מיה אשרי
מיה אשרי

כשלושה שבועות לאחר ש"סלבטור מונדי", ציור של לאונרדו דה וינצ'י, שבר שיאי מכירות ונמכר ב–450.3 מיליון דולר, התבררה גם זהות הרוכש. לפי "ניו יורק טיימס", שבחנו את מסמכי הרכישה, הקונה המאושר הוא הנסיך הסעודי באדר בן עבדאללה בן מוחמד בן פרחאן אל־סעוד. הנסיך באדר אינו נחשב לאספן אמנות מוכר ויש מעט מידע על מקור עושרו הרב. משפחתית הוא אמנם רחוק יחסית מבית המלוכה הסעודי, אך הוא מקורב ליורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמאן.

מהמסמכים שהגיעו לידי העיתון עולה כי הנסיך באדר נרשם כקונה פוטנציאלי למכירה רק יום לפני קיומה וכי בבית המכירות כריסטיס התקשו לאמת את זהותו ולוודא כי יש ברשותו אמצעים לשלם על היצירה, אם יזכה. לפי התחקיר, גם לאחר שסיפק 100 מיליון דולר כפיקדון כדי שיוכל להשתתף במכירה, עורכי הדין של כריסטיס חייבו אותו להסביר מנין השיג את הכסף ומהם קשריו למלך סעודיה. הנסיך באדר השיב כי את כספו השיג בנדל"ן, מבלי לפרט, וכי הוא אחד מאלפי הנסיכים בסעודיה.

המכירה הפומבית של "סלוואטור מונדי" באמצע נובמבר 2017צילום: Julie Jacobson/אי־פי

על אף שהוא משתייך לענף הנחשב נחות יחסית באילן היוחסין המלכותי בסעודיה, הנסיך באדר הוא בן גילו של יורש העצר בן סלמאן — שנת ה–30 המוקדמות — ומיודד עמו. הוא מונה לכמה תפקידים רשמיים בממשלה, והשניים אף שיתפו פעולה בפרויקט נדל"ן עצמאי להקמת מתחם נופש. מלבד זאת, באדר גם עמד בראשן של כמה חברות בשנים האחרונות, אך לא ברור אם הוא עדיין מעורב בהן או אם הן עדיין פעילות.

שליח "הארץ" ראה את הציור מקרוב, והוא לא בטוח שהוא שווה את הכסף

שלוחת מוזיאון הלובר באבו דאבי, אליה יגיע הציורצילום: SATISH KUMAR/רויטרס

זהותו של הקונה מעניינת במיוחד בהתחשב באקלים הפוליטי בסעודיה. לפני כחודש נעצרו עשרות בכירים ובני מלוכה — בהם כמה מהאנשים העשירים במדינה — בגין חשדות לשחיתות. את המבצע הוביל הנסיך מוחמד, ועל אף שתומכיו טוענים כי מדובר ברפורמטור שטוהר המידות בראש מעייניו, הפרשנות הרווחת היא כי המהלך נועד לחזק את שליטתו ומעמדו כיורש העצר. על רקע זה, קניית הציור ב–450 מיליון דולר שמקורם אינו ידוע, מחזקת את הרושם כי ישנה אכיפה בררנית במדינה.

הנסיך באדר ישלם על הציור של דה וינצ'י בשישה תשלומים חודשיים של כ–58.4 מיליון דולר כל אחד. אתמול צייץ חשבון הטוויטר של מוזיאון הלובר באבו דאבי כי "סלבטור מונדי בדרך" למוזיאון. הציור, ובו דמותו של ישו, נמכר בעלות גבוהה יותר מפי שניים מזו של הציור "האשה מאלג'יר" של פיקאסו, שנמכר ב–2015 בסכום של 179.4 מיליון דולר והחזיק בשיא הקודם. היצירה של דה וינצ'י תוארה לא פעם כ"גילוי האמנותי החשוב ביותר של המאה ה–21", אך במשך השנים הוטל ספק באותנטיות של הציור, שנדד במאות האחרונות בין 12 בעלים שונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ