עיריית ירושלים מחקה בטעות אמנות רחוב של קבוצת "ברוקן פינגאז"

ציור קיר של היוצרים המוערכים הוסר בלי לעדכן את האמנים וללא הסבר. מהעירייה נמסר: מקרה מצער

נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיר ברחוב אלישר בירושלים
נעמה ריבה

עבודת אמנות רחוב של קבוצת "ברוקן פינגאז" החיפאית שצוירה על קיר ברחוב אלישר בירושלים, נמחקה היום (חמישי) על ידי עובדי עירייה בלי שהאמנים עודכנו על כך. העובדה מורכבת מדמויות של שני גברים בגווני שחור־לבן וחתום עליה חבר הקבוצה טאנט (TANT).

לדברי יאנה מילינבסקי, מדריכת סיורי גרפיטי בעיר ומורת דרך, האירוע מבטא את המדיניות מלאת הסתירות של עיריית ירושלים. "מצד אחד, היא מנסה למנוע כל דבר שעלול להתפרש כהשחתה או כביטוי פוליטי, ומצד שני יש ניסיון לעודד את הצעירים במרכז העיר להתחרות בתל אביב על מגניבות". מילינבסקי מוסיפה כי כבר לא נשאר מה למחוק בעיר: "רוב אמנות רחוב הנוכחית בירושלים נעשתה ביוזמת העירייה, למשל פרויקט 'קצוות אורבניים' ברחוב שושן". היא מציינת כי לא היתה סיבה למחוק את העבודה של "ברוקן פינגאז": "אין בה תוכן פוליטי והיא אסתטית ומשתלבת באזור".

ציור הקיר של "ברוקן פינגאז" בירושלים שנמחק על ידי העירייהצילום: אנה פרוביז

מתן ישראלי, מייסד ומנהל אמנותי של עמותת "מוסללה", אומר שמחיקת העבודה לא מעידה על מדיניות סדורה, אלא על משהו גרוע מכך. "פשוט יד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל" הוא טוען. "מצד אחד יש מחלקות שעוסקות בתרבות, מצד שני יש את האחראים על הניקיון שמקבלים תלונות מתושבים ופשוט מחליטים למחוק עבודות". לדבריו, זאת לא הפעם הראשונה שמתרחשת תקרית כזאת: "עבודה של מאיר טאטי נמחקה 48 שעות לאחר ציורה — ומדובר בפרויקט שתוקצב על ידי העירייה. זה היה קיר שנצבע צהוב ועליו נכתבה המלה Help. עבודה נוספת של האמן klone, שצוירה על קיר בניין חלון ירושלים ובאישורו של בעל הקיר, הוסרה שבועיים בלבד לאחר שצוירה". עם זאת, מודה ישראלי כי המחיקות מאפשרות לאמנות להתחדש: "אמנים אמנם מתרעמים על מהלך המחיקה, אבל צריך דם חדש וצריך לאפשר לאמנים חדשים מקום לעבוד עליו".

לדברי סגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק התרבות, עופר ברקוביץ', המחיקה היתה טעות של אנשי מקצוע בעירייה. "אנחנו רוצים להיות קרקע פעילה לאמנים וצריך לחשוב איך נותנים להם ביטוי במרחב הציבורי כך שהוא יהפוך להיות אמנותי ומעניין. נחדד עכשיו את הנהלים בעניין הזה, כך שאם יש ציור שברור כי אינו גרפיטי או השחתה, הוא לא יימחק. העירייה היא גוף גדול ומתרחשות טעויות. אני מזמין את כל האמנים לעדכן את אגף התרבות ואת העירייה כדי שנכיר את העבודות".

עבודה של מאיר טאטי. נמחקה לאחר 48 שעותצילום: מתן ישראלי

מעיריית ירושלים נמסר כי הסרת הגרפיטי היתה טעות בשיקול הדעת והם מתנצלים על כך: "העירייה תמשיך לפעול על מנת לאפשר אמנות במרחב הציבורי, כולל במקום שנמחקה העבודה. כמו כן, יבוצע תיאום למניעת הישנות מקרים מצערים מעין אלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ