גיבורי העל של המאיירת דורית מיה גור

תערוכה חדשה במוזיאון הקומיקס בחולון מביאה את יצירותה מהעשור האחרון של האמנית, ומראה שגיבורי על קיימים גם בישראל

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקשן, מציירים! - תערוכה
מנחה נופה

מי מאיתנו לא חולם לפרוש גלימה אדומה על כתפיו ולעוף השמימה? להיות בעל כוחות-על ולהציל את העולם? - כנראה שכולנו. אבל עד שהחלומות שלנו יתגשמו, נותר לנו להסתפק בגיבורי העל המאויירים שמציפים את חיינו מסרטים שוברי קופות, סדרות טלוויזיה פופולריות עד ספרי קומיקס רבים. אחת מהיוצרות הבולטות בתחום בישראל, היא המאיירת דורית מיה גור, המציגה בימים אלו את יצירותיה מהעשור האחרון בתערוכה "אקשן, מציירים!".

» אקשן, מציירים! - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

מתוך הספר "הסייר העשירי"צילום: קרדיט דורית מיה גור
מתוך הספר "הסייר העשירי"צילום: קרדיט דורית מיה גור

בעבודתיה מביאה מיה גור עולם דימויים השמור לעולם הקומיקס האמריקאי: קווי המתאר, הירידה לפרטים, תמונות תקריב והעיסוק בגוף האדם, ומעידה שמקורות ההשראה שלה רבים, מאמנים מחו"ל ועד לספורט אתגרי - עליו היא מעידה שהיא מכורה. בתערוכה הנוכחית היא מציגה דפי קומיקס, איורים ודמויות העוסקות בגיבורי אקשן. "עבורי גיבור הוא דבר מורכב מאוד", אומרת מיה גור. "סממנים חיצונים כמו גזרה חטובה ושרירית הם אבסורדיים. לטעמי גיבור אמיתי חייב להיות חזק נפשית, אמיץ, נדיב ורחב לב, אחד כזה שלא חושב רק על עצמו מן הסתם, ושיש לו סיבה אמיתית המניעה אותו לפעול ולסכן את חייו - אחרת המניע לפעולה הוא סתם קלישאתי".

את נמצאת בזירה המורכבת בעיקר מאמני קומיקס ממין זכר, את רואה הבדל בינך לבין שאר היוצרים?
"יש לא מעט אומניות קומיקס בתחום, אני לא רואה הבדל גדול ביני לבין יוצרים אחרים. אני אוהבת קומיקס מדע בדיוני ופנטזיה, אני נהנית לצייר סצנות אקשן לעתים אפילו אלימות, ואני מרגישה שאין לי צורך להתנצל על כך. לא זכור לי שלגברים יש בלעדיות על אקשן".

נראה שבשנים האחרונות יש פריחה בספרי הקומיקס שיוצאים בארץ, ובכל זאת בביקור בפסטיבל הקומיקס (והאנימציה) האחרון עדיין היה נראה שאנחנו עוד לא שם. איך את מסבירה את זה לאור ריבוי הכותרים שיוצאים?
"אנימיקס בסינמטק תל אביב הוא רק פסטיבל אחד מיני רבים. יצא לי להרצות בכנס עולמות ואייקון, אליהם מגיעים עשרות אלפים משתתפים ומבקרים. התחפושות הן ברמה של כנסים בחו"ל, וגם שם ביקרתי לא מעט. העניין הוא שהקומיקס חדר אל חנויות הספרים בתפוצה ארצית וניתן להשיגו בכל מקום. יש כותרים ישראלים משובחים ואף מתורגמים שהם הצלחה עולמית, וזה פשוט יותר נגיש ואיכותי מבעבר. אני זוכרת שבתור ילדה יכולתי להשיג קומיקס רק דרך המשפחה שלי שגרה בארצות הברית והיה לוקח להם המון זמן להגיע".

מתוך הספר "הסייר העשירי"צילום: קרדיט דורית מיה גור

על מה את עובדת בימים אלו?
"
בימים אלו אני עובדת על סדרת הספרים שלי, שנקראת 'הסייר העשירי' בהוצאת כנרת זמורה ביתן. הספר הראשון יצא כבר ב-מרץ 2017 , כיום אני עובדת על הספר השני, שגם הוא רווי באקשן ומסתורין".

התערוכה "אקשן, מציירים!" תוצג בתאריכים 15 בנובמבר עד ה-10 במרץ במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס חולון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ