חקוק באבן: תערוכה חדשה על הסמלים של ירושלים

הם נחקקו באבן, בקרמיקה ובדלתות נחושת ומלווים את תושבי ירושלים זה שנים. מה הם מספרים על אורחות חיי הלאומים השונים שגרו בארץ, ובמה הם תרמו? תערוכה חדשה במוזיאון ישראל תנסה לענות על השאלות

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירושלים של פרטים - תערוכה
ראש פסל האריה המנמנם. "ירושלים של פרטים"צילום: אסף עברון

בלא מעט ערים בעולם, מוחבאים עשרות סמלים המייצגים את העיר. הם נמצאים בכניסות לבתים, בבנייני היסטוריים ולעיתים גם בשלטים. ירושלים היא ללא ספק אחת מהערים הנמצאות במועדון המסתורי הזה, הטומנת מתחת לשטחה סיפור רחב יריעה שלעיתים לא נראה בעין המתבונן. "ירושלים של פרטים" היא תערוכה חדשה במוזיאון ישראל, הבאה לתת זרקור לאותם סמלים, ומתבססת על מחקרו רב-השנים של האדריכל דוד קרויאנקר.

» ירושלים של פרטים - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

זה כ-40 שנה, מתמחה קרויאנקר בשימור ובשיקום שכונות ובניינים היסטוריים ובחקר ותיעוד המורשת האורבנית והארכיטקטונית של ירושלים, על תקופותיה וסגנונותיה הרבים והמגוונים. בעברו גם הוביל מאבקים ציבוריים רבים להצלת שכונות ובניינים בעלי חשיבות ארכיטקטונית-היסטורית, שהיו בסכנת הריסה. "התערוכה מציגה את ירושלים מזווית ראייה מקורית וחדשה המוכרת רק למעטים – שפת פרטי הפרטים העיצוביים הטמונים עמוק באנונימיות ובבנאליות הפיזית של המרקם הבנוי בו מנהלים תושבי העיר את חייהם היום-יומיים", אומר קרויאנקר.

הוא מקווה שעם תום הביקור בתערוכה, ישובו תושבי העיר והמבקרים בה, ויעריכו יותר מתמיד את המוזיאון החי, שבו הם מנהלים את חייהם. "אין עוד עיר בעולם המשתווה לירושלים במגוון המוטיבים העיצוביים המרכיבים את שפת העיצוב הרב-תרבותית והקוסמופוליטית שלה. ירושלים זקוקה למאמץ יתר בשימור ערכיה ההיסטוריים, האדריכליים והעיצוביים. בנוסף להכנת תוכניות שימור לשכונות ולבניינים בודדים, יש להבטיח בקפדנות רבה את ביצוען בפועל של תוכניות אלו, כולל הטלת עונשים חמורים על אלו שאינם מקיימים אותם", הוא אומר.

בין הפריטים שתוכלו לראות בתערוכה:

הפסוק "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני" מעל מוטיב "הזריחה" מעטר שער בית בשכונת מקור ברוך. שנות ה-20 של המאה העשרים.

צילום: אסף עברון

הנשר, סמלה של גרמניה, מעטר את פתח הכניסה לכנסיית הגואל הלותרנית הנמצאת סמוך לכנסיית הקבר ברובע הנוצרי בעיר העתיקה.

צילום: אסף עברון

אריחי קרמיקה מזוגגים, שעוצבו בידי הארמני דוד אוהנסיאן,  מעטרים את קירות אולם הכניסה למלון אמריקן קולוני, במזרח ירושלים.

צילום: אסף עברון

שנת הבנייה 1897, בספרות ערביות, בסורג שער הכניסה למתחם מלון "אוריינט האוס" לשעבר, במזרח ירושלים.

צילום: Assaf Evron

שלט כיתוב מקרמיקה שיצרו אמני בצלאל בשנות ה-20 של המאה העשרים מעטר את הכניסה לשער יפו. השלט נפגע בקרבות שהתחוללו במקום במלחמת השחרור, ב-1948.

צילום: אסף עברון

לוח אבן הנמצא בחזית מלון פאלאס לשעבר (כיום מלון ואלדורף אסטוריה) שנבנה ב- 1929 ברחוב אגרון.

צילום: אסף עברון

התערוכה ''ירושלים של פרטים'' תוצג עד ה-1 במרץ 2018 במוזיאון ישראל, ירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ