עבודה המורכבת מ-100 אלף ספרים מוחרמים מוצגת במקום שבו שרפו הנאצים ספרים

"פרתנון הספרים", עבודתה של האמנית הארגטינאית מרתה מינוחין, הוצבה בכיכר בקאסל שבגרמניה שבה שרפו הנאצים ב–1933 כ–2,000 ספרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"פרתנון הספרים" של מרתה מינוחין המוצג בקאסל שבגרמניה
"פרתנון הספרים" של מרתה מינוחין המוצג בקאסל שבגרמניהצילום: afpde

האמנית הארגנטינאית מרתה מינוחין מציגה בדוקומנטה ה–14, המתקיימת בקאסל שבגרמניה, את "פרתנון הספרים". העבודה, העתק בגודל מלא של המקדש היווני על האקרופוליס באתונה, מורכבת מ–100 אלף ספרים. מינוחין נעזרה בסטודנטים מאוניברסיטת קאסל כדי לבחור יותר מ–170 יצירות ספרותיות שהוחרמו במשך השנים במדינות שונות ברחבי העולם. הספרים, בהם "מלכוד 22" מאת ג'וזף הלר ו"פסוקי השטן" מאת סלמן רושדי, נקשרו לברזלים וצופו ביריעות פלסטיק.

העבודה "פרתנון הספרים" הוצבה בכיכר שבה נשרפו בשנת 1933, בתקופת השלטון הנאצי, כ–2,000 ספרים, ובשנת 1941 הופצצה הספרייה בה. לדברי מינוחין, שנולדה בשנת 1943 בבואנוס איירס, היא בחרה ליצור את עבודתה בצורה של הפרתנון משום שמקדש זה מסמל את "האידיאלים הפוליטיים והאסתטיים של הדמוקרטיה הראשונה בעולם".

על פי האתר archdaily, את ההשראה לעבודתה היא קיבלה ממיצב אמנות אחר שלה, שגם שמו "פרתנון הספרים", ואותו הציגה בשנת 1983 בעקבות נפילת המשטר הצבאי בארגנטינה. הוא הוצג אז במשך חמישה ימים ולאחר מכן הוצע למבקרים במקום לקחת את הספרים בו אל ביתם. הדוקומנטה, תערוכה המתקיימת בכל חמש שנים בקאסל, התפצלה השנה בין העיר הגרמנית לבין אתונה. התערוכה באתונה, שנפתחה באפריל, תימשך עד 16 ביולי. התערוכה בקאסל נפתחה בחודש שעבר ותימשך עד 17 בספטמבר. עם נעילתה יוכלו אנשים לקחת את הספרים הנכללים בעבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ