מורכבות הצילום ע"פ אייל לנדסמן

עם יותר מ-25 תערוכות ואירועים מיוחדים, פסטיבל הצילום בניהולו של אייל לנדסמן חוזר החודש. איך מתמודדים עם הביקורות, מה הקשר בין צילום לאופרה ומהו בעצם הזהות של המדיה הזאת. ראיון

מנחה נופה
פסטיבל הצילום 2017
מנחה נופה

"אני מאמין שתרבות ואמנות הן לא מותרות, אלא חלק חשוב ובלתי נפרד מחיינו. בגלל זה אני פה", אומר הצלם אייל לנדסמן יזם ומנהל פסטיבל הצילום שחוזר לחיינו בפעם החמישית ויתקיים החל מה-25 בנובמבר במתחם מידטאון תל אביב, ויציע מגוון תערוכות ואירועים מיוחדים בנושא צילום. "הפסטיבל השנה עוסק בנושא 'זהות'. מעבר לתערוכות שמתקיימות בו אנחנו מבקשים להציג ראייה רחבה שאינה סטראוטיפית ומחפשים את הדרך לקרוא תיגר על תפיסה חד-ממדית של זהות ועל דעות קדומות. בעידן כל כך ויזואלי חשוב להשתמש בדימוי חזותי בבניית הידע ולהציג מגוון רחב של סיפורים וקהילות מרחבי העולם, שאינם באים זה על חשבונו של זה", מסביר לנדסמן.

» פסטיבל הצילום 2017 - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

עולם קסום. מתוך התערוכה "אופרה"צילום: מאיה אילטוס

בשביל לנדסמן הצילום הוא חגיגה ושפה. "פעם בשנה אנחנו חוגגים צילום בפסטיבל בינלאומי, נותנים במה חשובה ליוצרים המשתמשים בשפת הצילום ככלי להביע את עצמם. זהו גם המקום בו אנחנו שמחים לשמוע מהו צילום עבור הקהל הרחב. אנחנו רואים את ייעודנו ביצירת דיאלוג בין האמנות לקהילות שונות, הצעת פלטפורמה לדיון, מחקר, חשיבה ביקורתית והפניית זרקור אל נושאים אמנותיים וחברתיים שמעסיקים אותנו. גם השנה אנחנו גאים להציג בפסטיבל חלק מן הפרויקטים החברתיים אשר בהם פעילים עשרות מתנדבים. אנחנו מאמינים בשילוב פעילות חברתית ואמנותית כחלק מעבודת העמותה והפסטיבל ורואים כיצד אלו מחזקים ומעצימים את כל אחד מהצדדים". 

שנה שעברה פסטיבל הצילום ספג לא מעט ביקורות שליליות על גובה מחיר הכרטיס, שמרנות בנושאי התערוכות וטווח שונה בין איכות העבודות – מה יש לך לענות על הביקורות, והאם נעשו שינויים השנה?
"אני מאמין שחובת ההוכחה היא תמיד עלינו ולכן כל ביקורת היא חיובית. כארגון צעיר, עצמאי ללא מטרות רווח ולמרות שרוב המעורבים בו עובדים בהתנדבות או במשכורות מאוד נמוכות לשוק, אין לנו אופציה אחרת אלה לגבות סכום בכניסה, המחיר- 45 שקלים לפני הנחות, הוא מחיר ממוצע ואף נמוך לאירועי תרבות מקבילים בישראל. אנחנו לומדים ומשתפרים מדי שנה, לומדים מפסטיבלים אחרים ברחבי העולם ומנסים תמיד להשתפר. אני בטוח שלמבקרים השנה תהיה חוויה אחרת ממה שראו באירועי אמנות בישראל. איכות העבודות תמיד היתה ותהיה נושא לדעה אישית ופרשנות וזה נושא שמדיר שינה מעיני במהלך כל השנה. השנה אנחנו מציגים כ-200 צלמים, יותר מחצי מהם מרחבי העולם ונחשבים למובילים בתחומם".

לאן לדעתך מדיית הצילום הולכת?
"לדעתי, אנחנו בעיצומה של תקופת שינוי עצומה למדיום הצילום, יותר בפלטפורמות ההפצה והנגישות שלה מאשר למעשה הצילום עצמו. בפסטיבל נבחן גם מהי הזהות של 'אמנות הצילום' בתרבות החזותית העכשווית. לצילום בימינו אין זהות אחת מוסכמת, אלא מדובר באוסף שלם של זהויות רעיוניות וטכנולוגיות. ומה ראוי וחשוב? האם הדימויים ברשתות החברתיות, ובהם אפילו הסלפי שהפך לחלק בלתי נפרד מחיינו, הם מעשה יומיומי חסר משמעות או דיון בעל משמעות הראוי למבט אמנותי? עבודות רבות המוצגות בפסטיבל הנוכחי עוסקות בדרכים שונות במערך המורכב של המדיום ומבקשות להעלות שאלות שנוגעות בנושא עכשווי זה".

יצירת דיאלוג בין האמנות לקהילות שונותצילום: דבי מורג
סיירים בלתי נראים במסדרונות האופרה. מתוך התערוכהצילום: פרנסואה קפלן

הרגש שבאופרה

בין שלל התערוכות המוצג בפסטיבל אצר לנדסמן תערוכה קבוצתית הנותנת מבט מסקרן למאחורי הקלעים של האופרה הישראלית. "במשך שנה הסתובבו הצלמים בחושך, באולם הגדול של משכן האופרה בתל אביב, צופים יחידים בחזרות ללא קהל, חותכים במצלמתם את הקומפוזיציות הענקיות למקטעים שונים מתוך עמדות ונקודות מבט שאינן מתאפשרות לנו כצופים בדרך כלל", הוא מספר. "בנוסף הצלמים חקרו את הנעשה מאחורי הקלעים של האופרה. את הצד החשוך והפחות מוכר מהבמה המוארת, הצד ששמור רק לאנשי ההפקה ולאמנים המופיעים. הם ניסו להבין וללמוד את התהליכים שעוברים הזמרים והשחקנים במהלך ההתארגנות למופע. איך איש איש לעצמו בונה באיפור, שכבה אחר שכבה של מסכה, כחלק מהמעבר אל הדמות המשוחקת. 

לאחר מכן  בעיבודי מחשב, בבניות וחיתוכים ובמעבר לפורמט שחור לבן, קיבלו הסולנים, האריות, הדואטים, המקהלות והתזמורת, זווית ראיה אחרת מהזווית המקובלת במדיום האופרה. בתהליך ממושך הצליחו הצלמים להעביר בדרכם הייחודית את הדרמה, האווירה המסתורית, הכוח והעוצמה של החוויה הבימתית ולא רק לתעד אותה", הוא מסכם.

הכוח והעוצמה של החוויה הבימתיתצילום: פרנסואה קפלן

פסטיבל הצילום 2017 יתקיים בימים חמישי ה-23 בנובמבר עד שבת ה-2 בדצמבר במתחם מידטאון תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ