עמוד האינסטגרם שמגדיר מחדש את פלורנטין

קפה של בוקר, גרפיטי מסגונן ורחובות מחוספסים הם רק חלק מהתמונות שמלוות את השכונה הצבעונית ביותר בעיר בעמוד אינסטגרם שהקימו שלושה מחברי השכונה

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
florentin.of.the.day
צילום: מנחה נופה

"אף אחד לא מעיז להתחיל עם פלורנטין" כתב אהוד בנאי בשירו המפורסם על שכונת פלורנטין התל אביבית, יצירה נוספת שמצטרפת לעשרות שירים אחרים, סיפורים ואפילו סדרת טלוויזיה שמהללים את השכונה. מה יש בה שהיא מושכת אליה כל כך הרבה תשומת לב ואהבה? על תשובה זאת מנסים לענות יותם שמואל (30), נעמן "נמו" פרנקל (29) ויונתן מיטל (29), שלושה חברים תושבי השכונה שפתחו לפני חצי שנה עמוד אינסטגרם בשם "florentin.of.the.day" המנסה לפצח את החידה, ועוקבת מדי יום בעזרת תמונות אחר החיים בשכונה. 

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

"הכל התחיל בעצם מעמוד בפייסבוק שהקמנו ביחד עם עוד חברים כשהיינו סטודנטים לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון", מספר פרנקל, "לעמוד קראו 'BGUMO', והוא היה עמוד הומוריסיטי שתיאר את החיים בקמפוס ובבאר שבע. הגענו עד ל-30 אלף סטודנטים שעקבו אחרינו מכל הארץ, וככה התחלנו את ההתעסקות ברשתות החברתיות", מסביר שמואל. "בעמוד בפייסבוק התכנים היו יותר הומוריסיטיים, ופחות צילום, אבל כולנו מאוד אוהבים לצלם אז זה היה באמת השלב הבא. אחרי שעזבנו את באר שבע ועברנו לתל אביב, העיר הגדולה, כולנו התמקדנו בפלורנטין שזאת שכונה מאוד צבעונית ויש הרבה מה לצלם בה, וזה הרגיש טבעי לעשות את זה", אומר מיטל.

מה רואים בעמוד שלכם?
פרנקל: "את סיפורה של השכונה בתמונות. לא רק יציאות בערב, אלא כל הגרפיטי שיש פה, חיי תרבות והאנשים שגרים פה".
שמואל: "כל אחד מאיתנו תופס רגעים אחרים. למשל נמו תופס רגעים של אנשים, יונתן תופס אימג'ים מאוד יפים של נוף אורבני, ואני בעיקר מצלם נוף אורבני ובעיקר אוהב את ה'סטורי'".

צילום: מנחה נופה

למה דווקא פלורנטין?
פרנקל: 
"ברגע שכולנו עברנו לכאן זה היה מתבקש שנעשה איזה משהו בשכונה הזאת שיש בה הרבה מאוד קסם, ונשדר את זה דרך הרשת החברתית". 
מיטל: "זאת שכונה מתפתחת בבניה. את רואה הרבה אנשים מקהלים שונים שעוברים לשכונה הזאת, ויש בה וויב שונה ממה שאת מרגישה במרכז תל אביב. את רואה שכל האנשים מגיעים עם סיפור אחר ורקע אחר. כמובן, אין לנו משהו נגד שכונות אחרות בעיר, אבל יש לשכונה הזו אופי מאוד ברור. אנחנו מצלמים קצת מחוץ לשכונה, ומגדילים ככה מעט את הרדיוס ואת הגבולות כי פלורנטין מאוד קטנה: סלמה בדרום, דרך יפו בצפון, העליה ואליפלט".
שמואל: "בצפון הישן, שם גרתי לפני, הייתה אווירה שהכל ארוז יותר יפה, מפונפן באיזו מידה, ופה בפלורנטין יש נוף אורבני גם מבחינת האנשים, יש פה אוכלסיה חדשה שמשתלבת עם האוכלסיה הקיימת, פאזל".

מה אתם אוהבים בשכונה?
שמואל: "אני אוהב את הטיפטופים מהמזגנים, ואת הקקי של הכלבים".
מיטל: "המים מהמזגנים מנקים את הרצפה מהקקי והפיפי".
שמואל: "מחזוריות שמנקה את עצמה. ולא בצחוק, היא לא תמיד השכונה הכי נקיה בעיר, אבל יש בה משהו מאוד אותנטי, אנחנו מאוד מתחברים ואוהבים אותה".
פרנקל: "אני חושב שבסוף זה באמת קשור למרכז העיר, אנחנו פה כי אנחנו הכי רוצים להיות קרובים למרכז תל אביב, אבל בסוף הגענו לפה איכשהוא, לדרום העיר".
מיטל: "כאילו פה מותר לעשות את זה, ובמרכז תל אביב אסור. אני מחבב את זה, אני רואה את זה כמשהו מיוחד, אני לא חושב שיש עוד שכונות בארץ שיש בהם כל כך הרבה אמנות שהיא ברחוב, שכולם חשופים אליה. החלום שלנו הוא להוציא את התמונות מהאינסטגרם ולהרים תערוכה משלנו, אולי ברביעיית פלורנטין‎".

צילום: מנחה נופה

לסיום, מקום בילוי מעודף בשכונה?
פרנקל:
"התדר, שזה על הגבול של תל אביב, יש בו קטע פלורנטי".
שמואל: "זה לא בדיוק בשכונה, אבל אני מאוד שמח שאני יכול ללכת מהבלוק ברגל ולא לקחת מונית".
מיטל: "יש לי שניים: הראשון זה השניצלביר, כי מה אפשר לבקש יותר. תמורת 60 שקל אתה מקבל שניצל וצ'יפס תחת כיפת השמיים וניהנה מהחיים, המקום השני הוא מסקל, בר עם אחלה אוכל מקסיקני ואנרגיות טובות כמו שיש בכל שכונה".

חפשו באינסטגרם תחת florentin.of.the.day

השכונה. 📷: @yotamshmuel #florentinoftheday

A post shared by Florentin, Tel Aviv (@florentin.of.the.day) on

החיים בפלורנטין ע"פ "florentin.of.the.day":

Faces of our hood. 📷: @yotamshmuel • • #florentinoftheday #florentin #graffiti #streetart #streetphotography

A post shared by Florentin, Tel Aviv (@florentin.of.the.day) on

After the rain #florentinoftheday

A post shared by Florentin, Tel Aviv (@florentin.of.the.day) on

🎭יום חמישי פעמיים כי טוב . . . . #florentinoftheday #florentin #telaviveat

A post shared by Florentin, Tel Aviv (@florentin.of.the.day) on

Matalon style 🐬 #florentinoftheday #florentin #streetphotography #streetart #telaviv #summer #israel

A post shared by Florentin, Tel Aviv (@florentin.of.the.day) on

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ