סיפור אורבני: האיש שמתעד את יד אליהו על אלומיניום

דחפורים, עצי דקל, בניינים ישנים ודודי שמש הם רק חלק ממרכיבי נופו העירוני של שלומי נחמני, שהחליט להנציח את שכונתו האהובה באמצעות תחריט

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
friday_prints
מנחה נופה

בימים בהם הנוף העירוני משתנה במהירות לנגד עינינו, ותוכניות תמ"א רוקמות גידים ומשנות לנו את המרחב (ומוסיפות פקקים ואיחורים לעבודה), החליט שלומי נחמני (37), מעצב גרפי, להנציח את שכונתו יד אליהו דרך התחריט ולעלות את זה כיאה לתקופה בעמוד אינסטגרם ייעודי שפתח בנושא תחת השם: "friday_prints" שם הוא מעלה מידי שישי את יצירותיו שנעשו בסדנה.

» תערוכות בוגרים 2017
» בין האישי לחברתי: המדריך המלא לתערוכות הבוגרים

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות
»​ בצורה חזותית: המדריך לבתי ספר לעיצוב
» מבצלאל ועד שנקר: המדריך לבתי ספר לאמנות

"יד אליהו מזכירה לי את 'הקטמונים' השכונה הירושלמית בה גדלתי ויש בנופים שלה געגוע לילדות ולישראל אחרת", הוא מסביר, "תבנית הנוף הרומנטית הזו, הולכת ונעלמת, במיוחד לאור אישור והתחלת פרוייקט פינוי בינוי לה-גווארדיה, פרוייקטי התמ״א למניהם ובכלל סגנון האדריכלות הנוכחי, ומתוך אהבתי אליה חשוב לתעד כפי שהיא כיום כמה שיותר". נחמני, אב לשני ילדים היה רוצה להגיד שיוצא כל יום לשוטט בשכונה ולצייר אותה, אך המציאות אחרת. "כעצמאי עם שני ילדים קטנים, אין סיכוי. הפתרון הוא לצלם בסלולרי, ובערב להעביר למסך גדול ולצייר מולו".

למה דווקא תחריט?
"את התחריט הכרתי כסטודנט והתאהבתי בטכניקה, אבל עברו כמעט 15 שנה עד שחזרתי ליצור אותם שוב. הטכניקה פותחה באמצע המאה ה-15, והיא אמנם השתכללה קצת, אבל לא עברה שינויים מהותיים ולמעשה היא אחת מאבות הטיפוס של הצילום. בניגוד למיידיות הצילום כיום, התחריט דורש זמן ומאמץ רב שלדעתי ניכרים בתוצאה הסופית. לפני המצאת המצלמה, ציור ותחריט היו הדרך לתעד נופים, אירועים, אנשים, תופעות חברתיות והלכי רוח".

מעגל תנועה (רחוב נירים / השלושה)צילום: שלומי נחמני

איך נעשית העבודה?
"ממש בקצרה. חורצים דימוי על גבי לוח נחושת או אלומיניום, מורחים בצבע מיוחד לדפוס, החריצים מתמלאים בצבע ונשמרים בהם גם לאחר נקוי הצבע משטח פני לוח ההדפסה. בעזרת מכבש דפוס מצמידים נייר אל הלוח, וכך הצבע שנותר בתוך החריצים עובר אל הנייר. בדומה לפיתוח פילם צילום, טכניקת התחריט מאפשרת שכפול של עשרות הדפסים לכל לוח".

לבסוף, מאיפה אתה מקבל השראה?
"ההשראות הגדולות שלי הן תחריטי הנוף הישראלים של הרמן שטרוק ואנה טיכו וקצת יותר קרוב לזמנינו, התחריטים הנהדרים של עופר ללוש ושל וואליד אבו-שאקרה".

כמה מהעבודות:

מפל מים (גן לנדס, יצחק שדה / יגאל אלון)צילום: שלומי נחמני
אייס קנה ובנה (יצחק שדה)צילום: שלומי נחמני
גשר יצחק שדהצילום: שלומי נחמני
חצר בית ספר רוקח (רחוב יפתח)צילום: שלומי נחמני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ