מנחה נופה, עכבר העיר

הוא חלק מחיינו כבר שנים: החל מימיו בתור שחקן במחזמר "שיער" בתחילת שנות ה-70, ועד ימינו כשהוא מצולם בתמונות ליד ארוסה של בתי, קוונטין טרנטינו, נראה שצביקה פיק נמצא בכל מקום, ועכשיו גם בתערוכה חדשה שנקראת "מעלה, מעלה", הפותחת את העונה הישראלית לעיצוב בחולון. "מאחורי דמותו של צביקה פיק מאז ועד היום יש סוג של מיסתורין, דמות ססגונית ופרפורמר ענק על הבמה עם קול ייחודי שמזוהה ביותר איתו", מספר רפי וזאנה, אוצר התערוכה (ביחד עם ד"ר גיא מורג) על ייחודו של פיק. בתערוכה יוצגו פריטים אישים של פיק מאוספו הפרטי בהם: תלבושות, צילומים משפחתיים, תקליטים ופרסים לצד פריטי יצירות שיתייחסו לפיק ולהשפעתו על התרבות הישראלית. 

» מעלה, מעלה - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות
» צביקה פיק בהופעה - לכל המועדים

השפעתו של פיק על התרבות הישראלית. "מעלה, מעלה"צילום: איתן טל

לדעת וזאנה היצירות המוזיקליות של פיק, בין אם כחלק מהרפרטואר ששר בעצמו, ובין אם כטקסטים או לחנים שכתב לאחרים תמיד הקדימו את זמנן, או חידשו בזירה המוזיקלית בישראל. "הפתיחים המוזיקליים האופייניים לשיריו והעוצמות הווקליות הם משהו שמצליח להישאר בתודעה הרבה עשורים ועדיין להישמע מקורי ומחדש. כמו כן בעקבות היצירות שלו נוצרו לאורך השנים גם סדרות טלוויזיה, מחזות זמר ועוד אשר הוכיחו שההשפעה שלו על כל תחומי עולם הבידור רלוונטית ומשמעותית", הוא אומר.

זאת הפעם השנייה שמייחדים בחולון תערוכה לזמר הישראלי. "בשנה שעברה יזמתי את התערוכה שהוקדשה לעפרה חזה, לאחר שביקרתי בתערוכה שיצר מוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון לכוכב דיוויד בואי", מספר ואזנה. "מצאתי לנכון להחזיר לשיח הציבורי את העשייה המוזיקלית של עפרה חזה למרכז הבמה ואת התרומה שלה לתרבות הישראלית והבינלאומית בדיוק כפי שעשו לבואי, כפורצת דרך בתחומי המוזיקה, האופנה, הסטיילינג ועוד. בדומה לתערוכה ההיא, החלטתי לאצור השנה תערוכה נוספת בסדרה שעוד תמשיך לאייקון תרבות מקומי שאין עוררין על תרומתו שהיתה ועודנה על היצירה המקומית. וגם השנה הזמנתי את דר' מורג צפלביץ לאצור איתי את התערוכה והוא פנה לאמנים חדשים שעובדים בימים אלה על העבודות המפתיעות והמרגשות שיוצגו בתערוכה".

וזאנה שעומד מאחורי פרוייקט עונת העיצוב המתקיים זו השנה התשיעית בהצלחה בעיר, אומר שההחלטה בבסיסה היא להסב את הגלריות העירוניות לעסוק ולהתמקד בתחום העיצוב ובעיקר בעיצוב ישראלי. "זה בעצם נוצר כדי להעשיר את חוויית המבקרים של המוזיאון, אשר בדרך זו יוכלו להמשיך לגלריות ברחבי העיר, ללא עלות, ולהיחשף לעבודות מעצבים ישראלים. וגם כדי לקדם את עולם העיצוב כענף יצוא מוביל בישראל", הוא מסביר. 

איקונה תרבותית. "מעלה, מעלה"צילום: רן יחזקאל
צילום: סטודיו גברא

פיק היה מעורב בתערוכה?
"כשעלה בי הרעיון לייחד השנה את התערוכה לצביקה פיק, כמובן שפניתי ראשית אליו אישית וביקשתי את ברכת הדרך. הוא והצוות שלו היו שמחים על הרעיון וכמובן נתנו את ברכת הדרך והבטיחו לסייע ככל שניתן. צריך לזכור שלא מדובר בעוד פרויקט של צביקה פיק או של חברת ההפקה שלו ולכן המעורבות שלו מוגבלת. עם זאת הפריטים האישיים שלו נמצאים אצלו ולכן התגייסותו לסייע לנו היתה מלאה וחשובה. בתחילת הדרך סייע לי דוקטור גלעד פדבה שהוא חוקר תרבות ויחד סקרנו את ההיסטוריה של צביקה פיק על התקופות השונות מאז ועד היום והדגשנו את הדברים שנרצה לגעת בהם בתערוכה. ביחד עם גיא האוצר השותף פנינו לאמנים השונים, לצלמים הוותיקים והחדשים, ומכולם קיבלנו הסכמה לשיתוף פעולה. כמו כן הטלוויזיה החינוכית משתפת פעולה כבר שנה שניה, כמי שהיתה בית שני ליוצרים הישראליים בתכניות כמו 'זהו זה', והקליפים שהם הפיקו יוקרנו אף הם. גם 'האוזן השלישית' כמשמרת תרבות המוזיקה בישראל ומקדמת את התרבות הזו שמחה לסייע ונידבה את התקליטים השונים של צביקה פיק לאורך השנים ואף נקיים איתם מספר אירועי תרבות ומוסיקה במסגרת התערוכה".

התערוכה ''מעלה, מעלה'' תוצג החל מה-11 בספטמבר בגלריית החווה, חולון.

"מעלה, מעלה"צילום: סטודיו גברא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ