תערוכה חדשה בודקת מי האנשים שמצילים את הפליטים

יצר הרפתקנות או אולי התחושה המרוממת של עשיית טוב? במשך שנתיים תיעד הצלם דן חיימוביץ את עשרות המתנדבים בחופי יוון שמנסים לעזור לפליטים מסוריה, את התוצאה הוא מציג עכשיו בתערוכה חדשה

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שורת המתנדבים - תערוכה
מנחה נופה

'זעזוע' צעקו העיתונים בספטמבר 2015, באתרי החדשות פרסמו תמונה של פעוט סורי שוכב מת על חופה של טורקיה, לאחר שהוא ומשפחתו ניסו לברוח ממולדתם. העולם אולי הזדעזע לרגע, אבל כפי שקורה לא פעם - שכחו ברגע שאחרי. החדשות המשיכו לעסוק בענייני טראמפ והטמפרטורה הגבוהה באירופה, וסוגיית הפליטים נדחקה לשוליים. אבל מחוץ למהדורות היו מי שניסו (ועדיין מנסים) לעזור. בחלק מהאיזורים אליהם הגיעו הפליטים התקבצו עשרות מתנדבים המנסים לסייע ולתת תקווה. מה גורם להם לנסוע רחוק כל כך ולעזור לאנשים זרים? שאלה זאת ליוותה את הצלם דן חיימוביץ' שניסה לבדוק מהו הגורם להתנדבות, ומה עומד מאחוריו.

» שורת המתנדבים - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

במשך ארבעה ביקורים, שנפרשו על פני השנתיים האחרונות באיי יוון, הוא תיעד את העבודה ההתנדבותית שנעשתה במקום למען הפליטים מסוריה. "רציתי להבין מי הם המתנדבים: במה עסקו לפני שהגיעו, מה גרם להם להתנדב, מה חוו במהלך ההתנדבות וכיצד השפיעה עליהם ההתנסות הזו", מספר חיימוביץ'. את התוצאה של ביקורים אלו תוכלו לראות בתערוכה בשם "שורת המתנדבים" המוצגת בימים אלו בגלריה הלובי התל אביבית.

"החלטתי לצאת ליוון, בתחילת 2016, במטרה לתעד את משבר הפליטים שגדשו באותה עת את חופיה", הוא ממשיך. "כבר לפני היציאה נדהמתי מכמות הארגונים, המידע שזרם ברשת, ומאות הקריאות למתנדבים, להגיע ולסייע. הצעד הבא היה מתבקש. הגעתי והצטרפתי לשורת המתנדבים. מאות אנשים שבחרו להתמסר". חיימוביץ' אומר שניסה להבין האם זו תחושת ההזדככות או הזדקקות של האחר, ולהבין את תחושת הסיפוק המלווה בכך: "האם זאת החוויה, יצר ההרפתקנות, התחושה המרוממת והמשמעותית של עשיית טוב או אולי האם זו ההשפעה הישירה על חייהם של אחרים?". הוא פגש שם עזרות מסוגים שונים: מסירות להצלה בים, מתנדבים שניקו חופים, הכינו מזון, עמדות חלוקת בגדים ונעליים, סיוע רפואי ונפשי, סיוע בלימוד שפות, גיוס כספים לתרומות, משחקים, ובעיקר הרבה הרבה חיבוקים וחיוכים, כדברו. 

צילום: דן חיימוביץ
אמפטיה או אשמה. "שורת המתנדבים"צילום: דן חיימוביץ

ספר קצת על המתנדבים, מי הם ומה מניע אותם להתנדב?
"רובם העידו על ויכוחים פוליטיים שליוו את ההחלטה לצאת ולהתנדב, בעיקר סביב הלגיטימיות של כניסת הפליטים לאירופה. המתנדבים מאוד כעסו על כך. המוטיבציה שלהם להגיע נעה בין אמפטיה – בעיקר מצד אנשים ממוצא או רקע עם נרטיב של חווית פליטות לבין תחושה של אנשים מלאום חזק שחשו תחושת אשמה, בעיקר גרמנים. החוויה המרכזית שנחרטה בהם היא שברוב המקרים מדובר ברגע אנושי פשוט. לרוב עם ילדים או אנשים שתוארו כדומים להם. רובם דיווחו על ספקטרום שנע בין כעס ותסכול גדול מחד ותקווה והעצמה גדולה מאידך. הכעס הגדול ביותר מופנה לפוליטיקאים, לממשלות, לאיחוד האירופי – אבדן האמון במערכות ובשיטה שנכשלה לטפל במצב".

מאמין שצילום יכול לשנות משהו?
"אני עדיין מאמין שצילום יכול באופן מוגבל כמובן לגרום לשינוי - אולי לא לשנות את העולם, אבל לסייע בשינוי דעה, ושינוי מהלכים אצל בודדים שמשנים עבור רבים". 

התערוכה ''שורת המתנדבים'' תוצג עד ה-23 בספטמבר בגלריה הלובי, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ