דיוקן צעיר: האמנית שמפסלת בעזרת קרטון

היא חולמת להציג בחלל שתיצור בעצמה, שומעת הרבה מוזיקה ספרדית ומעידה שההשראה מגיעה אליה מהחיים עצמם - הכירו את היוצרת אליאן (לולה) קצ'קה השוברת את מוסכמות המוצר

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשף קרטון - תערוכה
חומר אחד. "נשף קרטון"צילום: גל דרן

עמודי ענק, תיבות מעוצבות ועיטורים דקורטיבים העשוים מקרטון הם רק חלק מהמייצגים שמוצגים ב"נשף קרטון"תערוכתה של אליאן (לולה) קצ'קה הנותנת כבוד למוצר המוכר לכולנו ממעברי הדירה. קצ'קה פועלת מתוך רצון להדגיש את הניגודיות בין החומר המתכלה והזמין, למבני אדריכלות המסמלים מבנים מתקופות רחוקות בהיסטוריה, בואו להכיר.

» נשף קרטון - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

שם: אליאן (לולה) קצ'קה

גיל: 32

איפה למדת? "אוניברסיטה אורט אורוגואי ובית ספר לפיסול בסיס".

היכן את עובדת? "בסטודיו בהדסה נעורים, בית ינאי".

מדמיינת חלל שאוכל ליצור אותו. "נשף קרטון"צילום: גל דרן

ז'אנר: אמנות ועיצוב

האמן האהוב עליך, ולמה? "אין לי אמן האהוב".

התערוכה הראשונה שראית: "יש לי זיכרון מאוד מרגש מזיאון ז`אן טינגלי בבאזל, ומהעבודות של האמנית ניקי דה סן פאל, המשלבים חומר, תנועה, צבע, סאונד, עיצוב ואמנות ביחד".

איך התחלת לצייר/לפסל/לעשות אמנות: "מגיל מאוד קטן השתתפתי בכל מיני חוגים וסדנאות בתחום האמנות, דבר שהוביל אחר כך ללימודים יותר רציניים. זה קרה מתוך סקרנות להבין מה אני עושה ביצירות ולמה".

מוזיאון/חלל שאת חולמת להציג בו, ולמה: "אני מדמיינת חלל שאוכל ליצור אותו, ושלא אצטרך לקחת אותו בחזרה לסטודיו: מהרצפה ועד התקרה, כולל העמודים, הקשתות, שער הכניסה והתאורה". 

להגיד הרבה דברים בפסל אחד. "נשף קרטון"צילום: יח"צ

העצה הכי טוב שקיבלת? "עצה של דויד זונדלוביץ', מורה ומנהל בזמן הלימודים, הוא אמר 'אל תנסי להגיד הרבה דברים בפסל אחד'".

מה את שומעת בזמן העבודה? "זה משתנה, הרבה מוזיקה בספרדית רוק אורוגואי וארגנטינאי, וגם עובדת הרבה בלי מוזיקה, בשקט".

מהם מקורות ההשראה שלך? "החיים עצמם, יחסים שלי עם העולם, יחסים פנימיים. בנוסף, האדריכלות מאוד משפיעה עלי, במיוחד עמודים וקשתות".

צילום: יח"צ

על מה את עובדת עכשיו? "כרגע אני עובדת בשיתוף עם יוסי ג'ימי, אמן וידאו ואנימציה, על הצעות לפסטיבלים שקורים בארץ ובחו"ל, ובמקביל על עיצובים של מוצרים לילדים מקרטון".

ספרי על התערוכה שבה את מציגה עכשיו: "הרעיון של התערוכה התחיל מהמפגש עם לימור להב מרגוליס, אוצרת התערוכה, ואחרי מעט זמן יצאנו לדרך להקים את התערוכה 'נשף קרטון' בגלריה פופ אפ בסמטאות של יפו עתיקה. התערוכה מציגה עבודות שרובם עשויים מחומר קרטון, שזה חומר שאני עובדת איתו כבר כמה שנים. זאת הפעם הראשונה שאני יכולה לראות את העבודות עומדות ביחיד בחלל, לראות את הקשר ביניהם ואת ההתפתחות שלהם ביחד איתי. בנוסף יוצגו בתערוכה גם יהיו עבודות רישום ואיור שגם הן חלק בלתי נפרד מעבודות פיסול ומיצב".

התערוכה "נשף קרטון" תוצג עד ה-15 באוגוסט בגלריית פופ אפ, יפו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ