התערוכה שמביאה את נקודות התורפה של החברה הישראלית לפרונט

הפגנה סוערת, רחובות דרום תל אביב ובעיות הפליטים הם רק חלק מהנושאים שיוצגו בתערוכתם של עדי קפלן ושחר כרמל שתוצג במסגרת 'מנופים 2017'

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנא התנהגו בטבעיות - תערוכה
שאלות אוניברסליות. "אנא התנהגו בטבעיות"צילום: יח"צ

על קו התפר העדין בין הפוליטיקה לאמנות, מהלכים עדי קפלן ושחר כרמל, זוג אמנים רב-תחומיים שחיים ועובדים יחד בתל-אביב מ-1994, ומציגים בימים אלה תערוכה חדשה במסגרת אירועי האמנות "מנופים 2017" שיתקיימו בחודש הקרוב בירושלים. בתערוכתם החדשה, שנקראת "אנא התנהגו בטבעיות", יוצגו שלוש סדרות הכוללות 70 ציורים חדשים, כאשר כל אחת עוקבת אחר המתרחש באתר ציבורי תל אביבי, ונוגעת בנקודות התורפה של החברה הישראלית המהווים יחד ספר אחד שלם. "הנושאים האקטואליים שאנחנו עוסקים בהם הם בעצם חיי היומיום כאן, או שהם מתגלים בהם לעתים תכופות", אומרים כרמל וקפלן. "זה מה שאנחנו רואים. על מה, אם לא על זה, נחשוב, נכתוב ונצייר. מכל מקום, לדעתנו, שאלות אוניברסליות, שאינן תלויות מקום וזמן, בניגוד לתשובות שניתנות עליהן, כמו קיומה של בחירה חופשית ואפשרותו של אדם לעצב את גורלו, מקבלות תשובות, ומספקות אותנו באמצעות תיאורים פוליטיים ואקטואליים".

» אנא התנהגו בטבעיות - לכל הפרטים
» מנופים 2017 - לכל הפרטים

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

החיים בארץ מסוכסכת. "אנא התנהגו בטבעיות"צילום: יח"צ

"בדרך כלל אנחנו משתדלים להציב את עצמנו באופן עקבי ונחוש בתפר שבין פוליטיקה ואמנות. אין הכוונה לתעמולה מפלגתית או אידיאולוגית, אלא שכאשר אנו מציירים ציורים, הציור שזור בסיפור, בקונטקסט, הממקם אותו בהקשר מסוים שהחלטנו עליו", אומר כרמל. על תהליך העבודה מסביר כרמל שבתחילה מגיע הרעיון שמוביל לכתיבת סיפור קצר, ולאחר מכן השניים יוצאים לבנות מאגר דימויים - רישומים וצילומים של האתרים בהם יתרחש הסיפור ושל הדמויות שיככבו בו. "אם אנחנו לא רושמים אנחנו מצלמים או משתמשים בתמונות שצילמו אחרים", הם אומרים. לאחר בניית מאגר הדימויים הם מחלקים את הטקסט שכתבו למשפטים, ובוחרים דימויים לשני הציורים הראשונים. "לעיתים אנחנו בונים את הקומפוזיציה של הדימוי מכמה צילומים שחיברנו יחד, בפעמים אחרות אנחנו משתמשים בתצלום כפי שהוא, ובמקרים אחרים אנחנו מציירים מתוך התבוננות או מן הזיכרון. אנחנו מציירים כל ציור בהשראת משפט אחר, לפי סדר העלילה. אנחנו לא מתכננים את הציורים שנצייר בהמשך העלילה, אלא כשמגיע תורם". 

כיאה לעבודה משותפת הם מציירים ביחד כל ציור, אחת על השני, אחד מתחיל והשנייה מסיימת (ומתחלפים). "אנחנו מחליטים תוך כדי עבודה אם ואילו חלקים מהציור יישארו כפי שמי מאיתנו עשה ללא התערבותו של השני. הטכניקה הזאת מאפשרת לנו להוציא את המיטב משנינו, כך אנחנו מקווים", הם מסבירים. בתערוכה הנוכחית, הסיפור נכתב לפני תחילת הציור, מחולק למשפטים, כאשר כל משפט מהווה השראה לציור אחר. הסיפור עצמו השתנה במהלך הציורים, שכן הזמן המוקדש לציור גדול בכמה סדרי גודל מהזמן המוקדש לכתיבה, כך שיש זמן ומקום לטקסט להשתנות עם התפתחות העבודה.

בחירה חופשית? "אנא התנהגו בטבעיות"צילום: יח"צ

"בפרויקט הנוכחי, הביטוי הראשון לעבודה שלנו הוא ספר מצויר ששמו 'אנא התנהגו בטבעיות', ובו שלושה סיפורים ששמותיהם כשם סדרות הציורים – 'החלל האפריקאי', 'נשיקה צרפתית' ו'אי'. (2016, כריכה קשה, 144 עמודי צבע, הוצאת 'לב אפור'). משהודפס הספר ויצא לאור, הושלם הפרויקט, והציורים המקוריים הופכים למוצר לוואי בתהליך ייצורו. ממוצרי הלוואי האלה עולה עולם משונה המורכב ממראות ישראלים מוכרים שעברו הזחה קלה ומאיימת. הסגנון הציורי הצבעוני והמפורט שפיתחנו יחד מדגיש את ההיבט החברתי שלהם. אנחנו משתדלים לעצב את סתירותיה המוזרות והכאובות של ההוויה הישראלית כפי שהיא נתפשת בעינינו - ערבוביה נחשלת/מודרנית אלימה ומלאה בקסם פרוע וחושני. התערוכה היא ניסיון לפרק את הספר בחזרה למרכיבים שלו. הספר יכול היה להפוך באופן טבעי לקטלוג התערוכה, אולם זו מנסה לחרוג ממנו, ומציעה משחקים עם הציורים מצד אחד, ובחינת הדרכים בתהליך יצירת תערוכה מצד שני. לפיכך, התליה של הציורים תיעשה במנותק מהמהלך העלילתי שמכתיב הספר, כלומר, הציורים לא יוצגו בסדר בו הם מופיעים בספר". 

לאחרונה יצרתם מופע משותף עם המוזיקאית שירה לגמן ואמן האנימציה שחר דייוויס, ספרו איך משתלבת האמנות שלכם עם מדיה אחרת?
"שירה היא ידידה, מוזיקאית ופסנתרנית, חברה באנסמבל 'מוזיקה נובה', ועשינו איתה פרויקטים משותפים בעבר. לאחר שיצא הספר היא ניגשה אלינו עם הצעה להפוך אותו למופע אלקטרו-אקוסטי מצויר. היא חיברה פסקול לשלושת הסיפורים בספר, ואנחנו, יחד איתה, כתבנו וציירנו סיפור נוסף, 'הפסנתרנית' שמו, כשם המופע כולו, המבוסס בחלקו על חייה של שירה כפסנתרנית. הפסקול כולל מוזיקה מוקלטת, מוזיקה מבוצעת חי-על-הבמה, soundscape וקריינות בחלק מהסיפורים. האנימטור שחר דייוויס נע עם מצלמתו בתוך הציורים וביניהם, ויצר סרט המוקרן על מסך גדול".

התערוכה ''אנא התנהגו בטבעיות'' תוצג עד ה-23 בדצמבר בבית הנסן, ירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ