דיוקן צעיר |

האמן שבא לשבור את הסטראוטיפ על קהילת הלהט"בים

הוא מושפע מהקולנוע, בדרך אינו שומע מוזיקה בזמן הצילום וחולם להמשיך ליצור אמנות שתיגע ותשפיע באנשים- הכירו את הצלם גיא כהן המציג תערוכה חדשה העוסקת בזוגיות להט"בית וזיכרונות מגיל הנעורים

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארי ודנטה מגלים את סודות היקום - תערוכה
מנחה נופה

זוג נשים עומד בלב פרדס תפוזים, גבר מחזיק גבר אחר בלב נהר וזוג עטוף בשמיכה ישנה בלב המדבר הם רק חלק מצילומיו של גיא כהן, בוגר לימודי צילום מהמכללה האקדמית הדסה בירושלים, המציג בימים אלו תערוכה חדשה ביפו. בואו להכיר את האמן שעומד לו לחזק את קהילת הלהט"ב בעזרת האמנות.

» ארי ודנטה מגלים את סודות היקום - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

שם? גיא כהן

גיל? 28

איפה למדת? המכללה האקדמית הדסה בירושלים.

היכן אתה עובד? "אני מלמד ועובד בתחום הצילום, גם בתור אסיסטנט וגם בתור צלם".

ז'אנר? "לרוב דוקומנטרי. אני מצלם את המציאות כפי שהיא, תוך כדי שיטוט עם המצלמה, לפעמים אני מבצע מניפולציות המתערבות במציאות ומביימות אותה קלות. הצילום שלי הוא לרוב עם אנשים, בניסיון להישאר מחובר אליה במובן מסויים".

האמן האהוב עליך, ולמה? "זאת שאלה קשה! אני אציין כמה שמות: עדי נס, גרגורי קרודסון, ג'ואל סטרנפלד, סטפן שור, ניקולס ניקסון ונאן גולדין. יוצרים מעולים, שכל אחד מהם השפיע עלי במובן מסוים".

התערוכה הראשונה שראית? "זו לא התערוכה הראשונה שהלכתי אליה אבל זו תערוכה שנגעה בי חזק מאוד ומסמלת משהו בי כיום - האמנות של ג'ף וול שהוצגה בתערוכה במוזיאון תל אביב לפני ארבע שנים. הוא יוצר גדול ומהווה ההשראה גדולה עבורי".

איך התחלת לצלם? "אני מצלם מגיל 15, ותמיד החזקתי מצלמה בכל הזדמנות שהתאפשרה לי. תמיד אהבתי לשחק ולראות את המציאות דרך העינית, וזה גם עזר לי מאוד בכל הנוגע לחיזוק הבטחון העצמי הנמוך שהיה לי באותם זמנים. המצלמה הפכה לסוג של חוצץ מהעולם, שהייתי מחזק בה כמו מגן בידיי".

מוזיאון/חלל שאתה חולם להציג בו, ולמה? "כמובן שהייתי רוצה להציג במקומות חשובים וגדולים בארץ ובעולם, אבל אין לי איזה שם ספציפי שהוא ה-חלום. השאיפה האמיתית היא ליצור אמנות שתיגע ותשפיע באנשים, בעיקר באנשים מקהילת הלהט"ב שאני חלק ממנה ולאחרונה אני יוצר בעיקר למענה".

מהם מקורות ההשראה שלך? "אני מאוד מושפע מתכנים ושפה קולנועית, לא ברמת סרט או במאי ספציפי כמו ברמת האייקוניות של העולם הזה. וזה ישמע קצת מוזר אבל גם העולם הדתי מאוד משפיע עלי – גרתי בירושלים שלוש שנים וצילמתי הרבה מאוד טקסים של שלוש הדתות. משהו בכל הדבר הזה ובאופן שבו האדם חווה את הדת מאוד קסם לי. אני מרגיש ששני העולמות האלה, הקולנוע והדת, מאוד נוכחים בפרויקט האחרון שלי, זה שמוצג בגלריה ביפו העתיקה".

על מה אתה עובד עכשיו? "אני ככל הנראה אעבוד על פרויקט להט"בי נוסף. אני עוד לא יודע בדיוק מה זה יהיה אבל כשזה יגיע, זה יגיע. אני פשוט מרגיש שהנושא הזה עדיין בוער בי ושלא סיימתי איתו".

ספר על התערוכה שבה אתה מציג עכשיו ואיך הגעת לעסוק בנושא: "התערוכה נולדה לאחר קריאת הספר 'ארי ודנטה מגלים את סודות היקום' שמספר על רומן-לא רומן בין שני נערים בארצות בהרית. סודות היקום, כפי שארי ודנטה מכנים זאת, הם דברים קטנים ששניהם מגלים לאורך העלילה על עצמם, על הקשר בינהם ועל המקום שלהם בעולם. הם מגיעים לתגליות האלה בעיקר בלוקיישן מסויים באמצע המדבר, נקודה אקראית שהם בחרו לעצמם לחזור אליה שוב ושוב, נקודה שהיא אך ורק שלהם. מאוד התחברתי לקונספט הזה של הלוקיישן שלהם וקינאתי בהם על כך שיש להם אחד את השני לגלות ביחד את מי שהם. החלטתי לקחת שבע זוגות להט"בים ולצלם אותם בשבעה לוקיישנים שונים הקשורים בילדות שלי בצורה זו או אחרת – נסיון לייצר לעצמי זכרון חדש, להט"בי, ולקרב את גיא הילד לגיא של היום". 

העצה הכי טוב שקיבלת? "אני לא בטוח שיש אחת כזאת. לאורך השנים קיבלתי המון 'מתנות' משמעותיות מאנשים, חברים, וקלגות, משפחה, אותן אני לוקח עמי למסלול החיים והיצירה".

מה אתה שומע בזמן העבודה? "אני בדרך כלל לא שומע מוזיקה כשאני מצלם, אלא בשלבי העריכה והנסיעה לצילומים. לרוב מדובר בדברים מאוד שקטים ונעימים כמו 'Rhye', 'Ray Lamontage', 'Coldplay', 'Angus&Julia Stone' אבל גם מוזיקה ישראלית טובה של פעם מתנגנת אצלי לא מעט".

התערוכה "ארי ודנטה מגלים את סודות היקום" תוצג עד ה-7 באוקטובר בגלריית פופ אפ, יפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ