מובילת האמנות הפמינסטית מגיעה לתל אביב

תערוכת ענק ללואיז בורז'ואה מגיעה למוזיאון תל אביב, ומביאה מראה לאמנית אחת שידעה לשלב בעבודתיה פלורליסטיות ועכשוויות

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לואיז בורז'ואה: שניים - תערוכה
מנחה נופה, עכבר העיר

היא נחשבת לאחת הנשים הכריזמטיות, החשובות והמשפיעות ביותר באמנות המאה ה-20, ועכשיו היא מגיעה אליכם מטר מהבית, למוזיאון תל אביב לאמנות. לואיז בורז'ואה, ילידת פריז, שהלכה לעולמה בגיל 98, השאירה אחריה גוף עבודות מתפתח ועשיר הנע מתקופת אסכולת ניו יורק של שנות ה-40 במאה העשרים, דרך עבודות שתרמו רבות להתפתחות התיאוריה הפמיניסטית, ועד האמנות הפלורליסטית המתעצמת של עולם האמנות העכשווי הגלובלי.

» לואיז בורז'ואה: שניים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות
» מהצפון עד הדרום: מה מכינים לנו המוזיאונים בשנה הבאה?

"פחות או יותר", 2002 צילום: The Easton Foundation ©
"שניים", 1991 צילום: פיטר בלמי

הקריירה האמנותית שלה מתפרשת על פני שבעה עשורים, כאשר את תחילת לימודי האמנות שלה החל ב-1933 לאחר שזנחה את לימודי המתמטיקה. היא למדה אצל אצל אמנים שונים במונפרנאס ובמונמרטר, ולאחר מכן בבית ספר של הלובר, שם היא עבדה כמרצה וכמדריכה במוזיאון. בהמשך התפתחותה האמנותית היא פתחה גלריה לאמנות בפריז. ב-1945 הציגה בגלריה 'ברתה שפר' הניו יורקית את תערוכת היחיד הראשונה שלה - "ציורים מאת לואיז בורז'ואה", ומשם החלה להשתתף בתערוכות קבוצתיות של ציירי האקספרסיוניזם המופשט, ביניהם ג'קסון פולוק, מארק רותקו, וילם דה-קונינג ורוברט מת'רוול, ובתערוכה הקבוצתית "הנשים" בגלריה "אמנות המאה ה-20" של פגי גוגנהיים בניו-יורק.

בתערוכה במוזיאון תל אביב יוצגו יותר מ-50 עבודות - פסלי ענק, פסלים קטנים, עבודות טקסטיל ורישומים, שליוו את השלבים המשמעותיים בקריירה של בורז'ואה, לרבות כמה מיצירותיה הידועות ביותר. בין השאר יוצב הפסל 'שניים' (Twosome), שנוצר ב-1991 ונחשף לראשונה בתערוכה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק באותה שנה, והוצג לעתים נדירות בלבד. הפסל לדברי בורז'ואה, מסמל דיוקן של יחסי אם וילד - יחסי היסוד בין שניים, המגדירים את כל מערכות היחסים העתידיות בחיים. עוד יוצגו בתערוכה: פסל הפלדה האיקוני מ-2003 זוג עכבישים - העכביש, סימן ההיכר של בורז'ואה, המייצג את יחסיה עם אמה (שסבלה משפעת ומתה בגיל צעיר); הפסל 'ילדונת' (1968-99), ו'מעבר מסוכן' (1997) - עבודתה המשמעותית ביותר בסדרת 'התאים', הכוללת חללים מגודרים ככלובים ובתוכם אובייקטים סמליים מחיי המשפחה.  

במהלך השנים עבודתיה של בורז'ואה, עוררו עיניין רב, ונמכרו בהצלחה. אך החשיפה  המשמעותית הגיעה רק ב-1982, כאשר בורז'ואה הייתה בת 71, ונהייתה לאשה הראשונה שזכתה לרטרוספקטיבה מקיפה שבמרכזה פיסול במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק. דבר שהוביל אותה למעמד של אמנית עכשווית מובילה ומעוררת השראה, שיצירותיה החוקרות יחסי משפחה וזוגיות עמוקות וחושפניות.

צילום: מנחה נופה
צילום: מנחה נופה
לואיז בורז'ואהצילום: © Nanda Lanfranco

התערוכה "שניים" תוצג החל מה-8 בספטמבר במוזיאון תל אביב לאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ