מת רן שחורי, לשעבר נשיא בצלאל ומנהל המדרשה לאמנות

שחורי היה בן 81 במותו. "אינטלקטואל רב תחומי, מבקר שנון, מרצה דגול ומורה נערץ", נכתב עליו עם הענקת אות יקיר בצלאל

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן שחורי, 2008
נעמה ריבה
נעמה ריבה

האוצר, האמן ואיש החינוך רן שחורי מת שלשום לפנות בוקר בגיל 81 בבית החולים תל השומר. בין תפקידיו כיהן שחורי כנשיא האקדמיה בצלאל, מנהל המדרשה לאמנות וממקימי המחלקה לעיצוב פנים במכללה למינהל. הוא השאיר אחריו אשה ובת. הלוויה תתקיים מחר בבית העלמין ירקון בשעה 15:30.

שחורי נולד וגדל בתל אביב ובילה זמן רב בתיאטרון "האוהל", שאביו היה בין מייסדיו. ב–1958 יצא ללמוד אמנות מוזאיקה בעיר ראוונה באיטליה; כששב לתל אביב, לימד בתיכון חדש ושם גילה את זיקתו להוראה. בשנים 1966–1980 ניהל שחורי את המדרשה לאמנות, פתח אותה מחדש בהרצליה ולאחר מכן ברמת השרון. הוא כיהן כמנהל האקדמיה בצלאל בשנים 1979–1991 והיה אחראי על ריכוז מחלקות המוסד השונות באתר אחד — קמפוס בצלאל בהר הצופים.

בתקופת כהונתו פיתח תחומים חדשים ומחלקות חדשות בבצלאל. "שחורי הוא אינטלקטואל רב תחומי, מבקר שנון, מרצה דגול ומורה נערץ לתולדות האמנות ולתולדות הארכיטקטורה", נכתב עליו לפני כחצי שנה, עם הענקת אות יקיר בצלאל. עם מינויו למנהל בצלאל, הפריד שחורי את לימודי עיצוב הסביבה מן העיצוב התעשייתי והקים את המחלקה לארכיטקטורה, שזכתה מאוחר יותר בהכרת המועצה להשכלה גבוהה והיתה לבית הספר השני בישראל ללימודי אדריכלות. האמן דודו מזח, שלמד אצל שחורי ובהמשך לימד בבית הספר בזמן ששחורי כיהן כנשיא, העיד על חזונו: "הוא היה מורה דגול, איש חם ומדהים. בצלאל היה מפוזר בכל מיני בניינים והוא רצה לאחד את המחלקות וליצור תנאים נורמליים. הוא עשה את זה למרות שזה היה קשה והיו מתנגדים".

האמנית נעמי סימן־טוב נזכרת כי שחורי הוא זה שקיבל אותה ללימודים במדרשה; בהמשך היא לימדה במחלקה לעיצוב פנים, כשניהל אותה. "הוא היה אדם שעבד קשה מהבוקר עד הערב. הוא לקח את המדרשה והפך אותה מבית ספר של לימודי ערב לבית ספר שמתחרה בבצלאל, מתחת לאף של משרד החינוך שהיה מתנכל למדרשה", מספרת סימן־טוב. "הוא לא פחד והיה לוחם למען חופש הביטוי והגן על מורים מול משרד החינוך".

ב–1995, לאחר פרישתו מבצלאל, הקים שחורי את המחלקה לעיצוב פנים במכללה למינהל שבה לימד עד לפני מספר שנים. כרמלה יעקובי וולק, שכיהנה כראש המחלקה לעיצוב פנים ועבדה עמו, מספרת על שינוי התפיסה שהוביל ביחס לעיצוב פנים: "השדה הישראלי ראה בעיצוב פנים משהו נחות מאוד, אך הוא עשה אקדמיזציה למקצוע. שחורי עשה דבר גדול — עד אז האדריכלים אמרו שהם עושים הכל, והוא ייחד את מקצוע עיצוב הפנים מתוך האדריכלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ