אלו הם חייו: החיים והפנטזיה של מארק שאגאל

תערוכה חדשה בגלריית אלטמן תציג החודש יותר מעשרים עבודות ליטוגרפיות נדירות מתקופות שונות של הצייר היהודי והמפורסם וזו הזדמנות נהדרת להתרשם מעבודותיו

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מארק שאגאל: חיי - תערוכה
מנחה נופה

הוא נחשב לצייר היהודי הגדול בכל הזמנים וגם למפורסם ביותר, זה ששנים לאחר מותו שמו הולך לפניו וכל הזדמנות לראות את יצירותיו היא חגיגה לעיניים. "מארק שאגאל: חיי" היא תערוכה חדשה בגלריה אלטמן התל אביבית, בה יוצגו ליטוגרפיות נדירות של האמן מתוך האוסף הפרטי שבבעלות הגלריה. מרבית יצירותיו של האמן מוצגות כיום במוזיאונים ברחבי העולם, ורק מיעוטן נמצא בישראל, ולכן זאת הזדמנות שכדאי לא לפספס.

» מארק שאגאל: חיי - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

זיכרונות ילדותו. "מארק שאגאל: חיי"צילום: יח"צ

יצירותיו של שאגאל, מחשובי הסוריאליסטים, מרחפות בין עולם הפנטזיה והחלום. סגנונו הושפע רבות מהזרם הקוביסטי, ועולם התוכן של ציוריו הורכב רבות מהווי עולם החסידות והתנ"ך, והעיירה היהודית במזרח אירופה. הוא נולד למשפחה חסידית ביולי 1887  והתחנך בחדר המקומי, בו למד עברית ותנ"ך. התכנים התרבותיים שספג מצאו את מקומם שנים לאחר מכן ביצירתו שמשובצת במוטיבים יהודיים, כגון: דימויים של פרה כתומה, מלאך, כנר על הגג ותרנגול בראש מגדל אייפל, מאהבים מרחפים מעל העננים וציפורים מזמרות על אהבה. 

המאורעות באירופה השפיעו רבות על חייו. ב-1917 היה מעורב במהפכה הרוסית, ומשרד האמנות של השלטון המהפכני אף מינה אותו לקומיסר לענייני אמנות במחוז ויטבסק, שם הקים שם בית ספר לאמנות. עם עליית הנאצים לשלטון, הכפישו את שמו והכניסו את יצירותיו לתערוכה שהציגה אמנים כמושחתים, דבר שהשפיע רבות עליו וגרם לעבודתיו להיות קודרות יותר.

בין עבודותיו המפורסמות ביותר ניתן למנות את החלונות שצייר עבור בית הכנסת בבית החולים הדסה בירושלים בהם מצויירים שנים עשר השבטים, שטיחי קיר בעיצובו שמוצבים במשכן הכנסת, וכן ציורים המוצבים בבנייני האופרה של פריז וניו יורק, והוויטראז'ים בחלונות קתדרלת פראומונסטר בציריך. בתערוכה הנוכחית יוצגו יותר מעשרים ליטוגרפיות מתקופות שונות, ביניהם: "שמש צהובה" (1968); "Chloe Dressed And Caped By Cleariste (1961) וכן "הבופון" (1965), מונוטייפ נדירה וחתומה בידי האמן.

חגיגה לעיניים. "מארק שאגאל: חיי" צילום: יח"צ
צילום: יח"צ

התערוכה "מארק שאגאל: חיי" תוצג עד ה-14 בדצמבר בגלריית אלטרמן, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ