים על עלילותיו, והסדרה תורגמה ליותר מ-40 שפות. לקראת שבוע הספר, יוצא הספר השני בסדרת הילדים הקלאסית עם המשך עלילותיו המשעשעות והמקוריות.

"עוד הרפתקאות של הדב פדינגטון" - מייקל בונד, איורים: פגי פורטנם, מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי, אחוזת בית - 88 שקלים

גם בעברית. "עוד הרפתקאות של הדב פדינגטון"צילום: יח"צ

עיון

שוקי איכרים, מרכולים אורגניים ואפילו רשתות שיווק, נראה שלכל מקום שנלך נמצאת לה העגבניה האחרת, בעלת התו תקן 'אורגני'. "אוכל אורגני בישראל" הוא ספר חדש בהוצאת רסלינג שכתב ד"ר רפי גרוסגליק, המתאר את התפתחות החקלאות האורגנית בשנים האחרונות, וההיבטים החברתיים הגלומים בה. 

"אוכל אורגני בישראל" - ד"ר רפי גרוסגליק, רסלינג - 78 שקלים

טרנד הבריאות. "אוכל אורגני בישראל"צילום: יח"צ

בהקדמה לספרם המשותף של טנזין‭ ‬גיאטסו, ‬הדלאי‭ ‬למה ‬והארכיבישוף‭ ‬דזמונד‭ ‬טוטו אותם ראיין הסופר האמריקאי דאגלס אברמס, הם כותבים את התזה שלהם לחיים טובים - "כל יום הוא הזדמנות חדשה להתחיל מחדש, כל יום הוא יום ההולדת שלכם". בספר מובאים שיחות שלהם על אודות האושר וכיצד ניתן להשיג אותו בעולם בו הרבה אנשים חיים בצער.

"ספר האושר" - הדלאי למה ודזמונד טוטו, כתר - 98 שקלים

החיים הטובים. "ספר האושר"צילום: יח"צ

מי היה תומס אדוארד לורנס או בכינויו 'לורנס איש ערב'? רבים הם הביוגרפיות שנכתבו עליו והסרטים שניסו לפענח את דמותו של הרפתקן ואיש הצבא הבריטי. ספר חדש של העיתונאי, סקוט אנדרסון מנסה לפצח את התעלומה, ולהגיע למסקנה מגובשת בדבר היחס הראוי לבחור הצעיר והביישן מאוקספורד שדהר לשדה הקרב בראש צבא ערבי ושינה את מהלך ההיסטוריה. 

"לורנס בחצי האי ערב" - סקוט אנדרסון, תירגום: כרמית גיא, עם עובד - 128 שקלים

לפצח את דמותו. "לורנס בחצי האי ערב"צילום: יח"צ

"הרבי מלובביץ' והדיאלוג הביטחוני-מדיני עם מקבלי ההחלטות בישראל" הוא ספר חדש של העיתונאים שלום ירושלמי, יוסי אליטוב ואריה ארליך המביא באמצעות ראיונות עם אנשי מפתח בתחום המדיני את הקשר שלהם לרבי מלובביץ'. מתברר כי ממקום מושבו, במשרד קטן בברוקלין ניהל הרב מערכת קשרים הדוקה עם צמרת ההנהגה המדינית והביטחונית בישראל. 

"ברגע האמת - הרבי מלובביץ' והדיאלוג הביטחוני-מדיני עם מקבלי ההחלטות בישראל" - שלום ירושלמי, יוסי אליטוב ואריה ארליך, כנרת זמורה ביתן

כוחו של הרבי. "ברגע האמת"צילום: יח"צ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ