נולדו ב-1967: הצצה לתערוכה של "בצלם"

ארגון זכויות האדם מציג תערוכה חדשה ביפו שמציינת יובל למלחמת ששת הימים, בה הפגיש בין צלמים וכ-50 פלסטינים שנולדו בשנת 1967

מנחה נופה
50 שנה - תערוכה
מנחה נופה

הרבה מחלוקות קיימות בישראל: חרדים-חילוניים, ימין-שמאל, הפועל מול מכבי וכמובן, הסיכסוך הישראלי-פלסטיני. תערוכה חדשה של ארגון "בצלם" המוצגת בימים אלו בסלון יפו לאמנות ביפו, מציינת יובל למלחמת ששת הימים בעזרת 50 פורטרטים של פלסטינים שנולדו ב-1967, שצולמו במסגרת פרויקט מיוחד בו הפגיש הארגון צלמות וצלמים עם 50 הפלסטינים.

» 50 שנה - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

אחת מהשאלות הכי גדולות שהתערוכה מנסה להתמודד איתה, היא מקומו של הצילום התיעודי בעולם של פייק ניוז, כאשר חלק מהצלמים המשתתפים בתערוכה פועלים כצלמי עיתונות. את התערוכה אצרה מעין שלף, ובין שאר האמנים שמציגים בה תוכלו לראות עבודות של ראידה אדון, סארוואת איברהים, גלית אלוני, תומר אפלבאום, נועה בן שלום, חיים יפים ברבלט, יעל ברנט,  ורדי כהנא, טלי מאייר, גוני ריסקין, אלדד רפאלי ועוד. 

כמה מהעבודות שיוצגו בתערוכה:

מיקי קרצמן פגש את ח׳ולוד סעדי מהכפר עת׳יל שבנפת טול כארם. היא סיפרה לקרצמן על כך שלאביה היו אדמות ליד חדרה שנלקחו ממשפחתה וכיום, ממפתן ביתה היא יכולה להסתכל לעברן אך לא להגיע אליהן. בעבודתו שמוצגת בתערוכה, קרצמן מיקם אותה מביטה מערבה.

חיים יפים ברבלט צילם את אידריס אל ג׳עברי, שוטר מחברון, שסיפר שלא מאפשרים לו לבקר את משפחתו שגרה בתחומי הקו הירוק. למעשה, הפעם היחידה שאיפשרו לו לעבור היתה רק כשהיה זקוק לטיפול רפואי, לאחר שעבריינים בחברון ירו ברגליו.

ורדי כהנא ואנה ים צילמו בקהילות רועים בסכנת גירוש בדרום הר חברון. אנה ים צילמה את מחמוד דבאבסה, רועה צאן נשוי ואב ל-12 מהקהילה קטנה ח׳ירבת אל-מופקרה שבדרום הר חברון, שישראל מנסה לגרש. דבאבסה מספר שלכל דבר בקהילה יש צו הריסה: לבית, לגדר של הצאן, לשירותים הכימיים (הכפר לא מחובר לרשת המים והחשמל) ואפילו לטאבון בחצר. "אנחנו לא מפריעים לאף אחד", אומר דבאבסה, "אבל רוצים לסלק אותנו".

ורדי כהנא צילמה את עומר ג׳נדיה, שמתגוררת בקהילה בסכנת גירוש בדרום הר חברון  - ח׳ירבת א-טובא. ג׳ינדיה מספרת שהכיבוש שלל ממנו את הדברים הכי בסיסיים בחיים: מים, ביטחון במגורים ואת האפשרות לנוע.

ויסאם נאסר צילם נשים שמבקשות לצאת מרצועת עזה. נרימאן ר׳אבן, חקלאית מבית לאהייא, מספרת שמעולם לא עזבה את שטח הרצועה. סלווא נסמן, שגם אותה צילם נאסר, אומרת שהחלום שלה הוא "לצאת מעזה ולהסתובב בירושלים". 

ניצן הפנר יצא לצלם בבקעת הירדן, שם פגש את יוסף דראר׳מה, חקלאי נשוי ואב לתשעה מאל-פאריסייה שבבקעת הירדן. ההתנחלות הסמוכה, מחולה, הקימה את מתקן טיהור השפכים שלהם ממש על השטח החקלאי מה שמביא למפגעי חרקים וריח קשים. למרות זאת, והתנכלויות לרכושו מצד מתנחלים - הוא מספר שהוא מרוצה. למרות שהוא לא יכול יותר למכור ירקות בישראל והוא מוכר רק בשטחים, הוא רואה ברכה בעמלו. הפנר צילם אותו בשדותיו.

התערוכה ''50 שנה'' תוצג עד ה-7 בדצמבר בסלון יפו לאמנות, יפו.

תגובות