מכללת בית ברל תאפשר לסטודנטית לאמנות להציג פריטים שהביאה מאזור מחנה אושוויץ

המכללה ערכה בירור לסטודנטית רותם בידס לאחר שסיפרה בראיון עיתונאי כי גנבה פריטים מהמחנה וכללה אותם בעבודת הגמר שלה. בידס הבהירה כי ליקטה את הפריטים מחוץ למחנה והתנצלה בפני מי שנפגע מהפרסום

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפים במצעד החיים במחנה אושוויץ, מאי 2016. המצולמים אינם מוזכרים בידיעה
משתתפים במצעד החיים במחנה אושוויץ, מאי 2016. המצולמים אינם מוזכרים בידיעהצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

הסטודנטית רותם בידס מהמדרשה לאמנויות השייכת למכללת בית ברל תציג בתערוכת הגמר שלה פרטים שגנבה או אספה מאתר מחנה ההשמדה אושוויץ בפולין — כך הוחלט היום (רביעי) לאחר בירור עם הסטודנטית ודיון שנערך במכללה. לצד העבודה, שתיכלל בתערוכת הבוגרים שתיפתח בשבוע הבא, יוצג מכתב הבהרה של הסטודנטית שמסביר על תהליך היצירה. לטענתה של בידס, חלקים מעבודתה הם דוגמיות שלקחה ממחנה ההשמדה כמו זכוכיות, מעין קעריות־סירים קטנים, בורג מתכת, אדמה — וגם שלט שמבהיר למבקרים במחנה שאסור לגנוב דבר משטחו.

הפרשה החלה בעקבות בעקבות ראיון שהעניקה השבוע הסטודנטית לעיתון "ידיעות אחרונות" ובו סיפרה על העבודה שתציג; לצדה יציגו בתערוכה 40 סטודנטים נוספים. בעקבות הראיון פירסמה מכללת בית ברל הודעה כי היא מבקשת להסיר את העבודה. "המכללה מגנה גניבת פריטים מכל מקום ובוודאי ממחנה השמדה", נמסר בהודעת המכללה. "המכללה סבורה כי מהלך זה מצביע על חוסר רגישות ציבורית ואי הבנה של המשמעות הפלילית שלו. לפיכך, הורתה הנהלת המכללה לא להציג את עבודת האמנות וכן תזמן את הסטודנטית לבירור משמעתי".

בעקבות הדיון היום נמסר מהנהלת המכללה כי הסטודנטית טענה בבירור שנערך לה כי לא גנבה את הפריטים ממחנה ההשמדה באושוויץ, אלא ליקטה אותם מחוץ לשטח המחנה. "הסטודנטית טענה שדבריה הוצאו מהקשרם על ידי העיתונאים שראיינו אותה ושמו בפיה דברים שלא אמרה", נמסר מההנהלה. "הסטודנטית שלחה מכתב הבהרה להנהלת המכללה, שבו היא מצהירה שלא עשתה כל מעשה פלילי של גניבה, וכן כתבה שהיא מתנצלת בפני כל מי שנפגע מהפרסום באשר לעבודת האמנות שלה. לאור טיעוניה של הסטודנטית והתנצלותה, ולאחר סדרת בירורים בין הנהלת המכללה להנהלת המדרשה, החליטה הנהלת המכללה לאפשר לה להציג את עבודתה בתערוכת הגמר. במקביל, הנהלת המכללה תשגר מכתב להנהלת מוזיאון אושוויץ להבהרת האי־הבנה שנוצרה כתוצאה מהפרסום השגוי בתקשורת".

דקאן המדרשה, האמן גבי קלזמר, אמר ל"הארץ" כי הוא מרוצה מכך שהסטודנטית הבהירה את עצמה. הוא מציין כי ההבהרה שלא מדובר בגניבה מאתר מחנה ההשמדה היתה חשובה למכללה. בתשובה לשאלה מה דעתו על מוזיאונים ברחבי העולם שמציגים עבודות גנובות, השיב קלזמר: "הם לא מצהירים על זה כיצירות גנובות. פה היתה הצהרה שזה גנוב והיא יצרה ערפול. אולי כמוסד להכשרת מורים אנחנו צריכים להיות יותר רגישים. אנחנו בישראל ואנחנו יודעים שאם תשים צלב קרס או תעודד את הבי־די־אס, אתה עלול להיות בצרות".

גבי קלזמר, דקאן המדרשה לאמנויות צילום: איליה מלניקוב

אחרי הפרשה שהיתה בבצלאל, שבמה סטודנטית נחקרה במשטרה בשל עבודה, ערכתם אירוע שעסק בחופש אמנותי. והנה אצלכם יש צנזורה מבית.

"העובדה שהעבודות יוצגו — זה יותר חשוב. ואנחנו, המדרשה, עומדים מאחורי העבודה. העבודה נבדקה על ידי המכללה כי לא היתה לה שום אינפורמציה והיא רצתה לברר. יש מתח קבוע בין המכללה למדרשה. אנחנו רוצים לעשות אמנות במיטבה. אין חופש הבעת דעה בישראל באופן מוחלט".

קלזמר מוסיף כי העניין בעבודתה של בידס נובע מכך ש"היא הפכה את השואה לאירוע פרטי ויוצרת לעצמה מין מוזיאון. אני לא חושב שהיא פרצה לתוך המוזיאון אלא אספה פרטים מהאזור. מה אני אעשה מחר אם סטודנט יקטוף פרח מוגן?".

האוצר גלעד מלצר, שמלמד במדרשה, פירסם בעמוד הפייסבוק שלו סטטוס שבו הוא גורס כי עבודתה של בידס נפלאה. "זו יצירה שמציגה עצמה כמבוססת עובדות ומשחקת עם האמת", כתב מלצר. לדבריו, "המתח שבין סיפור הרקע לבין התוצאה מציב אותנו — כמו גם את האובייקטים — במצב של אי נוחות. נניח לרגע שמה שבידס מספרת, לטענתה, אכן אמת והיא אכן גנבה מאושוויץ אובייקטים — האין כל אושוויץ אתר של גניבה ומוות? האם מה שנותר שם לא שייך 'לנו', הצאצאים?". מלצר גם סבור כי העבודה היא "תשובה הולמת לשוד האמנות הגדול במאה ה–20, זה שביצעו הנאצים ושתוצאותיו עדיין פזורות במיטב האוספים הפרטיים ברחבי העולם ובכמה מוזיאונים מכובדים".

על הדיון שהתנהל בנוגע לעבודה אמר מלצר ל"הארץ": "הסטודנטית ניצחה את כולם. את 95% מעבודות הגמר אף אחד לא זוכר. היא הצליחה לייצר דיון עוד לפני שהתערוכה התחילה. יש לזה מהות. היא הצליחה לגרום לאנשים לחשוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ