תורת המינים של בזוקה ג'ו

תערוכה חדשה לאמן בעל השם הייחודי מנסה לפצח את שלב ההתפתחות האבולוציונית למין השלישי. כולל הסבר לגדולתה של פרידה קאלו. ראיון

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המין השלישי - אבולוציה
צילום: אורן גולן

אומרים עליו שהוא הסוד הכי שמור בתעשיית האמנות, בין רוכשי העבודות שלו ניתן למצוא את משפחת ורטהיימר, גבי רוטר ורני רהב והחל מה-11 בספטמבר תוכלו לראות את עבודותיו בשדרות הוז בחולון. אז מי הוא האמן בזוקה ג'ו הנושא את שם גיבור המסטיקים? "השם שלי בא אכן ממסטיק בזוקה", מסביר האמן את שמו, "מהנאיביות של הציורים, של העתידות והצבעים השטוחים שמאוד אהבתי. בנוסף, גם העתידות שרשומות שם בחצי קריצה הומוריסטית משקפות את העבודות שלי, בעלות הקריצה ההומוריסטית".  

» המין השלישי - אבולוציה - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

צילום: יח"צ
צילום: יח"צ

בתערוכת היחיד בעלת השם "המין השלישי - אבולוציה", מתמודד האמן עם תפיסת עולמו, כי האדם (באם נולד כגבר או כאישה) יכול לבחור את מינו מבלי לאבד את זהותו המקורית, מעין שילוב בין המינים שהוא מין חדש, משודרג - 'המין השלישי'. "רעיון היכולת להביא צאצאים לעולם ללא תלות בבני זוג הוא בעצם 'השפיץ' של התפישה שלי לגבי המין השלישי", אומר ג'ו "זה מתאר למעשה את שלב ההתפתחות האבולוציונית הבא שאני צופה למין השלישי ואליו אני חותר". בתערוכה הנוכחית מוצגות דמויות סוריאליסטיות, גברים עם איברי מין נשים, נשים מזוקנות וגבריות בערב רב של דמיון וצבע, וכל זה ברחובות חולון.

מקום לא שגרתי מצאת לתערוכה, המצטרפת למקום נוסף ולא שגרתי שפרסמת בו, והוא מופע המחול "אינ-פאוסט" של להקת imPerfect Dance. איך ההרגשה להוציא את האמנות מקירות הגלריה?
"הלא שגרתי הוא המצב השוטף הרגיל אצלי. אצלי הלא שגרתי הוא המצב הסטנדרטי ובעצם הוא המהות שלי". 

איך התחושה לקבל הכרה במקומות לא שגרתיים אלו?
"ההכרה בכלל, בשגרתי או בלא שגרתי מובנת אצלי מאליה ואני יודע ומצפה להכרה גדולה הרבה יותר".

צילום: יח"צ

בעבודתך ניתן לראות התעסקות רבה בדמותה של פרידה קאלו, מה היא מסמלת עבורך?
"החיבור שלי אל פרידה קאלו מתקשר לרעיון שבירת המסגרות. האישה שהעזה ללכת עם שפם כבר בעשורים המוקדמים של המאה הקודמת, עם פרחים ובננות על הראש, היא בעצם גיבורה בעיני ומסמלת עבורי את ראשית ההתחלה של התהוותו האבולוציונית של המין השלישי".

לבסוף, הגעת למקומך באמנות הישראלית אחרי שנים של קושי רב, איזה מסר היית רוצה להעביר לאנשים שנמצאים במצב בו היית בעבר?
"
אם הכוונה לעברי מתקופת ההתמכרות לסמים, אז אכן היה קושי רב ואכן בדרך נס אני פה היום. המסר שלי הוא שאסור לאבד תקווה אף פעם. ניתן להגיע מהמקום הנמוך ביותר למקום הגבוה ביותר. החיים מלאים בתהפוכות ובהפתעות והמסר הוא פשוט לא להתייאש. 'אברא -כדברא', כל מה שאני מדבר אני בורא".

התערוכה ''המין השלישי - אבולוציה'' תוצג עד ה-31 בדצמבר בשדרות דב הוז, חולון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ