עיריית ירושלים פנתה לבית המשפט בבקשה לפנות את גלריית ברבור

בפברואר השנה העירייה הורתה על סגירת הגלריה בעקבות הרצאה של "שוברים שתיקה". המשנה ליועמ"ש: יש להגביל פעילות פוליטית רק כשמדובר בפעילות מפלגתית

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריית ברבור
גלריית ברבור בירושלים. העירייה מעכבת את התמיכה הכספית לגלריהצילום: אמיל סלמן

עיריית ירושלים פנתה בשבוע שעבר לבית משפט השלום בירושלים בתביעה לפינוי וסילוק של גלריית ברבור שפועלת בשכונת נחלאות מ–2005. בחודשים האחרונים עיריית ירושלים מנסה למנוע פעילויות בעלות גוון פוליטי בגלריה. המתחים בין הגלריה לעירייה הגיעו לשיאם בהרצאת ארגון "שוברים שתיקה" שנערכה בחודש פברואר השנה, שבעקבותיה שיגרה העירייה לגלריה צו פינוי מטעמה, ואף מעכבת את התמיכה הכספית בה.

עו"ד יוסי חבליו שמייצג את עמותת בר קיימא לתרבות, אמנות, מוזיקה ושלום שמפעילה את הגלריה, ביקש מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר חוות דעת בנוגע לשימושים המותרים בגלריה. במכתב שכתבה זילבר לחבליו בשבוע שעבר ונשלח גם ליועץ המשפטי לעירייה אלי מלכה, כותבת זילבר שיש לפרש את המושג "פעילות פוליטית" באופן זהיר ומצומצם ולהגבילו רק כשמדובר בפעילות מפלגתית. לדבריה, "הגבלת שימוש במקרקעין (גלריית ברבור, נ"ר) על ידי רשות במבנים שהוקצו על ידה לגופים שונים, באופן שאינו נכנס בגדר פרשנות מצומצמת זו – היא אסורה".

בעקבות הרצאת "שוברים שתיקה" אמר אז ראש העיר ניר ברקת בישיבת מועצת העיר כי "השימושים שנעשים בגלריה, זה לא גלריה, אלא דברים אחרים בניגוד למדיניות העירייה. לכן קיבלתי את דעתו של היועץ המשפטי לעירייה, לקחת את המבנה הזה ולתת אותו לגני ילדים. ירצו שוברים שתיקה, לשכור אולם, לשלם לאולם פרטי, לעשות איזה אירוע שהם רוצים, זכותם לעשות את זה. אבל לא בקונסטלציה של ברבור. זה לא מתאפשר. נקודה".

עיריית ירושלים מעכבת את התמיכה הכספית לגלריה. בדיון שנערך בוועדת התמיכות בעיריית ירושלים בחודש דצמבר האחרון, אמר חבר המועצה חנן רובין ("התעוררות") ויו"ר ועדת התמיכות שלא ניתן לאשר לגלריה תמיכה. "עשו בגלריית ברבור כל מיני אירועים שהיועץ המשפטי לעירייה הנחה לא לקיים אותם. צריכה להיות הבנה שאם אגף הייעוץ המשפטי אומר לך משהו, אתה נשמע לפי הכללים שהוא אומר לך לעשות אותם".

אלא שבכתב התביעה, עיריית ירושלים באמצעות עו"ד טל יקר, טוענת שהיא דורשת את הפינוי מסיבות אחרות לחלוטין מהסיבות שהעלו ברקת, רובין והיועצים המשפטיים של העירייה. למעשה, העירייה כמעט שלא מנמקת בכתב התביעה את בקשתה, פרט לכך שהעירייה בעלת הנכס ולכן היא יכולה להחליט שהגלריה מחויבת להתפנות לצורך הסדרת הקרקע, שכרגע לא מוגדרת כשטח למבנה ציבור אלא כשטח פתוח (גינה).

חביליו אמר ל"הארץ": "אנחנו מצטערים שהעירייה המשיכה בהליך הפינוי, אבל לפחות הם הבינו שהם חייבים לפנות לבית המשפט ולא לפנות על דעת עצמם את הגלריה. כל אדם סביר מבין שהסיבה לפינוי היא ההרצאות שנערכות בגלריה בחודשים האחרונים ואם זילבר מפריכה את הסיבה הזו יש לנו סיכוי טוב שבית המשפט יקבל את טענותינו".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "העירייה תציג עמדתה בעניין זה רק במסגרת ההליך המשפטי התלוי ועומד, כפי שתידרש על ידי בית משפט השלום שיידון בתביעה שהוגשה".

סגן ראש העיר עופר ברקוביץ ויו"ר ועדת התמיכות, חבר המועצה חנן רובין טרם הגיבו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ