ציור של פרנסיס בייקון יועמד למכירה לאחר שהוחבא במשך 45 שנים

היצירה, ששוויה מוערך ב–60 מיליון ליש"ט, מציגה אפיפיור קורס בעל אף אדום של שיכורים. בייקון שתל בציור גם את מאהבו, שהתאבד בעת שהציור הוצג לראשונה

גרדיאן
גרדיאן

גופת האפיפיור חובקת ערימה של נקניקיות עטופות בגלימות לבנות וורודות. אם מתקרבים, עולה דימוי משונה אפילו יותר: כתם חום שמרוח על ידו השמנמנה של האפיפיור מעורר אסוציאציות צואתיות.

"Study of Red Pope 1962. 2nd version 1971" הוא הדבר הכי קרוב שנזכה לראות לציור חדש של הצייר הבוהמייני מהסוהו שמת ב-1992. הציור, יצירת מופת בשווי מוערך של כ-60 מיליון ליש"ט, יוצג לציבור לראשונה מזה 45 שנים כשיועמד למכירה פומבית של כריסטיס בלונדון בחודש הבא.

הציור הוצג לראשונה בפריז ב-1971 והוצג בדיסלדורף לאחר מכן. מאז הוא נשמר מאחורי סורג ובריח בידי אספן פרטי, שסירב להשאיל אותו לתערוכות. "ההתפרצות הייצרית של אדום ארגמני על קנבס גס, ממוסגרת זהב, הוחבאה במשך 45 שנים", אמר נשיא כריסטיס, ג'וסי פילקנן.

בייקון עבד על הציור בתקופה הסוערת ביותר בחייו. היה זה הטוב שבזמנים והרע שבזמנים עבור האמן האירי. הוא בדיוק עמד להציג את עבודותיו בתערוכת יחיד מאסיבית בפריז. כפרנקופיל שהיה מעורה בקרב האינטלקטואלים הצרפתים, היה לו מאוד חשוב להשאיר רושם טוב. עם זאת, לדברי פילקנן, לבייקון היתה בעיה. הבעלים של אחד מציוריו ("Study for Innocent X") סירב להשאיל אותו לתערוכה. שישה חודשים בלבד לפני מועד התערוכה, הסתגר בייקון בסטודיו שלו בלונדון כדי ליצור גרסה חדשה ליצירת המופת.

בייקון התמודד במקביל גם עם משבר אישי. בשעה שצייר, יחסיו עם ג'ורג' דייר, פושע צעצוע ממזרח לונדון שהיה אהבת חייו, הלכו והידרדרו. דייר שקע באלכוהוליזם, וגם אחרי שנעלם מחייו של בייקון – המשיך לנכוח בציוריו. בציור האפיפיור, ניתן לראות את דמותו של דייר מביטה מהמראה. לדברי פילקנן, בייקון הגיע גם לשיא אמנותי וגם לשיא רגשי כשעבד על הציור. "יש בזה משהו שאומר לי: 'אני הולך לצייר ציור נהדר לתערוכה הזו. האפיפיור האחרון שלי, כשהמוזה שלי ג'ורג' דייר מופיעה בפנים'", הוא אומר. מבחינה אמנותית, בייקון הצליח. התערוכה בפריז היתה הניצחון הכי גדול בקריירה שלו. אך בשעה שבייקון התכונן לפתיחה, דייר התאבד באמצעות מנת יתר בחדר המלון שלהם.

פרנסיס בייקון, "שלושה רישומים של לוסיאן פרויד", 1969

"אנחנו מדברים על 60 מיליון ליש"ט", אומר פילקנן. למעשה, זה פחות מהשיא הקודם של בייקון שעמד על 89.3 מיליון ליש"ט עבור הציור "שלושה רישומים של לוסיאן פרויד", כך שהמחיר הסופי עשוי לעלות אם הרוכשים הפוטנציאלים יתרגשו מספיק מהשילוב האינטנסיבי של אסתטיקה ודרמה אנושית. "יש בציור את כל האלמנטים שאספנים מחפשים", מסכם פילקנן.

הניסיון הראשון של בייקון לעסוק בנושא האפיפיור היה בתמונה "ראש VI" מ-1949. בשנה שלאחר מכן צייר שלוש תמונות גדולות בהשראת עבודתו של ולסקז. אף אחת מהתמונות לא הוצגה, משום שבייקון השמיד את כולן. כשהמשיך לעבוד על התמונה, הוא צייר את האפיפיור יותר ויותר נסער, נשען קדימה על כיסאו, כדי לפעור את פיו בצרחה חייתית. לימים הושוותה העבודה לדמויותיהם של אסירים פוליטיים מפורסמים, לדמותו של אדולף אייכמן במשפטו בירושלים כמו גם לדמויות של פרנץ קפקא ושל ז'אן פול סארטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ