צלמת הסלבס שמדלגת בין ברלין לתל אביב

ממה מורכב פורטרט טוב, איך יודעים לבחור תאורה נכונה ואיך גורמים למצולם להשתחרר מול המצלמה, הן רק חלק מהשאלות איתן מתמודדת הצלמת שרון בק, המציגה בימים אלו תערוכה חדשה בקניון רמת אביב

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תל אביב ברלין - תערוכה
מנחה נופה

גל גדות ישובה בתוך האמבטיה הפרטית שלה, עופר שכטר במראה ג'נטלמן קלאסי, יעל אבקסיס עם בנה מורי ולירז צ'רכי במבט נוגה הם רק חלק מהמפורסמים שמוצגים בתערוכה "תל אביב ברלין" של הצלמת שרון בק, המציגה צילומים של אייקונים, מובילי דעת קהל וגיבורי תרבות משתי הערים האורבניות, תל אביב וברלין, שם היא גרה בשנים האחרונות.

» תל אביב ברלין - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

"בתערוכה אנחנו נראה אוסף פורטרטים של אנשים שרובם שחקנים ואושיות תרבות, שיודעים לעמוד מול מצלמה אבל עדיין זקוקים לבימוי", מספרת בק. "יש שם עבודות מתחילת דרכי. לדוגמה, הצילום של מיכל אנסקי זה אחד הצילומים הראשונים שלי, שגם צולמו בתחילת דרכה. לעומתה, הצילום של ג'נט היין, ששיחקה בסרט 'נער הקריאה', הוא אחד הצילומים האחרונים. ניתן לראות את השינוי שלי בתור צלמת בין הצילומים בצורה מאוד ברורה. אני חושבת שרוב הפורטרטים נראים כמו סצנה מסרט, אולי כי אני מגיעה מקולנוע והתמקדתי בצילום סטילס". 

איך קורה תהליך צילום הפורטרטים?
"בדרך כלל אני מגיעה לפגישה הראשונה עם אג'נדה נקייה, ללא קונספט או דעה קדומה. אני לא חוקרת על המצולמים שלי לפני הפגישה, כי אני מעדיפה לשמוע מהם על עצמם, ואז אנחנו נמצאים באותה עמדה שווה - אני לא מכירה אותם והם לא אותי. אחרי שאני מרגישה את האדם, מה מתאים לו, לאיזה תאורה הוא זקוק ומה היא/הוא יכולים להביא לצילום, אני מתחילה לחשוב על קונספט. זה בעצם כמו תפקיד של במאי: אין שחקן לא טוב יש ליהוק לא נכון. באחריותי להתאים למצולם את מה שהיא נכון לו. השוני הבולט הוא שמצולמים שהם לא 'סלבריטאים' פחות רגילים למצלמה ואז, אולי צריך לעבוד איתם יותר קשה על השיחרור אל המצלמה. מעבר לכך אין שום הבדל - אלה אנשים".

יעל אבקסיס. צולם עבור תמונה פרטיתצילום: שרון בק

במבט לאחור על הקריירה הארוכה שלך, שתפי סיפור אחד שהכי נחרט בזיכרונך 
"אני זוכרת במיוחד את הצילומים עם רונית אלקבץ. היה לנו חיבור טוב ומיוחד מההתחלה, משהו שלא קורה עם כל אחד. לבסוף, החלטנו להאריך את הצילומים המשותפים לכדי יומיים במקום יום אחד, והיא גילמה שתי דמויות במקום אחת בתערוכת צילומים שעשיתי בזמנו. קשה להסביר, אבל ממש הבנו אחת את השנייה והיה מאוד כיף לראות איך היא עובדת. היא סופר מקצועית, העבודה איתה היא מעוררת השראת בעיקר בגלל שהיא משותפת. היא ממש הבינה אותי ואני אותה. היה לי העונג לעבוד איתה. היא שחקנית שיודעת את העבודה באמת. זה היה חלום איך היא כפרטנרית ומצולמת".  

בין שתי מדינות

לירז צ'רכי. צולם עבור תערוכה פרטית של שרון בקצילום: שרון בק

בק מתגוררת בברלין כבר שבע שנים, ומעידה שמאוד השתדרגה בלדעת להתאים את הקונספט למצולם. "אני מרגישה שהתבגרתי שם, התפתחתי, יש לי יותר ניסיון. בכל זאת 18 שנים בתחום הצילום. אחרי שאני מגבשת את הקונספט, אני אומרת אותו באופן מרומז בלבד למצולם, על מנת לשמור על האותנטיות שלו, שגם הוא יהיה מופתע במהלך הצילומים. את תהליך העבודה אני וכל הצוות שלי עוברים באופן אישי ורגיש. תהליך הצילום הוא הפתעה גם עבורי, אני לא יודעת אף פעם מה ייצא. בסוף, אני בוחרת את התמונות ושולחת להם לאישור, כי אני רוצה שהם יהיו שלמים עם התוצר הסופי, בדיוק כמוני". 

למה דווקא שם? את מרגישה שלא היית יכולה להגיע לאותה הצלחה גם בארץ?
"המשפחה שלי גרה בברלין וזה היה הכי טבעי ונכון עבורי. אני מרגישה בבית בארץ אבל מרגישה גם טוב שם. אני חושבת שהייתי מצליחה גם בארץ, אבל בארץ זה יותר כיף להצליח, כי זה הבית שלי באמת, החברים פה, איפה שגדלתי. בברלין עשו עלי כתבה דוקומנטרית, אבל אף אחד לא מכיר אותי. אם זה היה קורה בארץ הייתי מקבלת גל של טלפונים, בטוח. זה הבדל משמעותי. וזה קצת צובט בלב. אבל לא מתלוננת". 

עפר שכטר. צולם עבור תערוכה פרטית של שרון בקצילום: שרון בק

התערוכה "תל אביב ברלין" תוצג עד ה-20 ביולי בקניון רמת אביב, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ