אחרי 400 שנה: דיוקן אבוד שצייר רובנס התגלה בגלזגו

הציור של הדוכס הראשון של בקינגהאם, מאהבו של המלך ג'יימס הראשון, התגלה במקרה על ידי מנחה בתוכנית בי־בי־סי שעוסקת באמנות

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

דיוקן אבוד של אחד ההומואים המפורסמים בהיסטוריה, שצייר האמן הפלמי פטר פאול רובנס, התגלה בגלזגו שבסקוטלנד. דיוקנו של ג'ורג' וילרס, הדוכס הראשון של בקינגהאם, שלפי הערכות היה מאהבו של ג'יימס הראשון מלך אנגליה ואירלנד (באנגלית: James VI and I), נעלם מהעין במשך כמעט 400 שנה.

רובנס, חלוץ של המסורת הבארוקית הפלמית, נחשב אחד הציירים המשפיעים ביותר בהיסטוריה ועבודותיו שוות מיליונים.

יצירת המופת היתה תלויה בגלריה ב"בית פולוק" שבגלזגו והתגלתה על ידי ד"ר בנדור גרובנור מתוכנית הבי-בי-סי "יצירות המופת האבודות של בריטניה", שחשד שייתכן כי מדובר בדבר האמיתי. עד הגילוי, האמינו הרשויות בסקוטלנד שהציור שתלוי ב"בית פולוק" הוא רק העתק של המקור האבוד.

מאז התגלה הציור, הצליחה עבודת שימור מוקפדת של צוות מומחים להשיב את הדיוקן לקדמותו. המומחים אימתו את הסברה כי אכן מדובר בציור מקורי של רובנס באמצעות שלל טכניקות, כולל דנדרוכרונולוגיה, טכניקה לבחינת טבעות העץ כדי לתארך את הציור — שהראתה כי הפאנל עליו צויר הדיוקן נוצר כבר ב-1620. צילומי רנטגן ובדיקות נוספות הוכיחו שאכן מדובר ביצירת המופת האבודה של רובנס.

גרובנור גילה את הציור בעת ששהה בבית פולוק ביחד עם אשתו ובתו. "הציור הזה היה ליד האח וזה יישמע מטופש, אבל היה מין רגע 'גיליתי!' כזה, וחשבתי: 'אלוהים, זה נראה כמו ציור של רובנס'. הציור פשוט זרח". הוא חזר למחרת עם משקפת וביום שלאחר מכן עם סולם. "רק אחרי שקילפנו הכל יכולנו באמת להיות בטוחים. זה דבר אחד שלאופטימיסט כמוני תהיה תחושת בטן, אבל זה דבר אחר לגמרי להוכיח את זה", אמר. תהליך האימות ארך חודשיים. "לא אכפת לי להודות שנתקפתי רגשנות כשראיתי את שכבות הלכלוך מקולפות, והפכתי לאדם הראשון שרואה את הדיוקן כמו שרובנס התכוון".

הפורטרט היה במקור תחקיר לציור גדול יותר. "זה נחשב רק סקיצה, ובמאות ה-18 וה-19, עבודה לא גמורה לא היתה מוערכת כמו היום", הסביר גרוסבנדור. "אבל הציור הסופי הושמד בשריפה ב-1949, אז זה מזל גדול שמצאנו את הגרסה הזו".

על אף הוויכוח שניטש סביב מערכת היחסים האישית בין הדוכס של בקינגהאם למלך ג'יימס הראשון, ידוע כי המלך התייחס לדוכס כבעלו, ומערכת היחסים שלהם עוררה סנסציה בחצר המלוכה. ב-1628, נרצח הדוכס בגיל 35, שלוש שנים לאחר מכן גם המלך ג'יימס מת.

הפרק העוסק בדיוקן ישודר בבריטניה ביום רביעי, ויראה כיצד שכבות של לכלוך וצבע הצטברו במהלך השנים על הציור וטשטשו את הטכניקות המיוחדות של רובנס.

תגיות קשורות:

תגובות