רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

במבט נשי: תערוכה חדשה בהשראתו של הצלם מורל דרפלר

16 שנה לאחר מותו בטרם עת, מוצגת בימים אלו תערוכה המנציחה את זכרו של הצלם, בעזרת הומאז' שיצרו ארבע אמניות בהשראת יצירותיו

תגובות
מתוך הסדרה "מגזרות חיים"
עבודה של דפנה גרוסמן

אנשים, חפצים, מיניאטורות - כולם נקלטו במצלמתו של מורל דרפלר בצילום ישיר, ועברו המרה בעזרת טכניקות שונות של מחיקה, שריטה וצילום מחדש, דבר שיצר עולם מקביל לעבודות, ויצר משמעויות אחרות. במלאות 16 שנה למותו בטרם עת, מוצגת בימים אלו "קלות הדעת" - תערוכה בה ממציגות ארבע אמניות עבודות שנעשו בהשראה דרפלר המערערות את המאזן הטבעי ביחסי אדם-טבע-סביבה. מקום שבו היפוך התפקידים הוא ברור, והיחס בין המציאותי לספק עומד על קצה של גבול. 

» קלות הדעת - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

"עצור גבול לפניך", 2013
עבודה של לילך בר-עמי

מורל דרפלר היה צלם, יליד 1956, למד צילום במכללת ויצ"ו בחיפה ואחר כך לימד שם ושימש כראש המגמה. בנוסף לימד צילום בבית הספר קמרה אובסקורה בתל אביב ובמוסררה. הוא הציג בתערוכות בישראל ובחו"ל, ושימש כצלם הבית של תיאטרון חיפה, וצילם עבור תיאטרון הבימה ובית לסין. ב-2001 נהרג בפיגוע בתחנת הרכבת בנהריה כאשר היה בדרכו לצלם. לזכרו הוקמו שתי גלריות בויצו ובמוסררה, ומדי שנה מתקיימות תערוכות לזכרו.

"דרפלר בורא עולם סוריאליסטי על גבול המוקצן, אלים, אך עם זאת מאוד פגיע", כותב בטקסט התערוכה, דוד אמויאל, האוצר. "אלים, אך עם זאת מאוד פגיע. דרפלר מנתק את הדמויות שיצר, מכל הקשר סביבתי מוכר, מזהותן ותפקידן המקוריים ושותל אותן כאחרוני השורדים במצע הצילומי". בתערוכה מציגות כאמור ארבע אמניות: אורה לב, אמנית העוסקת בצילום סטילס ובווידאו ארט; דפנה גרוסמן, אמנית וצלמת החיה ויוצרת בברלין מ- 2008; לילך בר עמי, אמנית רב תחומית, העוסקת בקולאז', מגזרות נייר ורישום דיגיטלי ומיכאלה שפירו, אמנית רב תחומית.

מתוך הסדרה "continuum", נוצרה ב-2011
עבודה של אורה לב
מתוך "נשימות רכות" (סטילס מתוך עבודת הוידאו בתלת מימד) 2015
עבודה של מיכאלה שפירו שמואלי

אמויאל אומר שלדעתו מה שעמד מאחורי הרצון של דרפלר לשבש את מאזן הכוחות בצילומיו, נבע מהמקום הרגשי, בו הוא התחבר לבעיות החברתיות הקיימות בארץ. "ובכלל מההזדהות עמוקה שלו עם הייסורים של הקיום האנושי", אומר אמויאל, "הוא בחן את המקום הזה שבו משחקי התפקיד מתחלפים כשהוא שם את הכל בסימני שאלה של מי בעמדת הכוח, ומי חזק יותר ממי?".

התערוכה "קלות הדעת" תוצג עד ה-31 באוקטובר במוסררה - הגלריה ע"ש מורל דרפלר, ירושלים.

*#