דויד גרוסמן זכה בפרס מאן בוקר

כבוד לספרות הישראלית: הסופר המצליח זכה בפרס מאן בוקר על ספרו "סוס אחד נכנס לבר". גרוסמן הוא הסופר הישראלי הראשון שזוכה בפרס היוקרתי

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דויד גרוסמן
זכה בפרס מאן בוקר. דויד גרוסמןצילום: תומר אפלבאום

דויד גרוסמן זכה בפרס הספרות היוקרתי מאן בוקר אמש, יום רביעי, 14 ביוני. את הפרס על הרומן הטוב ביותר שתורגם לאנגלית קיבל גרוסמן על ספרו "סוס אחד נכנס לבר" ("A Horse Walks Into a Bar"). בטקס החגיגי, שהתקיים במוזיאון אלברט וויקטוריה בלונדון, הודה גרוסמן לסופר עמוס עוז, שחלק עימו מועמדות בקטגוריה, "תודה לכל הכותבים והסופרים, לכבוד הוא לי להיות איתכם באותה הרשימה. תודה מיוחדת לעמוס עוז. עמוס הוא חבר שלי והמורה שלי, וזה אומר עבורי הרבה להיות באותה רשימה איתו... שני חברים מהרשימה מישראל - זה כבוד גדול לשפה שלנו". זוהי הפעם הראשונה שסופר ישראלי זוכה בפרס היוקרתי, השני בחשיבותו בעולם הספרות.

» מדור אמנות
» ספרים מומלצים לשבוע הספר

» מה הופך כריכת ספר למוצלחת? 
» 
ההצגה סוס אחד נכנס לבר - לביקורת ומועדי הצגה

הספר "סוס אחד נכנס לבר" עוסק בדובל'ה ג'י (שם הבמה של דב גרינשטיין) סטנדאפיסט בן ה-57, שנותן את הופעת חייו במועדון בנתניה, וחושף בפני הקהל את סודותיו הכואבים ביותר. את התיאור מספק לקורא המספר, אבישי לזר, שופט בדימוס וידידו של גרינשטיין מנעוריו, שנאלץ לפרוש מכס המשפט שלוש שנים קודם לכן. 

מנימוקי השופטים לבחירה בו: "הדבר העיקרי בנוגע לספר הזה הוא שכל משפט ומשפט בו חשוב, קובע. זהו ספר קצר, ולעתים הדמות הראשית מאתגרת, אבל ההישג של דויד גרוסמן הוא בלתי רגיל. זו התעמקות יוצאת דופן בצער, באיך זה מרגיש לאבד הורה, מנקודת מבטו של אמן סטנד-אפ. וכך, הוא זורק בדיחות לקהל - במקרים רבים בדיחות שלא 'עובדות', והדמות שלו מתפרקת לנגד עיניך כקורא. הוא מתאר לא רק אדם אחד אלא גם את ישראל כיום, בדרך שלעולם לא תוכל לדמיין. זה פוליטי אבל גם מאוד אישי". 

בנאומו אמר גרוסמן: "זו פשוט תופעה שב-120 השנים האחרונות השפה העברית התעוררה מתרדמתה הארוכה והפכה שפה של היומיום", המשיך גרוסמן. "כשהנכדים שלי מדברים את השפה הם אפילו לא יודעים שזה סוג של נס, הם לוקחים זאת כמובן מאליו. כיום יש לנו ספרות כל כך נהדרת. אתם יודעים על שלושה, ארבעה, חמישה סופרים, אבל יש כל כך הרבה סופרים נפלאים בישראל שראוי להזכיר כאן". גרוסמן הודה לעוד עמיתים רבים, וגם למיכל, אשתו זה 42 שנה, ומסר תודה אחרונה לדובל'ה - "קומיקאי ששימש לי השראה לספר". הפרס, בסך 50 אלף ליש"ט, יחולק שווה בשווה בין גרוסמן לבין המתרגמת, ג'סיקה כהן. בנאומה הודיעה כהן כי היא תורמת חצי מכספי הזכייה שלה לארגון "בצלם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ