מאריתריאה לישראל: סיפורו של פליט בתערוכת פופ-אפ

ג'ירפות, פועל ניקיון וספר תנ"ך נעול הם רק חלק מהמראות שמביא אפוורקי טועמה, מבקש מקלט בישראל בתערוכה חד פעמית שתוצג בסופ"ש הקרוב

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ציורים של מבקש מקלט בישראל - תערוכה
צילום: יח"צ
מנחה נופה, עכבר העיר

אם תשאלו את אפוורקי טועמה, מבקש מקלט בישראל מאריתראה, המציג בחמישי ושישי הקרוב (31 באוגוסט וה-1 בספטמבר) תערוכה מציוריו, מהו הציור בעיניו, הוא יענה שחופש לעשות מה שאני רוצה ואפילו לצייר מה שאני רוצה מתי שאני רוצה. טועמה החל לצייר כשהיה בן חמש. הוא צייר בעיקר על קירות הבית, מה שסיבך אותו לא פעם בצרות. הוא חלם ללמוד אמנות, אבל זו פריווילגיה ששמורה לעשירים בלבד. את הציור עזב זמנית ב-1999, לפני שגויס לצבא האריתראי - שם הוחזק בתנאי עבדות. הוא שרד שמונה שנים בצבא עד שהחליט להימלט. "ברחתי מעבדות בשירות הצבאי וגם בגלל שהדת שלי, הדת הפנטקוסטית , אסורה באריתריאה".

» התערוכה של אפוורקי טועמה - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

ציורים של מבקש מקלט בישראל
צילום: יח"צ
ציורים של מבקש מקלט בישראל - תערוכה
צילום: יח"צ

הוא הגיע לישראל ב-2008, פה לראשונה ביקר בכנסיה הפנטקוטית, מה שלא היה יכול לעשות שם באריתראה, כי הדת הנוצרית-פנטקטוסטית אסורה. עם השיחרור של האפשרות הדתית, הוא חזר גם לציור. המשך שהותו בארץ, לוותה ב-2015 בשנת כליאה במתקן חולות, שאת התמונות שהוא צייר שם, הוא מציג כעת בתערוכה. "הכי אני אוהב לצייר חיות, חיות בתנועה. התנועה זה החופש של החיות. ציירתי גם כמה עבודות שרציתי להראות בהן את המצב שלנו, ספר התנ"ך הנעול, שמסביר שבאריתריאה אי אפשר להאמין בדת שלנו. פועל ניקיון אריתריאי שעובד בעיריית תל אביב. המדינה אומרת שאין לנו אישור לעבוד אבל בכל העיריות בארץ עובדי הניקיון הם מבקשים מקלט".

איזה מסר אתה רוצה להעביר דרך התערוכה?
"אני רוצה שיבואו הרבה ישראלים לתערוכה ויראו שהפליטים יודעים לא רק לשטוף כלים ולנקות רחובות. יש לנו תרבות, אמנות, מוזיקה ויש לנו מה לתת לישראלים, לא רק לקחת".

מה התקוות שלך לעתיד?
"אני מאד מקווה שהרודן של אריתריאה יפול ותהיה אצלנו דמוקרטיה, אז נוכל כולנו לחזור הביתה. זה לא טוב להיות רחוק מהבית במקום זר. במיוחד קשה במקום שאתה כל כך מרגיש לא רוצים אותך".

ציורים של מבקש מקלט בישראל - תערוכה
הפליטים יודעים לא רק לשטוף כלים ולנקות רחובות", אפוורקי טועמהצילום: יח"צ

התערוכה של אפוורקי טועמה תוצג למשך יומיים בלבד, בחמישי ה-31 באוגוסט ושישי ה-1 בספטמבר בגלריה יאיר, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ