השנינות הויזואלית של עמוס אלנבוגן

כשמאחוריו 25 שנות יצירה, יקבל השבוע המאייר והקריקטוריסט את אות יקיר פסטיבל אנימיקס. מאיפה הוא מקבל השראה, מה עושים עם הפחד מפני חוסר ההשראה ואיך העולם נראה מחוץ לעבודה. ראיון

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנימיקס 2017 - איור של עמוס אלנבוגן
צילום: איור של עמוס אלנבוגן

'דמוקרט' אומר שלט אחד, 'יה' אומר שלט אחר. את שניהם מחזיקים שני גברים, אחד בעל כיפה, השני לא. בפשטות ובעדינות מתאר עמוס אלנבוגן, המאייר והקריקטוריסט עוד סיטואציה מהחיים במדינתו רוויית מחלוקות. אלנבוגן יקבל השבוע את אות יקיר פסטיבל אנימיקס שיתקיים בין ה-8 לאוגוסט עד ה-12 באוגוסט בסינמטק תל אביב. "למרות שאני טוען שאם אתה מקבל פרס לא על משהו ספציפי, זה הזמן להתחיל לדאוג", אומר אלנבוגן על קבלת אות יקיר הפסטיבל, "ההרגשה מצויינת. אני מאד מתרגש. המקצוע הזה טומן בחובו מידה לא מעטה של התבודדות ולא תמיד מתאפשר לי לזהות את התחושה או הפידבק של הקהל. האות הזה הוא סיכום נהדר של 25 שנות יצירה בלא מעט תחומים וז'אנרים שקשורים לתחום האיור, והוא מאפשר לי להרגיש שהחומרים שיצרתי לאורך השנים נגעו באנשים". 

» פסטיבל אנימיקס - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

דיוקן עצמיצילום: איור של עמוס אלנבוגן

לאורך השנים שימש אלנבוגן כמאייר וקריקטוריסט בעיתונים רבים ביניהם 'ידיעות אחרונות', 'לאישה', 'חדשות', 'בלייזר', 'העיר' ועוד, זאת לצד איור לקמפיינים מסחריים ועבודה כמרצה לאיור במכללות שונות. בשנים האחרונות, התחיל להתמחות ב- 'gag cartoon' (סוג של קריקטורה של פאנל אחד, הכוללת בדרך כלל כיתוב מתחת לציור מ.נ). "זה תמיד היה הפורמט האיורי האהוב עלי", מספר אלנבוגן. "כששאלו אותי מה אני עושה אמרתי שאני קריקטוריסט שמתפרנס מאיור. כשהייתי ילד, בכל עיתון או מוסף היה דף עם מקבץ קריקטורות שזכה לפופולריות לאורך שנים וכבר בגיל צעיר היה לי ברור שזה מה שאני רוצה לעשות. יש כאן שילוב של קסם, שנינות ומיומנות טכנית. אתה בורא איזשהו תרחיש קומי ומנסה להפיח בו חיים, והכל בתוך משבצת קטנה אחת. זה מזכיר קצת את המשוגעים שמצליחים לבנות ספינות נייר קטנות בתוך בקבוק, או כותבים את ספר בראשית על ביצה, רק שאצלי יש גם אתגר נוסף: כיצד ניתן לגרום לקורא לצחוק לחשוב ולהרוויח ערך מוסף מהחוויה? יש פה המון פטנטים ולא אגלה את כולם, אבל העבודה על 'gag cartoon' היא פשוט מרתקת ומאתגרת כל פעם מחדש". 

זה לא כל כך פופולרי בארץ, נכון?
"רצה הגורל ובישראל כמעט אין מאיירים שעוסקים באופן עקבי ומעמיק בז'אנר הזה, ואני מרגיש לפעמים שמוטל עלי לשמר אותו ולהציל אותו מכליה, למרות שבשאר העולם הוא עדיין מקובל מאד. הנחמה הקטנה היא, שבשנים האחרונות חזר הכבוד לשנינות ויזואלית מתומצתת בזכות הרשתות החברתיות שמייצרות מסרים קצרים חדים ונשכניים. לי זה מאוד מתאים".

צילום: איור: עמוס אלנבוג�

בנוסף לכל פעילותיו הרבות לאלנבוגן יש שיתוף פעולה עם המאייר ניר מולד (נירמו) תחת השם 'שלפוחיות', ממנו יצא ספר ב-2009 ספר. העבודות הוצגו בתערוכות שונות, ואלנבוגן ומולד אף זכו במקום הראשון בפסטיבל הקריקטורות 'בולונצ'ו' ברומניה. "זה קרה בדיוק לפני עשר שנים, בפסטיבל הקומיקס 2007, כאשר נירמו הציע לי לאחד כוחות ולעבוד על סדרת קריקטורות משותפת בה הוא יהיה התסריטאי ואני המאייר. זה נשמע פשוט והגיוני אבל לקח לנו כמעט שנה עד שהצלחנו להפוך את האגו מנהג למנוע. היות ושנינו קריקטוריסטים, מטבע הדברים לכל אחד מאיתנו היה צורך להתייחס גם לקו וגם לרעיון". 

איך אתה מסביר את סוד ההצלחה?
"סוד ההצלחה שלנו הוא דווקא העובדה ששנינו אנשים ויוצרים שונים מאד זה מזה. אני אוהב ליצור דברים ב'שלוף' אינטואיטיבי, בואך הפרעת קשב חמורה. נירמו, לעומתי, הוא מקרה קשה של או-סי-די שלמד לתעל את ההפרעה לעשייה ממוקדת, והוא מסוגל לשבת שעות מול שלפוחית ולמקסם אותה עד דק. ההצלחה של הפרויקט הפתיעה אותנו בהתחלה, כי שנינו התרגלנו להיות קריקטוריסטים שעוסקים בתחום כמעט זניח בעולם האיור הישראלי, הגם ששנינו כמעט לא עוסקים באקטואליה בעבודות שלנו. אבל לאט לאט הבנו שיש פשוט הרבה אנשים שאוהבים קריקטורות קומיות, בישראל ובמיוחד מחוצה לה. ומי אנחנו שנגיד להם לא. לאורך השנים אספנו לא מעט מדליות בתחרויות בחוץ לארץ אבל ללא ספק, הקהל המקומי הוא זה שמייצר פידבקים ועוקב אחרינו באדיקות לאורך השנים, שוב, לא מעט בזכות הרשתות החברתיות".

צילום: איור של נירמו/ אלנבוגן
צילום: איור של נירמו/ אלנבוגן

מחוץ לקופסה

בין שאר הדברים הרבים שעושה אלנבוגן, הוא גם מעביר הרצאות וסדנאות למבוגרים ולצעירים יותר. "הסדנאות וההרצאות שלי משתמשות בקריקטורה כדי להסביר להדגים ולתרגל את המכניזם של ההומור והחשיבה היצירתית. מדובר במנגנונים אוניברסליים שזוכים היום לעדנה בכל ארגון מקצועי מאחר וגישה הומוריסטית וחשיבה מחוץ לקופסה הם כלי נחוץ שמקל על ניהול והובלת תהליכים. התגובות לשמחתי נהדרות, להומור אינטליגנטי תמיד יש את הנישה שלו וכידוע, כשאנחנו צוחקים המוח שלנו מפריש חומר שנקרא אנדורפין, שזה קצת כמו סמים, אבל חוקי. לשמחתי, יש דרישה גבוהה לאנדורפין ולהרצאות משעשעות בעלות ערך מוסף ומה שנשאר זה להתאים את החומרים לאופי המשתתפים".

איך אתה רואה את העולם מחוץ לזמן שאתה מאייר?
"אני רואה את העולם בדימויים ויזואלים. אני לא מפסיק לחפש אימג'ים שמבטאים רעיון מילולי, אבל אני גם אדם ורבאלי, שאוהב מאד לחבר בין מילים ותמונות. לעיתים ההתנהלות הזאת מעט אובססיבית אבל היא חלק מה די.אנ.איי של רוב היוצרים, כמעט בכל תחום. יש לי נטיה לחפש את הסאב-טקסט של כל מצב, כאשר הרובד הפסיכולוגיסטי של טבע האדם מסקרן אותו באופן תמידי. אין רגע, סיטואציה אנושית או דינמיקה חברתית שאין בהם פוטנציאל לרעיון".

מאיפה אתה מקבל השראה?
"מהחיים. מאנשים, שיחות, מילים, קלישאות. כמעט כל דבר עשוי להיות חומר נכון שישתרבב בבוא היום לתוך איור או קריקטורה. כמו כל בעל מקצוע, גם אצלי המוח כבר מיומן בזיהוי סיטואציות בעלות פוטנציאל קומי ולא פעם אני מוצא את עצמי משרבט סקיצה על מפית או מצלם אותה בסלולר לשימוש עתידי.

צילום: איור: עמוס אלנבוגן

לסיום, אתה לא חושש יום אחד שייגמרו הדברים לצחוק עליהם/ או חלילה שההשראה תיעלם?
"בוודאי שאני חושש, אבל זה בגלל שאני חרדתי כמו כל בן אשכנז. תמצאו תחום או נושא ואני כבר אמצא איך להיות חרד ממנו. יחד עם זאת, לאורך השנים אתה מפתח סוג של בטחון שמתבסס על סטטיסטיקה חיובית רבת שנים וזה קצת מרגיע. גם שיתוף הפעולה עם נירמו יוצר תחושה של אחד ועוד אחד שווה שלוש. לגבי זה שייגמרו הדברים שאפשר לצחוק מהם...הצחקת אותי".

פסטיבל אנימיקס יתקיים בימים שלישי ה-8 באוגוסט עד שבת ה-12 באוגוסט בסינמטק תל אביב. מפגש אמן עם עמוס אלנבוגן יתקיים בשבת ה-12 באוגוסט, 15:30 באולם 2.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ